Reklama

Z roku na rok powstaje coraz więcej książek dla niemowlaków. Jakie książeczki wybrać? Które sprawdzą się jako pierwsza książka dla niemowlaka, a które nieco później? Gdy zainteresuje cię któraś z naszych propozycji, kliknij w zdjęcie okładki i sprawdź, gdzie dostaniesz ją najtaniej. Jedno jest pewne: to inwestycja, która zdaniem psychologów świetnie wpływa na rozwój niemowlęcia.

Reklama

Nowa Seria Dobra Książeczka (dla dzieci w wieku 0-3 miesiące)

Tytuł: Nowa Seria Dobra Książeczka (dla dzieci w wieku 0-3 miesiące)

Autor: Agnieszka Starok

Ilustracje: Karolina Cichoń-Wydrych

Data wydania: 2020 (Wydawnictwo Tekturka)

Nasz ranking otwiera książka dla niemowląt dedykowana maluszkom, które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca życia. Powstała ona w oparciu o wiedzę na temat rozwoju noworodków i niemowląt, więc lektura tej książeczki jest wyjątkowo zajmująca…

Znajdziecie tu kontrastowe obrazki (w kolorach takich jak: biel, czerń, czerwień i zieleń), proste kształty o wyraźnych konturach i kompozycje uwzględniające widzenie peryferyjne. Przeglądając ilustracje, możesz opowiadać niemowlęciu o tym, co przedstawiają poszczególne strony (np. wisienki na okładce) i sprawić, że dziecko pokocha wspólne czytanie od pierwszych chwil swojego życia. Nasza redaktorka czytała tę książeczkę swojej malutkiej córeczce niemal od urodzenia. Efekt – mała świetnie się rozwija i przepada za książkami!

Wyd. Tekturka

Moje pierwsze kształty (0+)

Tytuł: Moje pierwsze kształty (0+)

Autor: opracowanie zbiorowe

Ilustracje: opracowanie zbiorowe

Data wydania: 2021 (Wydawnictwo Muduko)

Książeczka dla niemowląt przyjazna środowisku? Dlaczego nie! Ekologiczna, w formie rozkładanej harmonijki w tekturowym etui – to świetny pomysł na pierwszą książkę do dziecięcej, domowej biblioteczki.

Twórcy tej książki dla noworodków i niemowląt postanowili zabrać maluchy do krainy kształtów. Zarówno jeśli chodzi o kształty figur geometrycznych, jak i zwierząt — białych na czarnym tle, lub czarnych na białym tle.

Wyd. Muduko

Zabawki. A kuku. Książeczka kontrastowa

Tytuł: Zabawki. A kuku. Książeczka kontrastowa

Autor: opracowanie zbiorowe

Ilustracje: opracowanie zbiorowe

Data wydania: 2022 (wyd. Wilga)

Nowość z 2022 roku, na którą w poszukiwaniu książek dla niemowląt, z pewnością warto zwrócić uwagę. Twórcy tej książeczki wpadli na ciekawy pomysł, by połączyć kontrastowe obrazki z uwielbianą przez maluszki zabawą w „a kuku”.

Na czarnych, grubych stronach mamy tu białe obrazki z dodatkiem koloru pomarańczowego i z... dziurkami, przez które za każdym razem można zobaczyć coś ciekawego. Podczas czytania można też poznać różne dźwięki wydawane przez przedmiot z rysunku.

W serii „A kuku. Książeczka kontrastowa” znajdziecie takie tytuły jak: Przyroda, W domu, Zwierzęta, Pojazdy, Mój Świat.

Wyd. Wilga

Raz, dwa, trzy patrzymy

Tytuł: Raz, dwa, trzy, patrzymy

Autor: Joanna Bartosik

Ilustracje: Joanna Bartosik

Data wydania: 2016 (Wydawnictwo Widnokrąg)

Ta książeczka dla niemowląt zauroczyła jury konkursu Instytutu Książki i Polskiej Sekcji IBBY w plebiscycie na najlepsze książki rosnące wraz z dzieckiem. Prócz kontrastującej czerni i bieli, mamy tu również słoneczny kolor żółty i nasyconą czerwień. Miejsce prostych kształtów z książeczek dla dzieci do 3. miesiąca życia — zajmują tu... rysunki twarzy. Autorka, Joanna Bartosik postanowiła zapewnić swym małym czytelnikom solidną dawkę emocji, wiedząc, że niemowlęta uwielbiają przyglądać się twarzom. Z kart tej książki patrzą sympatyczne pary twarzyczek, np. białego obłoczka i burzowego pioruna, kota i myszki oraz wiele innych buź.

Wyd. Widnokrąg

Morze: dotykam i poznaję

Tytuł: Morze: dotykam i poznaję

Autor: Anna Gensler

Ilustracje: Joanna Wiśniewska

Data wydania: 2019 (Wyd. AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski)

Dlaczego polecamy tę książkę dla niemowlaków? Ponieważ pozwala ona rozwijać nie tylko zmysł wzroku, ale i dotyku. Urozmaicona tekstura sprawia, że maluchy uwielbiają głaskać strony tej książki (znamy rodziców, którzy sami też lubią to robić).

W tej książeczce dla niemowląt pojawia się również tekst — prosty, przyjazny i rymowany. Zawartość i solidne wykonanie sprawia, że można do niej wracać w nieskończoność. Polecamy dla dzieci od 6. miesiąca życia.

AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

Księga dźwięków

Tytuł: Księga dźwięków

Autor: Soledad Bravi

Ilustracje: Soledad Bravi

Data wydania: 2011 (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Bestseller, który podbił serca dzieci na całym świecie. Zabawne ilustracje i podpis oddający dźwięk, który wydaje: lew, zegar, mucha, krowa, wilk... a nawet szpinak czy gniazdko elektryczne. Choć nie wszystkie w redakcji zgadzamy się co do tego, że „Szpinak robi... BLEEE”. I choć zdaniem kilku naszych redakcyjnych mam książka stanowczo za szybko rozpada się na części... to pewniak jeśli chodzi o książkowy prezent dla starszego niemowlaka.

Wyd. Dwie Siostry

Auto robi brum

Tytuł: Auto robi brum

Autor: Lotta Olsson

Ilustracje: Charlotte Ramel

Data wydania: 2017 (Wydawnictwo Zakamarki)

Wśród książek dla niemowląt, które znamy i polecamy, musiało się znaleźć miejsce dla tej pozycji. Autorka zadbała nie tylko o najmłodszych czytelników, ale i o dorosłych (do tych ostatnich, puszcza oczko, nawiązując do jednego z dzieł R. Magritte'a).

Zabawne pary ilustracji (które odzwierciedlają sytuacje znane maluszkowi) i wyrazy dźwiękonaśladowcze (będące odpowiedzią na pytania o dźwięki, jakie wydaje pociąg, fajka, budzik czy tygrys) mogą przegonić nudę na długo...

Wyd. Zakamarki

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama