pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu

Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka.

Spis treści:

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna). 

Pielęgnacja twarzy noworodka

Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie.

Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa.

Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka? Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek pokarmu lub przetrzesz wnętrze buzi gazą nasączoną wodą. Jeśli noworodkowi dokuczają pleśniawki (wnętrze jamy ustnej pokrywają białe kropki), idź z nim do lekarza, który przepisze lek grzybobójczy. Nie stosuj na własną rękę leków na afty. 
 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej!

 

Ważny jest odpowiedni kosmetyk, którego używamy do mycia ciała noworodka: powinien oczyszczać, a przy okazji chronić skórę przed utratą wilgoci. Takie są kosmetyki zawierające emolienty. Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Lepsze są nawilżające płyny, żele, emulsje, kostki myjące do kąpieli dla noworodka. Na ich opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że są przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszego dnia życia.

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Po wykąpaniu delikatnie osusz skórę noworodka (nie trzyj jej ręcznikiem, tylko delikatnie dotykaj). Jeśli dziecko ma skłonność do suchej skóry, posmaruj ją preparatem nawilżającym. Możesz wybrać krem, balsam lub mleczko. Oliwkę stosuj raczej tylko do masażu dziecka. Używana do natłuszczania skóry może powodować nasilenie zmian łojotokowych. 

Jeśli jest to konieczne, skórę noworodka natłuszczaj raz dziennie po kąpieli. Jeśli dziecko jest alergikiem i ma bardzo suchą skórę, która łuszczy się lub jest podrażniona, skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym, który zaleci odpowiednie kosmetyki i sposób ich używania.  

Mycie głowy noworodka

Głowę noworodka myje się tak jak resztę jego ciała podczas kąpieli. Do umycia włosów używaj tej samej emulsji myjącej co do reszty ciała. Szampony są wskazane dla starszych niemowląt. Kosmetyki polecane dla noworodków są łagodne, większość nie drażni oczu, co sprawia, że mycie główki jest przyjemne. To ważne, bo malutkie dziecko nie ma jeszcze dobrze wykształconego odruchu mrugania, piana może więc łatwo dostać się do oczu.

Pielęgnacja pupy noworodka

W codziennej pielęgnacji pupy noworodka najważniejsze jest częste przewijanie (najrzadziej co 3 godziny, zawsze przed snem, po obudzeniu i po każdym wypróżnieniu) i dokładne oczyszczanie skóry. Podczas przewijania przemywaj skórę ciepłą wodą pod kranem (lepiej zrezygnuj z chusteczek nawilżanych, bo mogą podrażniać, stosuj je tylko gdy przewijasz dziecko poza domem). Na skórę pupy noworodka i niemowlaka dobrze działa wietrzenie, np. przed założeniem świeżej pieluszki – to świetna profilaktyka przeciw odparzeniu pupy. Na czym ono polega? Po prostu na pozostawieniu przez kilka minut dziecka z odkrytą pupą bez pieluszki.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Do pielęgnacji pupy noworodka profilaktycznie używaj kremu na odparzenia. Stosuj go, nawet jeśli skóra jest zdrowa i gładka. Nanoś na pośladki cienką warstwą kosmetyku (gruba utrudnia skórze oddychanie). Jeśli skóra zrobi się czerwona, spuchnięta lub pojawią się na niej krostki czy pęknięcia to znak, że doszło do odparzenia pupy

Pielęgnacja noworodka chłopca

Zastanawiasz się, jak pielęgnować prącie niemowlaka? Genitalia noworodka płci męskiej myje się tak samo jak resztę ciała – wystarczy woda i płyn do kąpieli i przemywanie ich na bieżąco przy zmianie pieluszki.
Pielęgnacja napletka noworodka: napletka albo wcale się nie odciąga albo robi to szalenie delikatnie i do pierwszego oporu, aby nie uszkodzić delikatnych tkanek.

Pupę chłopca trzeba myć od przodu do tyłu. Najpierw oczyszcza się pachwiny, prącie, później okolice moszny w kierunku odbytu. Zanieczyszczony kałem napletek należy starannie oczyścić bez siłowego odciągania napletka  – ważne jest, aby kał nie dostał się pod napletek i do żołędzi, gdzie jest ujście cewki moczowej u chłopca.

Pielęgnacja noworodka dziewczynki

Pielęgnacja okolic intymnych noworodka dziewczynki powinna odbywać się zawsze od przodu do tyłu (gdy dziecko leży na pleckach – od góry do dołu, w kierunku odbytu). Przemyć trzeba wargi sromowe, pachwiny, okolice odbytu i szparę pośladkową. Ta kolejność i kierunek – od przodu w kierunku odbytu – jest u dziewczynek szczególnie ważna, aby nie przenosić bakterii kałowych w okolice cewki moczowej. Jest ona u dziewczynek krótsza, przez co ewentualna jej infekcja może szybko przerodzić się w zapalenie pęcherza.

Pamiętaj, by nie wystawiać noworodka na słońce (także zimą). Gdy na dworze jest chłód, twarz noworodka smaruj cienką warstwą kremu ochronnego dla niemowląt. Wybierz ten z napisem „na mróz” lub „na każdą pogodę”.

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja kikuta pępowiny nie wymaga stosowania żadnych preparatów. Dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie, należy dbać o to, żeby był zawsze suchy i by docierało do niego powietrze. Jeśli kikut zamoczy się podczas kąpieli należy go dokładnie wysuszyć. Jeśli zabrudzi go zawartość pieluszki, należy dokładnie go umyć wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Jeśli na kikucie pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk, dziecko powinien zobaczyć lekarz. Zanim do niego dotrzesz, możesz zastosować preparat z octenidyną do dezynfekcji. 

Co stosować do pielęgnacji noworodka?

Pielęgnując skórę noworodka, kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej. Nie przesadzaj z liczbą kosmetyków, ogranicz się do podstawowych zabiegów higienicznych, zwłaszcza jeśli dziecko ma zdrową skórę bez podrażnień. Bezwzględnie zrezygnuj z kosmetyków dla  starszych dzieci – mogą zawierać składniki nieprzebadane pod kątem potrzeb niedojrzałej skóry maluszka. Dla noworodka najlepsze są delikatne emolienty – koniecznie szukaj na nich informacji, że nadają się do pielęgnacji od pierwszych dni życia.


Zobacz też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA