Lato z noworodkiem
Twoje dziecko urodziło się późną wiosną lub latem? Wspaniale! Oznacza to długie spacery, świeże powietrze i dobry nastrój. Ale uwaga: Wakacje to także upały, niebezpieczna opalenizna i komary.
- Redakcja Babyonline.pl
Wbrew pozorom zimą z ubieraniem jest łatwiej. Wiadomo: kombinezon, ciepła czapeczka. A latem? Nie wolno zapominać, że skóra noworodka nie ma jeszcze sprawnego mechanizmu termoregulacji (nie poci się) i trzeba szczególnie uważać.
Jak werandować noworodka latem?
Na dworze jest tak ciepło, a ciebie aż korci, żeby wyjść z dzieckiem już na drugi dzień po powrocie ze szpitala? Pediatrzy zalecają, żeby przez pierwsze 10–14 dni życia noworodek nie wychodził na dwór. To czas na oswojenie się maleństwa z nowym otoczeniem. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i nadmierna ilość bodźców (kolory, odgłosy, ostre światło) mogłaby wywołać u niego niepokój, płacz, kolkę. Lepiej zrobisz, dawkując to wszystko po trochu.
Kilka dni po powrocie ze szpitala zacznij ustawiać dziecko w wózku w pokoju przy otwartych oknach i zamkniętych drzwiach, by nie było przeciągu. Smyk musi być wtedy ubrany odpowiednio do temperatury na zewnątrz. Następnie można rozpocząć tzw. werandowanie: na 10–15 minut wystaw dziecko w głębokim wózku w ogrodzie, na tarasie lub balkonie (zawsze w cieniu). Sprawdź opinie o wózkach dziecięcych! Wózek musi mieć budkę chroniącą przed słońcem i wiatrem. Gdy jest bardzo ciepło dobra pora na spacer to godziny przed 10.30 rano. Słońce nie świeci jeszcze tak intensywnie, powietrze jest rześkie. Czas werandowania wydłużaj codziennie o 5–10 minut. Po 3–5 dniach wybierz się na godzinny spacer z dala od ruchliwej ulicy.
Uwaga! Bardzo wysokie temperatury noworodek lepiej zniesie w domu, dlatego w upalne dni (powyżej 30°C) nie wychodź z nim (chyba że rano lub wieczorem).
Jak ubierać noworodka latem?
Dziecko odczuwa temperaturę tak jak dorosły, ale ma wrażliwszą skórę. Jak to przełożyć na praktykę? Wyjdź na balkon i zdecyduj, co sama powinnaś włożyć. Jeśli tobie jest ciepło w cienkiej bluzce, załóż maleństwu dziecięcą wersję tego ubioru. Ale nie wkładaj noworodkowi koszulek na ramiączkach i krótkich spodenek, bo odsłonięte rączki i nóżki mogą ulec poparzeniu słonecznemu (nawet pod budką). Najlepsze są ciuszki z bawełnianych tkanin w jasnych barwach. Jeśli jest gorąco, wystarczy przyrzucić smyka tetrową pieluszką, ciepły kocyk jest zbędny.
Uwaga! Nie zapominaj o lekkich skarpetkach, bo odkryte stópki maleństwa łatwo ulegają poparzeniu słonecznemu.
Czy należy zakładać noworodkowi czapeczkę?
Najlepsze są czapeczki z cienkiej bawełny z rondem osłaniającym oczy. Ochrona oczu jest potrzebna. Promienie słoneczne mogą bowiem uszkodzić rogówkę oka, a także zwiększają ryzyko zaćmy w późniejszym wieku.
Uwaga! Jeśli budka całkowicie osłania głowę dziecka, zakładanie czapeczki nie jest konieczne. Nie jest prawdą, że letni wiatr może spowodować choroby uszu i że trzeba chronić główkę maluszka przed każdym powiewem.
Zobacz także: 7 sposobów, by nie przegrzać noworodka latem
[CMS_PAGE_BREAK]
Czy można opalać noworodka?
Światło słoneczne jest niezbędne dla organizmu dziecka – aby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D (bez niej układ kostny nie może się rozwijać prawidłowo). Ale nie wolno wystawiać noworodka bezpośrednio na słońce. Jego skóra jest szczególnie wrażliwa na promienie UVB (są odpowiedzialne za poparzenia) oraz UVA (mogą w przyszłości wywołać raka skóry). Melanina, składnik, który zabarwia skórę dorosłego na brązowo, jednocześnie chroniąc ją przed szkodliwym działaniem słońca, u noworodka nie potrafi się sprawnie wytworzyć. Jest on wobec promieni słonecznych bezbronny i „opalanie” kończy się poparzeniem. Wybieraj ocienione miejsca. Promienie słoneczne przenikają przez chmury i listowie, dlatego podnoś budkę wózka i przymocuj parasolkę, by słońce nie padało ani na buzię, ani na nóżki malca.
Uwaga! Krem ochronny na słońce powinien zawierać filtry mineralne, a nie chemiczne (czytaj na opakowaniu). Są bezpieczniejsze dla wrażliwej skóry niemowlęcia. Dla pewności dzień przed zastosowaniem zrób próbę. Wetrzyj odrobinę w ramię dziecka i zaklej plasterkiem. Jeśli po godzinie nie pojawią się na skórze żadne zmiany, to znaczy, że preparat nie wywołuje uczulenia.
Jak zapobiegać potówkom i odparzeniom latem?
Drobne czerwone krosteczki (tworzą się zazwyczaj na szyi, karku, klatce piersiowej) to potówki. Często pojawiają się latem. Nie są groźne, ale aby zniknęły, trzeba lepiej wietrzyć skórę i zastanowić się, czy maluszek nie jest zbyt ciepło ubierany.
Uwaga! W upały skóra pod pieluszką łatwiej ulega odparzeniom. Przewijaj malucha częściej niż zwykle (co 2–3 godziny) i chroń jego pupę odpowiednim kremem. Jak najczęściej wietrz pupę. Niemowlę powinno także poleżeć codziennie bez pieluszki.
Jak chronić noworodka przed owadami?
Zabezpieczaj noworodka przed ukąszeniami owadów. Latem wszędzie ich pełno, więc werandując malucha, zakładaj na wózek moskitierę (kup ją w sklepie z artykułami dziecięcymi). Przed wyjściem do parku lub lasu spryskaj ubranko preparatem odstraszającym owady (nie psikaj na skórę, bo możesz wywołać uczulenie). Gdyby doszło do ukąszenia, umyj to miejsce letnią wodą i posmaruj łagodzącym żelem, np. Fenistilem.
Zobacz także: Niemowlę na wakacjach - ważne wskazówki