pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu

Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka.

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna). 

Pielęgnacja twarzy noworodka

Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie.

Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa.

Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka? Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek pokarmu lub przetrzesz wnętrze buzi gazą nasączoną wodą. Jeśli noworodkowi dokuczają pleśniawki (wnętrze jamy ustnej pokrywają białe kropki), idź z nim do lekarza, który przepisze lek grzybobójczy. Nie stosuj na własną rękę leków na afty. 
 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej!

 

Ważny jest odpowiedni kosmetyk, którego używamy do mycia ciała noworodka: powinien oczyszczać, a przy okazji chronić skórę przed utratą wilgoci. Takie są kosmetyki zawierające emolienty. Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Lepsze są nawilżające płyny, żele, emulsje, kostki myjące do kąpieli dla noworodka. Na ich opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że są przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszego dnia życia.

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Po wykąpaniu delikatnie osusz skórę noworodka (nie trzyj jej ręcznikiem, tylko delikatnie dotykaj). Jeśli dziecko ma skłonność do suchej skóry, posmaruj ją preparatem nawilżającym. Możesz wybrać krem, balsam lub mleczko. Oliwkę stosuj raczej tylko do masażu dziecka. Używana do natłuszczania skóry może powodować nasilenie zmian łojotokowych. 

Jeśli jest to konieczne, skórę noworodka natłuszczaj raz dziennie po kąpieli. Jeśli dziecko jest alergikiem i ma bardzo suchą skórę, która łuszczy się lub jest podrażniona, skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym, który zaleci odpowiednie kosmetyki i sposób ich używania.  

Mycie głowy noworodka

Głowę noworodka myje się tak jak resztę jego ciała podczas kąpieli. Do umycia włosów używaj tej samej emulsji myjącej co do reszty ciała. Szampony są wskazane dla starszych niemowląt. Kosmetyki polecane dla noworodków są łagodne, większość nie drażni oczu, co sprawia, że mycie główki jest przyjemne. To ważne, bo malutkie dziecko nie ma jeszcze dobrze wykształconego odruchu mrugania, piana może więc łatwo dostać się do oczu.

Pielęgnacja pupy noworodka

W codziennej pielęgnacji pupy noworodka najważniejsze jest częste przewijanie (najrzadziej co 3 godziny, zawsze przed snem, po obudzeniu i po każdym wypróżnieniu) i dokładne oczyszczanie skóry. Podczas przewijania przemywaj skórę ciepłą wodą pod kranem (lepiej zrezygnuj z chusteczek nawilżanych, bo mogą podrażniać, stosuj je tylko gdy przewijasz dziecko poza domem). Na skórę pupy noworodka i niemowlaka dobrze działa wietrzenie, np. przed założeniem świeżej pieluszki – to świetna profilaktyka przeciw odparzeniu pupy. Na czym ono polega? Po prostu na pozostawieniu przez kilka minut dziecka z odkrytą pupą bez pieluszki.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Do pielęgnacji pupy noworodka profilaktycznie używaj kremu na odparzenia. Stosuj go, nawet jeśli skóra jest zdrowa i gładka. Nanoś na pośladki cienką warstwą kosmetyku (gruba utrudnia skórze oddychanie). Jeśli skóra zrobi się czerwona, spuchnięta lub pojawią się na niej krostki czy pęknięcia to znak, że doszło do odparzenia pupy

Pielęgnacja noworodka chłopca

Zastanawiasz się, jak pielęgnować prącie niemowlaka? Genitalia noworodka płci męskiej myje się tak samo jak resztę ciała – wystarczy woda i płyn do kąpieli i przemywanie ich na bieżąco przy zmianie pieluszki.
Pielęgnacja napletka noworodka: napletka albo wcale się nie odciąga albo robi to szalenie delikatnie i do pierwszego oporu, aby nie uszkodzić delikatnych tkanek.

Pupę chłopca trzeba myć od przodu do tyłu. Najpierw oczyszcza się pachwiny, prącie, później okolice moszny w kierunku odbytu. Zanieczyszczony kałem napletek należy starannie oczyścić bez siłowego odciągania napletka  – ważne jest, aby kał nie dostał się pod napletek i do żołędzi, gdzie jest ujście cewki moczowej u chłopca.

Pielęgnacja noworodka dziewczynki

Pielęgnacja okolic intymnych noworodka dziewczynki powinna odbywać się zawsze od przodu do tyłu (gdy dziecko leży na pleckach – od góry do dołu, w kierunku odbytu). Przemyć trzeba wargi sromowe, pachwiny, okolice odbytu i szparę pośladkową. Ta kolejność i kierunek – od przodu w kierunku odbytu – jest u dziewczynek szczególnie ważna, aby nie przenosić bakterii kałowych w okolice cewki moczowej. Jest ona u dziewczynek krótsza, przez co ewentualna jej infekcja może szybko przerodzić się w zapalenie pęcherza.

Pamiętaj, by nie wystawiać noworodka na słońce (także zimą). Gdy na dworze jest chłód, twarz noworodka smaruj cienką warstwą kremu ochronnego dla niemowląt. Wybierz ten z napisem „na mróz” lub „na każdą pogodę”.

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja kikuta pępowiny nie wymaga stosowania żadnych preparatów. Dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie, należy dbać o to, żeby był zawsze suchy i by docierało do niego powietrze. Jeśli kikut zamoczy się podczas kąpieli należy go dokładnie wysuszyć. Jeśli zabrudzi go zawartość pieluszki, należy dokładnie go umyć wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Jeśli na kikucie pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk, dziecko powinien zobaczyć lekarz. Zanim do niego dotrzesz, możesz zastosować preparat z octenidyną do dezynfekcji. 

Co stosować do pielęgnacji noworodka?

Pielęgnując skórę noworodka, kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej. Nie przesadzaj z liczbą kosmetyków, ogranicz się do podstawowych zabiegów higienicznych, zwłaszcza jeśli dziecko ma zdrową skórę bez podrażnień. Bezwzględnie zrezygnuj z kosmetyków dla  starszych dzieci – mogą zawierać składniki nieprzebadane pod kątem potrzeb niedojrzałej skóry maluszka. Dla noworodka najlepsze są delikatne emolienty – koniecznie szukaj na nich informacji, że nadają się do pielęgnacji od pierwszych dni życia.


Zobacz też:

przewijanie noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]
Jak przewijać noworodka? Prezentujemy film instruktażowy o przewijaniu noworodka krok po kroku, na którym położna wyjaśnia, w jaki sposób powinna wyglądać zmiana pieluszki maluszka. Na szczęście, każdy rodzic nabiera w tym prędzej czy później wprawy.

Jak przewijać noworodka? Zobacz film, na którym położna, Katarzyna Płudowska, pokazuje, co będzie potrzebne do przewijania dziecka i jak sprawnie zmienić brudną pieluchę na czystą. Jeśli boisz się, że nie będziecie umieli zmieniać pieluszki tak maleńkiego dziecka, mamy dla was świetny instruktaż. Dowiesz się też, jak uniknąć odparzeń u niemowlaka.  Jak przewijać dziecko - czego potrzebujesz? Przewijanie niemowlaka wymaga przygotowania wcześnie odpowiednich akcesoriów. Mając je pod ręką, łatwiej będzie ci zmienić maluchowi pieluszkę. Zobacz, co radzi wcześniej przygotować położna: zapas pieluszek, miseczkę z wodą waciki do przemywania pupy dziecka lub  nawilżane chusteczki , krem, maść przeciw odparzeniom, zestaw ubranek na zmianę, gdyby maluch się obsiusiał.   Czy wiesz, że kompleks proteinowo-cynkowy i wyciąg z bawełny tworzą warstwę ochronną w okolicy pieluszkowej? Jak działają? Przewijanie noworodka: chłopca/dziewczynki Jak prawidłowo przewijać niemowlaka? Tłumaczymy, jak zmienić pieluszkę krok po kroku: Odepnij pieluchę i rozwiń ją. Uważaj na siusiu – gdy niemowlaki zostaną rozebrane i poczują chłód, często robią siusiu. A chłopcy... w górę, mogą przyozdobić nawet i rodzica. Jeżeli jest kupa, delikatnie wytrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. Siusiaka i okolice cewki moczowej starannie oczyść z pozostałości moczu i kupki wacikami moczonymi w ciepłej wodzie lub chusteczkami nawilżanymi. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę, gdzie często  powstają odparzenia . Nigdy  nie odciągaj napletka  – u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.  Myjąc okolice krocza dziewczynce, rób to w kierunku  od cewki moczowej do odbytu . Delikatnie unieś pośladki malucha i wysuń...

temperatura wody do kąpieli dla noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Temperatura wody do kąpieli: jaka jest idealna dla noworodka?
Odpowiednia temperatura wody do kąpieli dla noworodka to kluczowa kwestia. W końcu ciepła woda to dla kilkudniowych maluszków naturalne środowisko przypominające to, jakie znają z życia płodowego. Dowiedz się, w jakiej temperaturze powinno się kąpać noworodki, aby wieczorne rytuały stały się czystą przyjemnością i dla dzieci, i dla rodziców.

Kąpiel dziecka wcale nie wymaga od rodzica wielkich umiejętności, choć początkowo rzeczywiście możesz się stresować. Warto jednak zachować spokój, a wszystko pójdzie jak z płatka. Zdarza się, że noworodek denerwuje się podczas rozbierania, ale w wodzie zwykle się uspokaja i rozluźnia. Czy wiesz, jaka jest idealna temperatura wody w wanience do kąpieli dla noworodka? Spis treści: Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka? Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka? Jak wykąpać noworodka?  Krok po kroku Tata też może kąpać noworodka! Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka? Idealna temperatura wody dla noworodka to około 37°C . To również odpowiednia temperatura wody dla starszego niemowlaka. Dlaczego akurat taka temperatura jest optymalna? Zanim dziecko zjawi się na świecie, przez 9 miesięcy przebywa w wodach płodowych w brzuchu matki, a taka jest właśnie fizjologiczna temperatura organów wewnętrznych człowieka. Podczas pierwszej kąpieli noworodka temperatura wody w wanience powinna być taka sama, jak podczas kolejnych kąpieli – powinna wynosić około 37°C . Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka? Już wiesz, że podczas pierwszej, ale także kolejnej kąpieli noworodka warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Aby maluszek czuł się komfortowo, temperatura wody w wanience dla noworodka podczas całej kąpieli powinna wynosić 36-37°C . Najprostszym, tradycyjnym sposobem na sprawdzenie, czy woda nie jest ani za ciepła, ani za zimna jest zamoczenie w wanience łokcia. Temperatura wody powinna być nieco cieplejsza niż twoja skóra. Możesz także skorzystać z termometru kąpielowego – po prostu wkładasz go do wanienki i odczytujesz pomiar. Możesz również kupić wanienkę z wbudowanym termometrem: osiągnięcie...

ciemieniucha
Adobe Stock
Pielęgnacja
Ciemieniucha – dlaczego powstaje i jak się jej pozbyć [ZDJĘCIA]
Ciemieniucha to grube, tłuste łuski na główce dziecka. Przyczyną jej powstania jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych skóry dziecka. Ciemieniucha może występować także na skórze buzi, tułowiu i w okolicach krocza. Nieodpowiednio usuwana może spowodować stan zapalny skóry. Zobacz, jak wygląda ciemieniucha i jakie sposoby pomogą się jej pozbyć.

Ciemieniucha pojawia się nawet u 2/3 niemowląt. Bardzo często dotyka dzieci z alergią , ale są też takie maluszki, które po prostu mają do niej większą skłonność. Powstaje na partiach skóry, gdzie wydzielanie gruczołów łojowych jest największe. Ciemieniuchę uznaje się za dziecięcą wersję łojotokowego zapalenia skóry, które u osób dorosłych wywołuje łupież. Spis treści: Ciemieniucha: co to takiego? Ciemieniucha: przyczyny powstawania Jak wygląda ciemieniucha? Ciemieniucha: zdjęcia Jak się pozbyć ciemieniuchy? – domowe sposoby Ciemieniucha: kiedy do lekarza? Ciemieniucha – co to takiego? Ciemieniucha (z łac. dermatitis seborrhoicum neonatorum ) to rodzaj  łojotokowego zapalenia skóry występującego u niemowląt na owłosionej skórze głowy. W okolicy  ciemiączka  między włosami dziecka pojawiają się tłuste, żółte, łuszczące się płatki, które przypominają łupież. U niektórych dzieci zdarza się również  ciemieniucha na brwiach , na czole oraz za uszami. Ciemieniucha jest dość powszechną przypadłością u niemowląt. Najczęściej pojawia się u dzieci do 3 miesiąca życia i ustępuje do 1 roku życia. Może także wystąpić u starszych, nawet kilkuletnich, dzieci. Pierwszymi objawami zmian jest białawy nalot na skórze dziecka. Pokryta łuskami skóra głowy nie boli i nie swędzi. Jeśli nie dojdzie do wtórnego zakażenia skóry bakteriami lub grzybami, ciemieniucha nie stwarza zagrożenia dla dziecka. Łagodne zmiany, czyli miękki białawy nalot, nie wymagają leczenia. Żółte, tłuste łuski można delikatnie usuwać, uważając, aby nie uszkodzić skóry niemowlęcia, ponieważ grozi to infekcją. Ciemieniucha: przyczyny powstawania Ciemieniucha powstaje, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju (sebum), który łączy się ze złuszczonym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj