Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka.

Reklama

Spis treści:

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna).

Pielęgnacja twarzy noworodka

Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie.

Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa.

Zobacz także

Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka? Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek pokarmu lub przetrzesz wnętrze buzi gazą nasączoną wodą. Jeśli noworodkowi dokuczają pleśniawki (wnętrze jamy ustnej pokrywają białe kropki), idź z nim do lekarza, który przepisze lek grzybobójczy. Nie stosuj na własną rękę leków na afty.

Akademia Młodych Rodziców

Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej! Czytaj więcej

Ważny jest odpowiedni kosmetyk, którego używamy do mycia ciała noworodka: powinien oczyszczać, a przy okazji chronić skórę przed utratą wilgoci. Takie są kosmetyki zawierające emolienty. Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Lepsze są nawilżające płyny, żele, emulsje, kostki myjące do kąpieli dla noworodka. Na ich opakowaniu powinna znaleźć się informacja, że są przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszego dnia życia.

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Po wykąpaniu delikatnie osusz skórę noworodka (nie trzyj jej ręcznikiem, tylko delikatnie dotykaj). Jeśli dziecko ma skłonność do suchej skóry, posmaruj ją preparatem nawilżającym. Możesz wybrać krem, balsam lub mleczko. Oliwkę stosuj raczej tylko do masażu dziecka. Używana do natłuszczania skóry może powodować nasilenie zmian łojotokowych.

Jeśli jest to konieczne, skórę noworodka natłuszczaj raz dziennie po kąpieli. Jeśli dziecko jest alergikiem i ma bardzo suchą skórę, która łuszczy się lub jest podrażniona, skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym, który zaleci odpowiednie kosmetyki i sposób ich używania.

Mycie głowy noworodka

Głowę noworodka myje się tak jak resztę jego ciała podczas kąpieli. Do umycia włosów używaj tej samej emulsji myjącej co do reszty ciała. Szampony są wskazane dla starszych niemowląt. Kosmetyki polecane dla noworodków są łagodne, większość nie drażni oczu, co sprawia, że mycie główki jest przyjemne. To ważne, bo malutkie dziecko nie ma jeszcze dobrze wykształconego odruchu mrugania, piana może więc łatwo dostać się do oczu.

Pielęgnacja pupy noworodka

W codziennej pielęgnacji pupy noworodka najważniejsze jest częste przewijanie (najrzadziej co 3 godziny, zawsze przed snem, po obudzeniu i po każdym wypróżnieniu) i dokładne oczyszczanie skóry. Podczas przewijania przemywaj skórę ciepłą wodą pod kranem (lepiej zrezygnuj z chusteczek nawilżanych, bo mogą podrażniać, stosuj je tylko gdy przewijasz dziecko poza domem). Na skórę pupy noworodka i niemowlaka dobrze działa wietrzenie, np. przed założeniem świeżej pieluszki – to świetna profilaktyka przeciw odparzeniu pupy. Na czym ono polega? Po prostu na pozostawieniu przez kilka minut dziecka z odkrytą pupą bez pieluszki.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Do pielęgnacji pupy noworodka profilaktycznie używaj kremu na odparzenia. Stosuj go, nawet jeśli skóra jest zdrowa i gładka. Nanoś na pośladki cienką warstwą kosmetyku (gruba utrudnia skórze oddychanie). Jeśli skóra zrobi się czerwona, spuchnięta lub pojawią się na niej krostki czy pęknięcia to znak, że doszło do odparzenia pupy.

Pielęgnacja noworodka chłopca

Zastanawiasz się, jak pielęgnować prącie niemowlaka? Genitalia noworodka płci męskiej myje się tak samo jak resztę ciała – wystarczy woda i płyn do kąpieli i przemywanie ich na bieżąco przy zmianie pieluszki.
Pielęgnacja napletka noworodka: napletka albo wcale się nie odciąga albo robi to szalenie delikatnie i do pierwszego oporu, aby nie uszkodzić delikatnych tkanek.

Pupę chłopca trzeba myć od przodu do tyłu. Najpierw oczyszcza się pachwiny, prącie, później okolice moszny w kierunku odbytu. Zanieczyszczony kałem napletek należy starannie oczyścić bez siłowego odciągania napletka – ważne jest, aby kał nie dostał się pod napletek i do żołędzi, gdzie jest ujście cewki moczowej u chłopca.

Pielęgnacja noworodka dziewczynki

Pielęgnacja okolic intymnych noworodka dziewczynki powinna odbywać się zawsze od przodu do tyłu (gdy dziecko leży na pleckach – od góry do dołu, w kierunku odbytu). Przemyć trzeba wargi sromowe, pachwiny, okolice odbytu i szparę pośladkową. Ta kolejność i kierunek – od przodu w kierunku odbytu – jest u dziewczynek szczególnie ważna, aby nie przenosić bakterii kałowych w okolice cewki moczowej. Jest ona u dziewczynek krótsza, przez co ewentualna jej infekcja może szybko przerodzić się w zapalenie pęcherza.

Pamiętaj, by nie wystawiać noworodka na słońce (także zimą). Gdy na dworze jest chłód, twarz noworodka smaruj cienką warstwą kremu ochronnego dla niemowląt. Wybierz ten z napisem „na mróz” lub „na każdą pogodę”.

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja kikuta pępowiny nie wymaga stosowania żadnych preparatów. Dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie, należy dbać o to, żeby był zawsze suchy i by docierało do niego powietrze. Jeśli kikut zamoczy się podczas kąpieli należy go dokładnie wysuszyć. Jeśli zabrudzi go zawartość pieluszki, należy dokładnie go umyć wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Jeśli na kikucie pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk, dziecko powinien zobaczyć lekarz. Zanim do niego dotrzesz, możesz zastosować preparat z octenidyną do dezynfekcji.

Co stosować do pielęgnacji noworodka?

Pielęgnując skórę noworodka, kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej. Nie przesadzaj z liczbą kosmetyków, ogranicz się do podstawowych zabiegów higienicznych, zwłaszcza jeśli dziecko ma zdrową skórę bez podrażnień. Bezwzględnie zrezygnuj z kosmetyków dla starszych dzieci – mogą zawierać składniki nieprzebadane pod kątem potrzeb niedojrzałej skóry maluszka. Dla noworodka najlepsze są delikatne emolienty – koniecznie szukaj na nich informacji, że nadają się do pielęgnacji od pierwszych dni życia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama