Obejrzyj zdjęcia, na których pokazujemy, jak prawidłowo trzymać noworodka do odbicia. Odbijanie powietrza po karmieniu sprawia, że dziecko nie będzie ulewać pokarmu i pomaga mu pozbyć się kolki.
W trzymaniu noworodka do odbicia chodzi o to, aby umożliwić połkniętemu do żołądka powietrzu wydostanie się na zewnątrz, zanim trafi do jelit, powodując kolkę lub cofnie się wraz z mlekiem. Najłatwiej o odbicie niemowlęcia w pozycji, gdy jego tułów ustawiony jest pionowo lub prawie pionowo. Trzeba przy tym stabilnie podtrzymywać ciało maluszka i jego główkę (to ważne w przypadku młodszych niemowląt, zwłaszcza noworodków).
Odbijanie noworodka powinno odbywać się w odpowiedniej pozycji. Nie każdy sposób, w jaki trzymasz dziecko, jest dla niego bezpieczny i sprawi, że powietrze wydostanie się na zewnątrz. Zobacz, jak to niemowlakowi ułatwić.
Pamiętaj, że przez pierwsze 2–3 tygodnie życia noworodkom karmionym piersią może odbijać się sporadycznie. Dlatego jeśli po kilku minutach trzymania niemowlęcia do odbicia dziecko nie beknie, można przyjąć, że tym razem nie ma takiej potrzeby.
Trzymanie do odbicia – sposób 1
Piotr Ratajski
Po karmieniustaraj się trzymać noworodka pionowo. To ułatwia wydostanie się powietrza na zewnątrz. Przytul dziecko do siebie i pamiętaj, by podtrzymywać jego główkę. Przy okazji załatwisz dwie sprawy – uwolnienie powietrza i odrobinę czułości. Dziecko jest blisko ciebie, czuje twoje ciepło, słyszy bicie serca. Możesz je również delikatnie kołysać (zdjęcie 1). Nie potrząsaj dzieckiem, to mu nie pomoże i jest dla niego niebezpieczne.
Jak podnosić noworodka do odbicia – sposób 2
Piotr Ratajski
Możesz przesunąć dziecko w górę tak, aby rękami oparło się na twoim ramieniu. Delikatnie masuj je po plecach – to ułatwi wydostanie się powietrza na zewnątrz. Na ramię połóż czystą pieluszkę. Zrób to na wszelki wypadek, bo niektórym dzieciom mimo odbicia zdarza się ulać mleko. Na odbicie powietrza zwykle trzeba poczekać. Trwa to od kilku sekund do kilku minut. (zdjęcie 2).
Jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło – sposób 3
Piotr Ratajski
Gdy dziecko jest śpiące (np. gdy karmisz je nocą), możesz lekko unieść je z pozycji, w jakiej było karmione (zobacz: najlepsze pozycje do karmienia piersią). Jego główka będzie opierać się o twoje ciało. Uważaj, aby nie przygniatać brzuszka.Nocą dzieci zwykle jedzą mniej łapczywie – odbijanie powietrza może nie być konieczne. Na pewno nie warto z tego powodu budzić śpiącego maluszka (fot. 3).
Dziecko do odbicia trzyma się zwykle po karmieniu. Jednak niektóre noworodki już w trakcie jedzenia potrzebują dodatkowej przerwy na usunięcie powietrza. Niedługo sama się przekonasz, czy u twojego maluszka taka potrzeba pojawi się w trakcie ssania, czy po jego zakończeniu.
Zawsze po karmieniu warto chwilę dziecko potrzymać w bardziej pionowej pozycji. Na pewno nie należy od razu odkładać go do łóżeczka czy wózka. Szczególnie niekorzystna bezpośrednio po karmieniu jest pozycja na brzuszku (nawet po odbiciu), gdyż sprzyja ulewaniu, a nie zawsze niemowlę podczas beknięcia pozbywa się całego połkniętego powietrza. Najlepiej jest położyć noworodka na trochę na boku – jeśli mimo odbicia uleje, nie dojdzie do zachłyśnięcia, które może być niebezpieczne.
Na zdjęciach: Marta Wajda z synkiem Jaśkiem. Fot.: Piotr Ratajski.
Czkawka u noworodka może pojawiać się w ciągu doby kilka, a czasem kilkanaście razy. Ale nawet przy tak częstym występowaniu nie powinna być powodem do niepokoju. Prawdopodobnie przestanie dokuczać dziecku po 3 miesiącach życia. Opisujemy przyczyny czkawki u noworodka i sposoby, jak sobie z nią radzić.
Czkawka u noworodka jest wynikiem niedojrzałości organizmu. Może pojawiać się w różnych sytuacjach, np. po jedzeniu, przy przewijaniu. Tak samo męczy noworodka karmionego piersią, jak i dzieci pijące mleko modyfikowane z butelki.
Częste ataki czkawki wywołują spory niepokój rodziców, najczęściej niesłusznie. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobne, że czkawka u niego wystąpi. Powodem do pójścia do lekarza nie powinna być częsta czkawka u niemowlaka, ale długo trwająca – wtedy może być objawem choroby.
Spis treści:
Czkawka u noworodka: czy może być niebezpieczna?
Częsta czkawka u noworodka
Najczęstsze przyczyny czkawki u noworodka
Co robić, gdy dziecko ma czkawkę?
Ile trwa czkawka u noworodka?
Czkawka u noworodka po jedzeniu
Jak zapobiec czkawce u noworodka?
Czkawka u noworodka – czy może być niebezpieczna?
Czkawka u noworodka jest zjawiskiem normalnym – to objaw rytmicznego i gwałtownego kurczenia się przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Ich skurcz powoduje wdech przy zamkniętej głośni, co wywołuje charakterystyczny dźwięk czkawki.
Czkawka dla noworodka nie jest tak męcząca jak dla dorosłych. Zdaniem ekspertów może nawet bardziej przeszkadzać zaniepokojonym rodzicom, niż samemu dziecku, które ma atak czkawki. Dzieci, nawet na tak wczesnym etapie życia, mogą być oswojone z czkawką, ponieważ doznawały jej już na etapie życia płodowego. Niektóre niemowlęta są nawet w stanie ją przespać.
Choć czkawka u noworodka uważana jest przez rodziców za uciążliwą dolegliwość, może odgrywać ważną rolę. Najprawdopodobniej jest odruchem, który pozwala noworodkowi nauczyć się prawidłowo oddychać, czyli tak, aby aktywizować przeponę. W rzadkich przypadkach, gdy czkawka pojawia się często, może świadczyć o problemie ze zdrowiem dziecka.
Częsta...
Adobe Stock
Zdrowie
Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?
Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,
Kolki u niemowląt to naturalne zjawisko, najprawdopodobniej spowodowane niedojrzałością układu trawiennego malucha. Kolka niemowlęca nazywana jest koszmarem 100 dni. Nazwa związana jest z przybliżonym czasem występowania ataków kolki. Pierwsze kolki pojawia się u noworodka już pod koniec 3. lub 4. tygodnia życia i mogą utrzymywać się do 3. miesiąca (rzadziej dłużej).
Spis treści:
Kolka u niemowląt – co to jest?
Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?
Przyczyny kolek u niemowląt
Kolka u niemowlaka a karmienie piersią
Kolka u niemowlaka – leczenie
Kolka u niemowląt – co to jest?
Kolka niemowlęca jest jedną z częstszych dolegliwości u dzieci w pierwszym półroczu życia. Występuje u 33-43 proc. niemowląt. Atak kolki jest uciążliwy dla niemowlęcia i trudny do zniesienia dla jego opiekunów z powodu płaczu dziecka. Nie świadczy jednak o kłopotach ze zdrowiem – skurcze jelit występujące w trakcie kolki wynikają najprawdopodobniej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka.
Ataki kolki niemowlęcej najczęściej zdarzają się wieczorami. Niemowlę, które ma kolki, wydaje się bardzo cierpieć, a wraz z nim cierpią rodzice. Rozdzierający płacz dziecka jest trudny do utulenia i stanowi duże obciążenie dla psychiki osoby opiekującej się dzieckiem.
Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?
Nie każdy płacz i ból brzucha u młodszego niemowlęcia jest spowodowany kolką. Ważne, aby umieć odróżnić objawy kolki od innych przyczyn niepokoju dziecka.
Lekarze mówią o kolce u niemowlęcia, gdy dziecko nadmiernie krzyczy i nie daje się uspokoić. Specjaliści uznali, że o nadmiernym krzyku możemy mówić gdy:
trwa co najmniej 3 godziny dziennie
powtarza się co najmniej 3 razy w tygodniu
przez minimum 3 tygodnie.
Napadom krzyku podczas ataku kolki mogą towarzyszyć takie objawy jak:...