jak nosić niemowlę
Adobe Stock
Noworodek

Jak nosić niemowlę i noworodka – jak prawidłowo trzymać dziecko?

Zastanawiasz się jak nosić niemowlę? To nie jest takie trudne. Bardzo ważne jest, aby nosząc niemowlę, trzymać je pewnie. Im młodsze dziecko, tym stabilniej trzeba podpierać jego kręgosłup i głowę. Sprawdź, jak nosić noworodka, młodszego niemowlaka i dziecko w drugiej połowie pierwszego roku życia.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Wiedza o tym, jak nosić niemowlę, jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej sylwetki dziecka i ochrony kręgosłupa niemowlęcia przed urazami. Inne zasady dotyczą noszenia najmłodszego niemowlaka, który nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, inne starszego niemowlęcia, które próbuje już siedzieć.

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Jak podnosić niemowlę?

Odpowiednie podnoszenie niemowlęcia jest bardzo ważne – dziecko czuje, że jest unoszone i może to być dla niego mniej lub bardziej stresujące.

Aby dziecko czuło się bezpieczne w trakcie podnoszenia z łóżeczka czy wózka, warto to robić w następujący sposób: 

 • Podejdź do dziecka i pokaż mu się, żeby nie czuło się zaskoczone.
 • Delikatnie je dotknij, powiedz coś czułym głosem (np. wyjaśnij, co się z chwilę będzie działo). 
 • Jeśli dziecko leży na brzuszku, obróć je na plecy lub bok. 
 • Wsuń dłoń między nóżki aż pod bark, by ciało spoczywało na twojej ręce.
 • Drugą dłoń włóż pod główkę. 
 • Unoś dziecko powoli, bokiem do podłoża, by mogło obserwować, co się z nim dzieje. 


Nie przestrasz się odruchu Moro (maluch raptownie wypręża całe ciałko, rozkłada ręce i przyciąga je do siebie). To naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Jeśli będziesz unosić niemowlę powoli, odruch Moro nie musi wystąpić.

Jak prawidłowo nosić niemowlę?

Prawidłowy sposób noszenia niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Największej troski i starań w zakresie utrzymania odpowiedniej pozycji wymaga noworodek i dziecko, które jeszcze nie trzyma stabilnie główki – podczas noszenia jego kręgosłup i głowa muszą być podparte i prawidłowo ustawione.

Jak nosić noworodka?

Ułóż dziecko na przedramieniu jednej ręki. Drugą wsuń pod lekko zgięte nóżki i podtrzymuj pupę. Główka leży w zgięciu łokcia. Tułów podtrzymuj z jednej strony przedramieniem, z drugiej wspieraj na swoim brzuchu. To tak zwana pozycja fasolki.
 
 • Przy ułożeniu opisanym wyżej możesz odwrócić dziecko na bok (maluszek leży na przedramieniu jednej ręki, przodem albo tyłem do ciebie). Staraj się trzymać noworodka poziomo. Czasami można od tej pozycji odstąpić – pod warunkiem że dziecko czuje się dobrze i nie protestuje.
   
 • Dzieci, które mają wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, mogą na zmiany pozycji reagować lękiem. Nie potrafią zapanować nad ciałem i nie czują się pewnie, gdy są zwrócone plecami do podłogi. Lepiej nosić je tak, aby widziały, co się z nimi dzieje – wystarczy lekko obrócić je bokiem do podłogi.
   
 • Staraj się nosić niemowlę raz na jednej, raz na drugiej ręce. Dzięki temu nie zwiększy się ryzyko powstania asymetrii w ciele dziecka.

Jak nosić niemowlę – po 4 tygodniu życia?

Przez cztery tygodnie z pewnością uda ci się opanować wyżej opisane pozycje. Gdy dziecko zacznie unosić główkę w leżeniu na brzuchu, możesz zacząć nosić je na przedramieniu w pozycji poziomej na brzuszku. Dłonią ręki, na której leży niemowlę, chwyć udo dziecka, aby pewniej je trzymać. To dobra pozycja, bo pozwala odbić niemowlęciu połknięte powietrze w trakcie karmienia, ale też daje dziecku szansę obserwowania otoczenia.

jak nosić niemowlę na brzuchu
Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Noś w ten sposób niemowlę naprzemiennie, raz na jednej, raz na drugiej ręce, aby dziecko mogło odwracać główkę raz w jedną, raz w drugą stronę i rozwijać się prawidłowo.

Jak nosić niemowlę – tyłem do rodzica?

W tej pozycji niemowlę ma plecy oparte na brzuchu i klatce piersiowej opiekuna. Pupa podparta jest na dłoni rodzica, a jedno udo dziecka jest obejmowane palcami. Druga ręka rodzica podtrzymuje klatkę piersiową dziecka. Ta pozycja nadaje się dla starszych niemowląt – lepiej nie nosić w ten sposób dziecka przed upływem 6 miesiąca życia.

Jak nosić niemowlę – okrakiem na biodrze?

Niemowlę, które już zaczyna siadać, można nosić, sadzając je sobie okrakiem na biodrze, przodem do siebie. Jedną ręką trzeba podtrzymywać plecy dziecka. Pozycja ta jest dobra i dla dziecka, i dla rodzica. Maluch może rozglądać się w obie strony, a rodzic dźwiga dziecko na biodrze, dzięki czemu nie obciąża kręgosłupa. Warto sadzać dziecko raz na jednym, raz na drugim biodrze.

Jak nosić niemowlę w chuście?

Dla najmłodszych dzieci, które nie trzymają jeszcze główki, najlepsze jest noszenie np. w chuście wiązanej, która musi być odpowiednio owinięta wokół ciała mamy. W takiej chuście plecy i główka dziecka są dobrze podparte. Pozycja dziecka przypomina tę, w jakiej pozostaje dziecko trzymane na rękach:
jak nosić noworodka w chuście
Adobe Stock


W chuście noworodek nie może przebywać zbyt długo – do dwóch godzin bez przerwy. Warto też pamiętać, że malucha w chuście należy asekurować rękami

Więcej o chustonoszeniu i wiązaniu chusty dla starszego niemowlęcia przeczytasz w materiale: Jak wiązać chustę). Ze względu na typ chusty i sposób umieszczenia w niej dziecka, jest to sposób noszenia niemowlęcia, które już stabilnie trzyma główkę.

Jak nosić niemowlę: pozycja do odbicia?

Aby powietrze, które dostało się do brzuszka dziecka, mogło wydostać się na zewnątrz, wskazane są pozycje zbliżone do pionowych. Unieś niemowlę, podtrzymując jego główkę i połóż sobie na ramieniu tak, aby raczki dziecka przewiesiły się przez twój bark. Jedną ręką podtrzymuj pupę dziecka, drugą połóż na jego plecach. Nóżki maluszka powinny pozostać ugięte. Trzymanie dziecka do odbicia nie jest trudne i jest dla niego bezpieczne, ale zaraz po odbiciu zmień pozycję dziecka.

jak nosić niemowlę do odbicia
Adobe Stock
Jak nosić niemowlę do odbicia. fot. Adobe Stock

W tej pozycji można nosić też noworodka, ponieważ głowa dziecka jest bezpieczna – może oprzeć się na rękach niemowlęcia – nie będzie się kiwać ani odchylać w tył.

Usuwaniu gazów z żołądka sprzyja też pozycja, w której dziecko leży na brzuchu, dlatego można wykorzystywać sposób noszenia dziecka na przedramieniu brzuchem do dołu opisany wyżej. Nie polecamy jej jednak zaraz po karmieniu, gdyż może sprzyjać ulewaniu.

Jak nie nosić niemowlaka?

Noworodek i młodsze niemowlę nie są jeszcze gotowi, żeby utrzymywać ciało przez dłuższy czas w pionie. Dlatego lepiej nie nosić dziecka na własnej klatce piersiowej, ani na biodrze, nawet jeśli podeprzesz mu główkę.

Dla tak małego dziecka nie nadają się też nosidełka. Z nosidełka można korzystać, dopiero gdy niemowlę pewnie trzyma główkę, czyli od 3.–4. miesiąca życia. Dzieci, które nie trzymają główki, nie mogą przebywać w pozycjach, które narażają ją na odginanie się, zwłaszcza w tył.

Jak nie nosić młodszego niemowlęcia:
 • na własnej klatce piersiowej lub na biodrze (nawet przy podparciu główki)
 • pionowo, chwytem pod pachami – nieważne przodem czy tyłem do rodzica
 • w żadnej pozycji, która wymusza wyprost nóżek w biodrach.
 • trzymając chwytem oburęcznym, symetrycznym, z dłońmi pod głową i łopatkami dziecka
 • w nosidełku.
Niemowlęcia w żadnym wieku nie można nosić przodem do siebie z odchyloną główka w tył i wygiętymi w tył plecami.

Jak przenosić noworodka do łóżeczka?

Przede wszystkim spokojnie. Zastosuj chwyt, którego używa się też do podnoszenia dziecka. „Lądowanie” w łóżeczku powinno być miękkie, żeby dziecko się nie przestraszyło. Połóż dziecko na plecach, a jeśli często zdarza mu się ulewać, lekko przekręć je na bok. Dla pewności możesz podeprzeć mu plecy wałkiem, np. ze zwiniętego ręcznika albo kocyka. Nie zostawiaj dziecka samego w pozycji na brzuszku. To ułożenie zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Sprawdź też:
mama, niemowlę, podnoszenie niemowlaka, noszenie dziecka
Pielęgnacja
Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie
Nie wiesz, jak podnosić niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy? Prawidłowe podnoszenie dziecka nie jest trudne, jeśli pamięta się o zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa i kontrolowaniu położenia jego główki. Sprawdź, jak stosować te zasady w praktyce, aby prawidłowo podnosić, trzymać i odkładać niemowlę.

Prawidłowe podnoszenie i trzymanie niemowlaka zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Im młodsze dziecko, tym ważniejsze, by jego główka podczas brania malucha na ręce znajdowała się na przedłużeniu kręgosłupa – nie może odginać się w żadną ze stron. Podnoszenie niemowlęcia powinno odbywać się w spokojnej atmosferze. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Warto za to spokojnie mówić do dziecka. Sam ruch unoszenia, a później opuszczania nie może być zbyt szybki – to wzbudza w dziecku niepokój. Spis treści: Jak prawidłowo podnosić niemowlę? – 2 techniki Podnoszenie niemowlaka pod pachy Jak nie podnosić niemowlaka? Jak odkładać dziecko? Jak prawidłowo podnosić niemowlę? To, czego trzeba szczególnie pilnować podczas podnoszenia niemowlęcia, to ustawienie głowy. Główka niemowlaka powinna być trzymana prosto w stosunku do tułowia – nie może być przygięta do klatki poiersiowej, odgięta w stronę karku lub zgięta na bok. Kończyny dziecka nie mogą bezwładnie zwisać, co jest szczególnie ważne dla stawów biodrowych. Podnosząc niemowlę, najlepiej zastosować dwie techniki: 1. Podnoszenie niemowlęcia bokiem Ułóż delikatnie dziecko na boku, tak by zaokrąglić jego plecki i przyciągnąć uda lekko w kierunku klatki piersiowej, główka nie może pozostać odgięta do tyłu. Wsuń jedną rękę pod dziecko – zaczynaj od główki i wsuń ją aż pod bioderka. Palcami wsuniętej ręki obejmij dolne udo dziecka. Główka niemowlęcia powinna znaleźć się w zgięciu łokcia. Unieś dziecko, podtrzymując je od przodu drugą ręką. 2. Ponoszenie niemowlęcia plecami do dołu Gdy noworodek leży na plecach, delikatnie wsuń oba przedramiona pod ciało dziecka tak, aby...

Pielęgnacja
U mamy na rękach
Twoje ramiona to dla maleństwa najbezpieczniejsze schronienie. Gdy bierzesz je na ręce, czuje się szczęśliwe i się uspokaja. Spraw, by było mu jeszcze wygodniej.

Twoje ramiona to dla maleństwa najbezpieczniejsze schronienie. Gdy bierzesz je na ręce, czuje się szczęśliwe i się uspokaja. Spraw, by było mu jeszcze wygodniej. Malec uwielbia, gdy trzymając go w ramionach, chodzisz, wstajesz, pochylasz się. Dzięki temu czuje się bezpiecznie i szybciej się rozwija. Jednak by noszenie na rękach przynosiło mu same korzyści, musisz wiedzieć, które pozycje są najzdrowsze i... najwygodniejsze. Oto cztery przykazania, jak prawidłowo nosić swojego szkraba. 1. Trzymaj główkę W pierwszych trzech miesiącach życia maluszka to konieczne! Gdy bierzesz go na ręce albo nosisz, podtrzymuj jego główkę dłonią. Rób tak nawet wtedy, kiedy zauważyłaś, że przez chwilę dziecko samo trzymało główkę. Mięśnie malca są jeszcze słabe i już po chwili samodzielnego dźwigania głowy niemowlę może odchylić ją do tyłu. Grozi to bolesnym naciągnięciem mięśni karku, urazem główki lub kręgosłupa. 2. Noś w różnych pozycjach Nie musisz nosić dziecka wyłącznie w klasycznej „kołysce”! Jest kilka innych świetnych sposobów: W pionie. Jedną ręką podtrzymuj główkę i kark dziecka na wysokości swego ramienia, drugą obejmij pupę. W tej pozycji malec całym ciałem styka się z Tobą i może usłyszeć bicie Twojego serca. Brzuszkiem w dół. To tzw. samolocik. Połóż malca twarzą do dołu, tak by jego szyja znajdowała się w zagłębieniu Twojego łokcia, a tułów był oparty na przedramieniu. Drugą rękę włóż między jego nóżki i dłonią obejmij brzuszek. Pozycja znacznie ułatwia odchodzenie zgromadzonych w brzuszku gazów. Buźką do przodu. Pozycja, która pozwala malcowi poznawać świat. Dziecko „siedzi” na Twej dłoni, drugą ręką podtrzymujesz jego klatkę piersiową. Smyk opiera główkę i plecki o Twój brzuch. 3. Układaj na brzuszku Tak niemowlę ćwiczy mięśnie szyi. W tej pozycji nie wolno...

pozycje snu noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Jak układać noworodka do snu – bezpieczne pozycje
Noworodka najlepiej układać do snu na plecach. W pierwszym miesiącu życia dziecko nie umie samo zmieniać pozycji. To ty decydujesz, jak będzie spało. Dlatego sprawdź, jak będzie mu najbezpieczniej i najwygodniej.

Układanie noworodka na plecach gwarantuje mu bezpieczny sen, choć jest to dla niego zupełnie nieznana pozycja. Przez ostatnie tygodnie ciąży szykujące się do narodzin dziecko miało ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materac sporego łóżeczka zastępuje przytulną, ciasną przestrzeń, jaki dziecko miało do dyspozycji w brzuchu mamy. Podpowiadamy, jak układać noworodka, aby zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo.  Dlaczego zaleca się układanie noworodka do snu na plecach? Leżenie na wznak to wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do spania dla dziecka. W ten sposób można układać do snu noworodka w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Pozycja na plecach jest bezpieczna, ale warto ją zmieniać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – lekarz może zalecić częste układanie malucha na brzuszku. Jeśli dziecko uśnie w tej pozycji, rodzic powinien mieć je stale na oku (patrz niżej). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku. Zapamiętaj: Jeśli dziecko leży tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych umiejętności, np. podpierania się na rączkach, dźwigania główki. Czy noworodkowi jest wygodnie, gdy nie ma poduszki? Noworodki powinny spać bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę dopiero, gdy maluch skończy pół roku. Ale jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać , poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj