Ile powinno ważyć dziecko? Jaki jest wzrost noworodka? Patrząc na swoje dziecko, zastanawiasz się, czy waży tyle, ile powinno. Czy twój noworodek waży dużo, czy mało, czy jego wzrost jest proporcjonalny do wagi? I jak to rokuje na przyszłość - opowiada dr n. med. Alicja Karney, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama

Ile noworodek powinien ważyć i mierzyć?

Jest norma, która określa wagę i wzrost noworodka (fachowo nazywane przez lekarzy masą i długością ciała). Według tej normy ok. 95 procent dzieci urodzonych o czasie waży 2800–3800 g i mierzy 46–55 cm.

Warto jednak pamiętać, że na świat przychodzą noworodki, których waga przekracza 4 kg, a wzrost - 60 cm. Są też noworodki, które przychodzą na świat z wagą 2-2,5 kg (a długość ich ciała to 42 cm). Istnieje pewna prawidłowość: chłopcy ważą ok. 250 g więcej niż dziewczynki.

Wiele się mówi o narodzinach dzieci, których waga znacznie przekracza normę. Niedawno w Polsce wiele się mówiło o noworodku, który przyszedł na świat z wagą 7 kg: tyle normalnie waży półroczne dziecko!

Dlaczego noworodek waży tak mało

O noworodkach, które urodziły się z wagą poniżej 2500 g, lekarze mówią, że mają niską masę urodzeniową. Powodem niskiej wagi urodzeniowej jest zazwyczaj niedożywienie w życiu płodowym. Do takiego stanu mogą przyczynić się niektóre choroby przyszłej mamy, ale też palenie papierosów w ciąży, niewłaściwa dieta w ciąży, picie dużej ilości kawy lub innych napojów zawierających kofeinę: herbaty, coli, napojów energetyzujących. Ale malutkie rodzą się również dzieci z ciąż mnogich.

Zobacz także

Co się dzieje, jeśli noworodek waży za dużo

Urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg może wskazywać na zagrożenie mamy cukrzycą oraz zagrożenia cukrzycą dziecka. Powinnaś co jakiś czas sprawdzać swój poziom cukru we krwi.

Cukrzyca może pojawić się też u dzieci, które przyszły na świat z tak dużą wagą. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Rotterdamie u dzieci, które w trzech pierwszych latach swego życia bardzo szybko rosły i przybierały na wadze, występuje większe ryzyko cukrzycy typu I (insulinozależnej), zwłaszcza gdy w rodzinie już ktoś ma tę chorobę.
Warto porozmawiać na ten temat z pediatrą.

Jak sprawdzać wagę i wzrost noworodka

Pierwsze pomiary odbywają się zaraz po narodzinach lub nieco później. W niektórych szpitalach przez około dwie godziny po porodzie mama ma szansę nacieszyć się dzieckiem i spróbować przystawić je do piersi. Dopiero po tym czasie przenosi się je do specjalnie ogrzewanego kącika noworodka, w którym wykonuje się wszystkie badania i pomiary.

Wzrost dziecka mierzy się w dwóch etapach: najpierw od środka główki do pupy, a potem do nóżek. Tak sprawdza się wagę dziecka dopóki nie zacznie chodzić.[CMS_PAGE_BREAK]

Dlaczego noworodek tak szybko traci na wadze

W czasie pierwszych dni w szpitalu dziecko nie przybiera na wadze, ale cały czas traci na wadze. W tym okresie jest to zupełnie normalne. Donoszonym dzieciom może ubyć nawet do 10 procent masy urodzeniowej. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała, spowodowany wydaleniem smółki oraz utratą niewielkiej ilości płynów przez skórę i płuca.

Widać pewną prawidłowość: im większe urodzisz dziecko, tym więcej schudnie po urodzeniu. Wpływa na to również karmienie piersią, bo w ciągu kilku pierwszych dni maluszek wypija zaledwie kilka łyżeczek pokarmu. Mniej chudną maluchy karmione butelką, które najadają się do syta. Ale już w ciągu dziesięciu dni straty wagi są nadrabiane.

Jak często sprawdza się wagę i wzrost noworodka

Gdy jesteście w szpitalu, wagę i wzrost dziecka sprawdza się codziennie. Po wyjściu do domu, wagę i wzrost dziecka sprawdza się nie częściej niż raz w miesiącu podczas kontrolnej wizyty u pediatry.
Wbrew obiegowym teoriom, nie trzeba ważyć dziecka przed i po każdym karmieniu piersią.

Ile noworodek powinien przybierać na wadze

Przez pierwsze trzy miesiące dziecko co tydzień powinno przytyć ok. 200–250 g, w drugim kwartale tygodniowo trochę mniej: 150–200 g. Gdy dziecko mało je, bo przesypia karmienie lub zasypia, kiedy dajesz mu pierś, nie umie jej dobrze ssać lub dużo ulewa, lekarz może zlecić kontrolę wagi co tydzień.
Gdy dziecko skończy pół roku, jego waga podwaja się, a kiedy świętuje pierwsze urodziny, waży już około trzy razy więcej.

Czy drugie dziecko urodzi się większe

Z reguły tak się dzieje: drugie dziecko waży więcej. Ale bardzo dużo zależy też od kobiety, a raczej jej wagi. Amerykańscy naukowcy zalecają mamom, które nadmiernie przytyły podczas pierwszej ciąży i po urodzeniu pierwszego dziecka, aby spróbowały się pozbyć nadmiaru kilogramów, nim podejmą starania o kolejnej ciąży. Jeśli to się nie uda, waga urodzeniowa drugiego dziecka może być nawet większa od prawidłowej.

Jak duża powinna być główka noworodka

To też bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka, którą sprawdza się tuż po porodzie. Wszystkie noworodki przychodzą na świat z dużą głową. Zwykle jej obwód wynosi od 33 do 37 cm (mierzy się też obwód klatki piersiowej – powinien być o 1–2 cm mniejszy).

Wielkość głowy jest spowodowana dużym mózgiem (waży około 380 g), z którym maleństwo przychodzi na świat. Te proporcje ciała z czasem zaczną się zmieniać.

Czy wagę i wzrost noworodek dziedziczy po rodzicach?

Z reguły osoby niskiego wzrostu mają niskie dzieci, a potomstwo wyższych rodziców jest wyższe.
W dziedziczeniu wagi i wzrostu panuje jednak pewna specjalizacja: co innego otrzymujemy od mamy, co innego daje nam tata. Brytyjscy naukowcy, badając 1000 rodzin, dowiedli, że wzrost dziedziczy się po tacie, zaś wagę po mamie!

Zdaniem badaczy – wysocy ojcowie mają wyższe dzieci, natomiast ich waga nie ma wpływu na wagę dziecka. W przypadku kobiet jest inaczej: kobiety z nadwagą mają zwykle wyższy poziom cukru we krwi, a to powoduje, że waga dziecka po urodzeniu też jest wyższa.

Do kogo podobne będzie dziecko? Na pewno do mamy i taty. Ale pamiętaj, że na wagę dziecka mają wpływ też czynniki środowiskowe, a głównie odżywianie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama