Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak nosić niemowlę
Adobe Stock
Noworodek

Jak nosić niemowlę i noworodka – jak prawidłowo trzymać dziecko?

Zastanawiasz się jak nosić niemowlę? To nie jest takie trudne. Bardzo ważne jest, aby nosząc niemowlę, trzymać je pewnie. Im młodsze dziecko, tym stabilniej trzeba podpierać jego kręgosłup i głowę. Sprawdź, jak nosić noworodka, młodszego niemowlaka i dziecko w drugiej połowie pierwszego roku życia.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Wiedza o tym, jak nosić niemowlę, jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej sylwetki dziecka i ochrony kręgosłupa niemowlęcia przed urazami. Inne zasady dotyczą noszenia najmłodszego niemowlaka, który nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, inne starszego niemowlęcia, które próbuje już siedzieć.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Jak podnosić niemowlę?

Odpowiednie podnoszenie niemowlęcia jest bardzo ważne – dziecko czuje, że jest unoszone i może to być dla niego mniej lub bardziej stresujące.

Aby dziecko czuło się bezpieczne w trakcie podnoszenia z łóżeczka czy wózka, warto to robić w następujący sposób: 

  • Podejdź do dziecka i pokaż mu się, żeby nie czuło się zaskoczone.
  • Delikatnie je dotknij, powiedz coś czułym głosem (np. wyjaśnij, co się z chwilę będzie działo). 
  • Jeśli dziecko leży na brzuszku, obróć je na plecy lub bok. 
  • Wsuń dłoń między nóżki aż pod bark, by ciało spoczywało na twojej ręce.
  • Drugą dłoń włóż pod główkę. 
  • Unoś dziecko powoli, bokiem do podłoża, by mogło obserwować, co się z nim dzieje. 


Nie przestrasz się odruchu Moro (maluch raptownie wypręża całe ciałko, rozkłada ręce i przyciąga je do siebie). To naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Jeśli będziesz unosić niemowlę powoli, odruch Moro nie musi wystąpić.

Jak prawidłowo nosić niemowlę?

Prawidłowy sposób noszenia niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Największej troski i starań w zakresie utrzymania odpowiedniej pozycji wymaga noworodek i dziecko, które jeszcze nie trzyma stabilnie główki – podczas noszenia jego kręgosłup i głowa muszą być podparte i prawidłowo ustawione.

Jak nosić noworodka?

Ułóż dziecko na przedramieniu jednej ręki. Drugą wsuń pod lekko zgięte nóżki i podtrzymuj pupę. Główka leży w zgięciu łokcia. Tułów podtrzymuj z jednej strony przedramieniem, z drugiej wspieraj na swoim brzuchu. To tak zwana pozycja fasolki.
 
  • Przy ułożeniu opisanym wyżej możesz odwrócić dziecko na bok (maluszek leży na przedramieniu jednej ręki, przodem albo tyłem do ciebie). Staraj się trzymać noworodka poziomo. Czasami można od tej pozycji odstąpić – pod warunkiem że dziecko czuje się dobrze i nie protestuje.
     
  • Dzieci, które mają wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, mogą na zmiany pozycji reagować lękiem. Nie potrafią zapanować nad ciałem i nie czują się pewnie, gdy są zwrócone plecami do podłogi. Lepiej nosić je tak, aby widziały, co się z nimi dzieje – wystarczy lekko obrócić je bokiem do podłogi.
     
  • Staraj się nosić niemowlę raz na jednej, raz na drugiej ręce. Dzięki temu nie zwiększy się ryzyko powstania asymetrii w ciele dziecka.

Jak nosić niemowlę – po 4 tygodniu życia?

Przez cztery tygodnie z pewnością uda ci się opanować wyżej opisane pozycje. Gdy dziecko zacznie unosić główkę w leżeniu na brzuchu, możesz zacząć nosić je na przedramieniu w pozycji poziomej na brzuszku. Dłonią ręki, na której leży niemowlę, chwyć udo dziecka, aby pewniej je trzymać. To dobra pozycja, bo pozwala odbić niemowlęciu połknięte powietrze w trakcie karmienia, ale też daje dziecku szansę obserwowania otoczenia.

jak nosić niemowlę na brzuchu
Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Noś w ten sposób niemowlę naprzemiennie, raz na jednej, raz na drugiej ręce, aby dziecko mogło odwracać główkę raz w jedną, raz w drugą stronę i rozwijać się prawidłowo.

Jak nosić niemowlę – tyłem do rodzica?

W tej pozycji niemowlę ma plecy oparte na brzuchu i klatce piersiowej opiekuna. Pupa podparta jest na dłoni rodzica, a jedno udo dziecka jest obejmowane palcami. Druga ręka rodzica podtrzymuje klatkę piersiową dziecka. Ta pozycja nadaje się dla starszych niemowląt – lepiej nie nosić w ten sposób dziecka przed upływem 6 miesiąca życia.

Jak nosić niemowlę – okrakiem na biodrze?

Niemowlę, które już zaczyna siadać, można nosić, sadzając je sobie okrakiem na biodrze, przodem do siebie. Jedną ręką trzeba podtrzymywać plecy dziecka. Pozycja ta jest dobra i dla dziecka, i dla rodzica. Maluch może rozglądać się w obie strony, a rodzic dźwiga dziecko na biodrze, dzięki czemu nie obciąża kręgosłupa. Warto sadzać dziecko raz na jednym, raz na drugim biodrze.

Jak nosić niemowlę w chuście?

Dla najmłodszych dzieci, które nie trzymają jeszcze główki, najlepsze jest noszenie np. w chuście wiązanej, która musi być odpowiednio owinięta wokół ciała mamy. W takiej chuście plecy i główka dziecka są dobrze podparte. Pozycja dziecka przypomina tę, w jakiej pozostaje dziecko trzymane na rękach:
jak nosić noworodka w chuście
Adobe Stock


W chuście noworodek nie może przebywać zbyt długo – do dwóch godzin bez przerwy. Warto też pamiętać, że malucha w chuście należy asekurować rękami

Więcej o chustonoszeniu i wiązaniu chusty dla starszego niemowlęcia przeczytasz w materiale: Jak wiązać chustę). Ze względu na typ chusty i sposób umieszczenia w niej dziecka, jest to sposób noszenia niemowlęcia, które już stabilnie trzyma główkę.

Jak nosić niemowlę: pozycja do odbicia?

Aby powietrze, które dostało się do brzuszka dziecka, mogło wydostać się na zewnątrz, wskazane są pozycje zbliżone do pionowych. Unieś niemowlę, podtrzymując jego główkę i połóż sobie na ramieniu tak, aby raczki dziecka przewiesiły się przez twój bark. Jedną ręką podtrzymuj pupę dziecka, drugą połóż na jego plecach. Nóżki maluszka powinny pozostać ugięte. Trzymanie dziecka do odbicia nie jest trudne i jest dla niego bezpieczne, ale zaraz po odbiciu zmień pozycję dziecka.

jak nosić niemowlę do odbicia
Adobe Stock
Jak nosić niemowlę do odbicia. fot. Adobe Stock

W tej pozycji można nosić też noworodka, ponieważ głowa dziecka jest bezpieczna – może oprzeć się na rękach niemowlęcia – nie będzie się kiwać ani odchylać w tył.

Usuwaniu gazów z żołądka sprzyja też pozycja, w której dziecko leży na brzuchu, dlatego można wykorzystywać sposób noszenia dziecka na przedramieniu brzuchem do dołu opisany wyżej. Nie polecamy jej jednak zaraz po karmieniu, gdyż może sprzyjać ulewaniu.

Jak nie nosić niemowlaka?

Noworodek i młodsze niemowlę nie są jeszcze gotowi, żeby utrzymywać ciało przez dłuższy czas w pionie. Dlatego lepiej nie nosić dziecka na własnej klatce piersiowej, ani na biodrze, nawet jeśli podeprzesz mu główkę.

Dla tak małego dziecka nie nadają się też nosidełka. Z nosidełka można korzystać, dopiero gdy niemowlę pewnie trzyma główkę, czyli od 3.–4. miesiąca życia. Dzieci, które nie trzymają główki, nie mogą przebywać w pozycjach, które narażają ją na odginanie się, zwłaszcza w tył.

Jak nie nosić młodszego niemowlęcia:
  • na własnej klatce piersiowej lub na biodrze (nawet przy podparciu główki)
  • pionowo, chwytem pod pachami – nieważne przodem czy tyłem do rodzica
  • w żadnej pozycji, która wymusza wyprost nóżek w biodrach.
  • trzymając chwytem oburęcznym, symetrycznym, z dłońmi pod głową i łopatkami dziecka
  • w nosidełku.
Uwaga! Niemowlęcia w żadnym wieku nie można nosić przodem do siebie z odchyloną główka w tył i wygiętymi w tył plecami.

Jak przenosić noworodka do łóżeczka?

Przede wszystkim spokojnie. Zastosuj chwyt, którego używa się też do podnoszenia dziecka. „Lądowanie” w łóżeczku powinno być miękkie, żeby dziecko się nie przestraszyło. Połóż dziecko na plecach, a jeśli często zdarza mu się ulewać, lekko przekręć je na bok. Dla pewności możesz podeprzeć mu plecy wałkiem, np. ze zwiniętego ręcznika albo kocyka. Nie zostawiaj dziecka samego w pozycji na brzuszku. To ułożenie zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Sprawdź też:
mama, niemowlę, podnoszenie niemowlaka, noszenie dziecka
Pielęgnacja
Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie
Nie wiesz, jak podnosić niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy? Prawidłowe podnoszenie dziecka nie jest trudne, wystarczy pamiętać o zapewnieniu maluszkowi poczucia bezpieczeństwa i kontrolowaniu położenia jego główki. Sprawdź, jak stosować te zasady w praktyce, aby prawidłowo podnosić, nosić, trzymać i odkładać niemowlę.

Prawidłowe podnoszenie i trzymanie zapewnia niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa i sprzyja jego dobremu rozwojowi. To, czego trzeba szczególnie pilnować podczas podnoszenia niemowlęcia, to odpowiednie ustawienie głowy. Warto również zadbać, aby podnoszenie niemowlęcia np. z łóżeczka czy przewijaka odbywało się w spokoju. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Sam ruch unoszenia, a później opuszczania nie może być zbyt szybki – to wzbudza w dziecku niepokój. Warto za to mówić do dziecka. Spis treści: Jak prawidłowo podnosić niemowlę? – 2 techniki Jak podnosić niemowlaka do odbicia? Podnoszenie niemowlaka pod pachy Jak nie podnosić niemowlaka? Jak odkładać dziecko? Skutki noszenia noworodka w pionie Jak prawidłowo podnosić niemowlę? Gdy bierzemy maluszka na ręce głowa nie powinna odginać się w żadną ze stron. Im młodsze niemowlę, tym ważniejsze jest, by główka znajdowała się na przedłużeniu kręgosłupa. Powinna być trzymana prosto w stosunku do tułowia – nie może być przygięta do klatki piersiowej, odgięta w stronę karku lub zgięta na bok. Kończyny dziecka nie mogą bezwładnie zwisać, co jest szczególnie ważne dla stawów biodrowych. Podnosząc niemowlę, najlepiej zastosować dwie techniki: 1. Podnoszenie niemowlęcia bokiem Ułóż delikatnie dziecko na boku, tak by zaokrąglić jego plecki i przyciągnąć uda lekko w kierunku klatki piersiowej, główka nie może pozostać odgięta do tyłu. Wsuń jedną rękę pod dziecko – zaczynaj od główki i wsuń ją aż pod bioderka. Palcami wsuniętej ręki obejmij dolne udo dziecka. Główka niemowlęcia powinna znaleźć się w zgięciu łokcia. Unieś dziecko, podtrzymując je od przodu drugą ręką. 2. Ponoszenie...

Kiedy dziecko trzyma główkę
AdobeStock
Rozwój
Kiedy dziecko trzyma główkę – kiedy zaczyna ją podnosić i samo utrzymuje?
Dziecko ćwiczy podnoszenie i trzymanie główki niemal od pierwszych dni życia. Sporo musi się natrudzić, bo jego głowa jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Pod koniec pierwszego miesiąca możesz zobaczyć pierwsze efekty tego treningu. Co więcej – możesz też zachęcać niemowlaka do ćwiczeń. Sprawdź, od kiedy dziecko trzyma głowę już całkiem pewnie.

Pierwsze próby podnoszenia głowy w leżeniu na brzuchu niemowlę podejmuje z końcem pierwszego miesiąca życia. Początkowo dziecko trzyma główkę tylko przez chwilę, ponieważ mięśnie szyi są jeszcze bardzo słabe.  Miną miesiące, zanim maluch zacznie pewnie kontrolować ustawienie głowy. Zobacz, jak dziecko zdobywa tę cenną umiejętność. Dowiedz się, w jaki sposób ćwiczyć z niemowlakiem, aby pomóc mu we wzmacnianiu mięśni szyi i karku. Sprawdź, kiedy wybrać się do neurologa, jeśli rozwój ruchowy dziecka budzi wątpliwości. Spis treści: Kiedy dziecko trzyma główkę? Dziecko trzyma głowę przez chwilę (ćwiczenia na 1-2 miesiąc) Dziecko próbuje trzymać główkę w pionie (ćwiczenia na 3-4 miesiąc) Dziecko samodzielnie trzyma główkę (ćwiczenia na 5-6 miesiąc) Co robić, jeśli dziecko nie trzyma główki zgodnie z normą? Kiedy dziecko samo trzyma główkę? Dopiero cztero-, pięcio- a czasem nawet sześciomiesięczne niemowlę trzyma głowę w pozycji pionowej tak, jak robią to dorośli. To, kiedy dziecko samo zacznie trzymać główkę, jest sprawą indywidualną i zależy od tempa, w jakim przebiega rozwój niemowlaka, stanu jego zdrowia, przebiegu porodu i warunków, w jakich przebywa dziecko (czy ma możliwość rozwijania się ruchowo). Dopóki się tego nie nauczy, trzeba ją stale podtrzymywać. Uwaga! Jeśli noworodek lub niemowlę przed 3-4 miesiącem życia w leżeniu na brzuchu mocno zadziera główkę do tyłu, to nie jest znak, że jest „takie silne”. To może być sygnał, że ma kłopoty z napięciem mięśniowym, a jego prawidłowy rozwój ruchowy bez pomocy terapeuty może zostać utrudniony, a wręcz zaburzony. Dziecko trzyma główkę przez chwilę (ćwiczenia na 1-2 miesiąc) Taką umiejętność niektóre dzieci zdobywają już po koniec pierwszego miesiąca życia. Dziecko ma coraz silniejsze...

niemowlę wygina się do tyłu
Jordi Mora/Adobe Stock
Zdrowie
Niemowlę wygina się do tyłu, pręży się - co to znaczy?
Gdy niemowlę wygina się w łuk, czy to podczas leżenia czy noszenia, rodzice zaczynają się zastanawiać, czy z dzieckiem nie dzieje się coś niedobrego. Warto być czujnym i konsultować z lekarzem wszystkie wątpliwości. Ale nie wszystkie pozornie niepokojące zachowania dziecka świadczą o chorobie.

Czasami niemowlę wygina się do tyłu, robi mostki, pręży się, odchyla głowę w tył podczas snu lub noszenia. Na szczęście nie zawsze te lub podobne zachowania zaobserwowane u dziecka są spowodowane nieprawidłowościami. Wyjaśniamy, kiedy trzeba zachować czujność? Spis treści: Niemowlę wygina się do tyłu – przyczyna Niemowlę odchyla głowę do tyłu podczas noszenia Dziecko śpi z głową odchyloną do tyłu Inne niepokojące zachowania Niemowlę wygina się do tyłu – przyczyna Niejedno dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, podczas płaczu pręży się i odgina głowę do tyłu. Wygina się tak bardzo, że gdyby je wtedy położyć na plecach, praktycznie by stanęło na głowie. Wygląda to dziwnie, jednak nie świadczy o żadnych problemach z rozwojem. Gdy jednak zauważymy, że w chwilach odprężenia niemowlę wygina się w literę C , odchylając głowę i tułów do tyłu, bądźmy czujni. Przyjmowanie takiej pozycji może świadczyć o nieprawidłowym napięciu mięśniowym . Czasami towarzyszy temu niesymetryczne układaniegłowy dziecka. Jeśli w 8-12. tygodniu niemowlę ma tendencję do niesymetrycznego układania głowy i wygina się do tyłu, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą specjalizującym się w terapii niemowląt. Kiedy szukać pomocy: gdy dziecko często wygina się do tyłu (niemowlę wygina się w literę C), najczęściej skręca głowę w jedną stronę, długotrwale i asymetrycznie układa głowę, podczas aktywności (kiedy nie śpi) układa się asymetrycznie (widoczna jest asymetria w ułożeniu kończyn, jeden bok ciała wydaje się skrócony). Niemowlę odchyla głowę do tyłu podczas noszenia Nieprawidłowa opieka nad niemowlęciem bardzo często nasila jego problemy z napięciem mięśniowym. Dla dziecka, które ma wzmożone napięcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak