Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ojciec, noworodek, noszenie
RF
Tata

Noś dziecko na rękach – dużo i często!

Noszenie na rękach może zapobiec kolce albo ulewaniu. Nie „rozpuści” dziecka. Noszenie to świetne zadanie dla taty. W jego dużych rękach dziecko jest bezpiecznie i nie czuje zapachu mleka - nie będzie domagało się piersi.

Noszenie na rękach niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia dziecka. Nie tylko daje mu poczucie bezpieczeństwa, nie tylko wspomaga jego rozwój równowagi, lecz także pomaga w konkretnych sytuacjach. Oto one:

Kangurowanie wcześniaka

Jeżeli wasze dziecko urodziło się przed terminem, noszenie będzie dla niego terapią, która pomoże mu wyrównać oddech i utrzymać stałą ciepłotę ciała. Lekarze zalecają przede wszystkim metodę „skóra do skóry”, kiedy niemowlę jest rozebrane i przytulone brzuszkiem do twojej nagiej klatki piersiowej. Ten sposób noszenia (nazywamy go kangurowaniem) daje bardzo wymierne efekty. Badania wykazały, że wcześniaki, kangurowane przez rodziców jeszcze w szpitalu, szybciej rosną i przybierają na wadze niż dzieci, które nie doświadczyły kojącego dotyku.
Przeczytaj: Kangurownie przynosi bezcenne korzyści

Chwyt kolkowy

Kangurowanie zaleca się też w przypadku donoszonych niemowląt, szczególnie jeśli mają z kolkę. To też ma swoje naukowe uzasadnienie. Z jednej strony nacisk twojej klatki piersiowej na brzuch dziecka ułatwia mu pozbycie się gazów z jelit (zdaniem pediatrów to właśnie wzdęcia są główną przyczyną kolki jelitowej), a z drugiej, kiedy ciasno tulisz malucha do siebie, odcinasz je od nadmiaru światła i hałasu, dzięki czemu wieczorem jest mniej zmęczone i rozdrażnione.

Ważne!
Wieczornym płaczom zapobiega też specjalna pozycja noszenia, tzw. chwyt kolkowy. Ułóż dziecko na swoim przedramieniu, brzuszkiem do podłogi. Jego głowa powinna spoczywać w zgięciu twojego łokcia, a ręce i nogi zwisać luźno po obu stronach twojej ręki. Noś je tak kilka razy dziennie po parę minut. Nacisk twojej ręki na brzuszek dziecka ułatwi mu oddanie gazów i zapobiegnie kolce.
Warto przeczytać też: Kolka u niemowlęcia - nie jesteś bez szans!

Gdy niemowlę ma dysplazję

Przez pierwsze miesiące życia dużo dzieci ma jeszcze niedojrzałe stawy biodrowe, tzw. dysplazję. Ze względu na jej ryzyko każde niemowlę powinno być zbadane przez ortopedę tuż po porodzie i sześć tygodni później. Na zaawansowaną niedojrzałość stawów biodrowych pomoże tylko specjalne leczenie, ale niewielką dysplazję koryguje się poprzez gimnastykę i szerokie odwodzenie nóżek dziecka. Ortopedzi zwykle zalecają też, aby niemowlaka z niewielką dysplazją nosić w pionowej pozycji, „brzuch do brzucha” z nóżkami szeroko rozstawionymi na boki i lekko ugiętymi w kolanach. Taka pozycja sprzyja rozwojowi bioderek, ale uwaga: aby noszenie przyniosło same korzyści, dziecko powinno móc swobodnie fikać nóżkami.

…albo problemy z napięciem mięśni

Jeszcze inaczej nosi się dziecko, u którego lekarz stwierdzi nadmierne napięcie mięśniowe. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się pozycja „na fasolkę”. Weź dziecko tak, jak bierze je mama do karmienia piersią. Jego plecy powinny być podparte na twoim przedramieniu, a główka wygodnie leżeć w zgięciu twojego łokcia. Nos, bródka i pępek dziecka powinny leżeć w tej samej linii. Drugą rękę wsuń między nóżki i podtrzymuj pupę i kręgosłup. W pozycji „na fasolkę” plecy dziecka powinny być lekko zaokrąglone, (właśnie jak ziarenko fasoli), a rączki i nóżki lekko zgięte i skierowane w stronę brzucha. To bardzo naturalna pozycja, dzięki której rozluźniają się mięśnie całego ciała – i o to właśnie chodzi.
Przeczytaj więcej o tym: Napięcie mięśniowe - po czym poznać, że niemowlę ma kłopoty?

Na ulewanie i katar

I jeszcze jeden korzystny sposób noszenia niemowlaka: pionowo, na ramieniu, jak do odbicia. Nie ma nic prostszego, ale trzeba pamiętać o trzech rzeczach.

  • Pierwsza: podtrzymywanie główki. Do czwartego miesiąca mięśnie karku dziecka nie dadzą sobie same rady z jej utrzymaniem.
  • Druga rzecz to ułożenie rączek dziecka. Obie powinny być przerzucone przez twoje ramię, a nie np. odgięte do tyłu.
  • I trzecia – zmiana ramion. Raz noś malucha na jednym ramieniu, następnym razem na drugim. Kiedy nosimy niemowlę zawsze w tej samej pozycji, ono uczy się skręcać główkę i całe ciało tylko w jedną stronę – a to bardzo niekorzystne.

Lekarze zalecają noszenie pionowe m.in. wtedy, kiedy maluch ma katar – taka pozycja ułatwia mu oddychanie i zapobiega zaleganiu wydzieliny w nosie – albo jeśli często ulewa pokarm: pionizowanie w dużym stopniu zapobiega powrotom mleka z żołądka do gardła.

Bolą cię plecy? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów zajmując się dzieckiem! [WIDEO]

noworodek, niemowlę, dziecko
© inarik - Fotolia.com
Zdrowie
Jak podnosić noworodka, by zapobiec wadzie postawy?
Dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie staraj się niczego przyspieszyć. Kręgosłup nie znosi pośpiechu, za to kocha ruch. Pamiętając o tym, uchronisz dziecko przed wadami postawy.

Układ kostny pod lupą  W pierwszych trzech latach życia układ kostny dziecka ma do wykonania nie lada zadanie. Tempo jego rozwoju jest ogromne – kość udowa trzylatka prawie nie zawiera już materiału, z którego była zbudowana, gdy dziecko było noworodkiem. Poza tym już w pierwszym roku życia dziecko potraja swoją masę. Kości muszą ją nie tylko utrzymać, ale na bieżąco przystosowywać się do zmiennych obciążeń, kiedy dziecko raczkuje , siada i, oczywiście, gdy stawia pierwsze kroki. Wczesne dzieciństwo ma największy wpływ na stan kości w dorosłym życiu. Aby kościec rozwijał się prawidłowo, dziecku potrzebny jest ruch, dieta bogata w wapń i wystarczająca ilość światła słonecznego, które stymuluje skórę do produkcji witaminy D odgrywającej kluczową rolę w metabolizmie tkanki kostnej. Niemałe znaczenie przy unikaniu w przyszłości wad postawy i osteoporozy mają też nawyki i wiedza rodziców.  Warto wiedzieć:   Dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu? Jak podnosić noworodka? Noworodek kojarzy się nam z kruchą laleczką z porcelany. Świeżo upieczeni rodzice nie wiedzą, jak go nosić czy przytulać, żeby nie zrobić mu krzywdy. Najważniejsza zasada: główka i tułów noworodka powinny być ułożone w jednej osi. Przez pierwsze cztery miesiące mięśnie dziecka są jeszcze za słabe, by unieść ciężar ciała w pionie. Trzymając noworodka w ten sposób, nadmiernie obciążamy jego kręgosłup i biodra. Zanim podniesiesz dziecko , pokaż mu się lub delikatnie je dotknij. Możesz też cicho się odezwać. Nikt nie lubi być zaskakiwany. Nie przestrasz się odruchu Moro . Noworodki w odpowiedzi na niespodziewaną zmianę pozycji raptownie wyprężają ciałko i rozkładają rączki, a potem przyciągają je do siebie. To całkowicie naturalne. Jeśli dziecko leży na brzuszku , spokojnie obróć go na plecy lub na boczek. Potem wsuń...

Noworodek
Jak nosić noworodka?
Dla dziecka trasa z łóżeczka w twoje objęcia to naprawdę niesamowita podróż. Pomóż mu ją pokonać bez lęku.

Traktujesz noworodka jak najcenniejszą figurkę z porcelany. Wydaje się tak delikatny, kruchy. Nieomal boisz się go dotknąć. Pamiętaj jednak, że dziecko również może z obawą reagować na twoje poczynania. Dla niego trasa z łóżeczka w twoje objęcia to naprawdę niesamowita podróż. Pomóż mu ją pokonać bez lęku. Każdy ruch wykonuj jak najspokojniej. Pozwolisz w ten sposób dziecku oswoić się z tym, co się z nim i wokół niego dzieje. Kiedy je nosisz, rób to zawsze tak, żeby nie czuło się skrępowane twoim uchwytem, i by mogło swobodnie poruszać rączkami i nóżkami. Pamiętaj, że w przypadku noworodka najlepiej jest, kiedy główka i tułów ułożone są wzdłuż jednej, poziomej, osi. A teraz pora na szczegóły.   Podejdź do noworodka i pokaż mu się, żeby nie był zaskoczony (dasz mu szansę przygotowania się do kontaktu z tobą i zmiany pozycji). Delikatnie go dotknij, czule i spokojnie mówiąc do niego. Możesz opowiadać, co robisz i co będzie się działo. To uspokoi was oboje. Wsuń dłoń między nogi noworodka, aż pod bark, żeby jego ciałko spoczywało na twojej ręce. Drugą dłoń włóż mu pod główkę. Unoś noworodka bez pośpiechu, bokiem do podłoża, żeby mógł obserwować, co się z nim dzieje. Staraj się nie wykonywać przy tym żadnych gwałtownych ruchów. Nie przestrasz się u noworodka odruchu Moro. Noworodek raptownie wypręża całe ciałko i rozkłada rączki, po czym przyciąga je do siebie. Jest to naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Przytul noworodka do siebie. Kiedy poczuje ciepło ciała, usłyszy bicie twego serca, uspokoi się i rozluźni. Jeżeli noworodek leży na brzuchu, obróć go na plecy albo na bok i unoś tak, jak opisaliśmy wyżej. Nie podnoś dziecka zwróconego buzią do dołu. Do 2–3. miesiąca życia dziecka do noszenia dobra jest pozycja zwana „fasolką". Układasz...

Pielęgnacja
U mamy na rękach
Twoje ramiona to dla maleństwa najbezpieczniejsze schronienie. Gdy bierzesz je na ręce, czuje się szczęśliwe i się uspokaja. Spraw, by było mu jeszcze wygodniej.

Twoje ramiona to dla maleństwa najbezpieczniejsze schronienie. Gdy bierzesz je na ręce, czuje się szczęśliwe i się uspokaja. Spraw, by było mu jeszcze wygodniej. Malec uwielbia, gdy trzymając go w ramionach, chodzisz, wstajesz, pochylasz się. Dzięki temu czuje się bezpiecznie i szybciej się rozwija. Jednak by noszenie na rękach przynosiło mu same korzyści, musisz wiedzieć, które pozycje są najzdrowsze i... najwygodniejsze. Oto cztery przykazania, jak prawidłowo nosić swojego szkraba. 1. Trzymaj główkę W pierwszych trzech miesiącach życia maluszka to konieczne! Gdy bierzesz go na ręce albo nosisz, podtrzymuj jego główkę dłonią. Rób tak nawet wtedy, kiedy zauważyłaś, że przez chwilę dziecko samo trzymało główkę. Mięśnie malca są jeszcze słabe i już po chwili samodzielnego dźwigania głowy niemowlę może odchylić ją do tyłu. Grozi to bolesnym naciągnięciem mięśni karku, urazem główki lub kręgosłupa. 2. Noś w różnych pozycjach Nie musisz nosić dziecka wyłącznie w klasycznej „kołysce”! Jest kilka innych świetnych sposobów: W pionie. Jedną ręką podtrzymuj główkę i kark dziecka na wysokości swego ramienia, drugą obejmij pupę. W tej pozycji malec całym ciałem styka się z Tobą i może usłyszeć bicie Twojego serca. Brzuszkiem w dół. To tzw. samolocik. Połóż malca twarzą do dołu, tak by jego szyja znajdowała się w zagłębieniu Twojego łokcia, a tułów był oparty na przedramieniu. Drugą rękę włóż między jego nóżki i dłonią obejmij brzuszek. Pozycja znacznie ułatwia odchodzenie zgromadzonych w brzuszku gazów. Buźką do przodu. Pozycja, która pozwala malcowi poznawać świat. Dziecko „siedzi” na Twej dłoni, drugą ręką podtrzymujesz jego klatkę piersiową. Smyk opiera główkę i plecki o Twój brzuch. 3. Układaj na brzuszku Tak niemowlę ćwiczy mięśnie szyi. W tej pozycji nie wolno...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz