Reklama

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny budzi wiele emocji, ale też wątpliwości dotyczących prawidłowej higieny, karmienia i rozwoju noworodka. Pierwsza wizyta patronażowa u pediatry to idealny moment, aby dowiedzieć się wszystkiego o stanie zdrowia swojego dziecka.

Reklama

Wizyta patronażowa u pediatry:

Wizyta patronażowa u pediatry: co to jest?

Wizyta patronażowa u pediatry to pierwsze badanie kontrolne noworodka po powrocie ze szpitala. Lekarz lub lekarka ocenia stan zdrowia dziecka, a także sprawdza jego rozwój fizyczny i stan neurologiczny. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości może zalecić konsultację u specjalisty – wystawia wtedy skierowanie na badania dodatkowe. Lekarz lub lekarka udziela również porad w zakresie żywienia i pielęgnacji maluszka oraz informuje o obowiązkowych szczepieniach zgodnych z aktualnym kalendarzem szczepień i kolejnych wizytach kontrolnych.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta patronażowa u lekarza?

Wizyta patronażowa powinna mieć miejsce między 1. a 4. tygodniem życia dziecka. Co do zasady, odbywa się ona w przychodni i jedynie w uzasadnionych przypadkach może mieć miejsce w domu – np. jeśli szpitalne zalecenia jasno wskazują, że dziecko nie może wychodzić ze względu na stan zdrowia.

Pierwsza wizyta u lekarza z noworodkiem: przebieg

Podczas wizyty patronażowej lekarz lub lekarka ocenia ogólny dobrostan rodziny, jednak szczególną uwagę przykłada do oceny stanu zdrowia noworodka. Jak wygląda pierwsza wizyta patronażowa? Lekarz lub lekarka:

  • zaznajamia się z dokumentacją okołoporodową dziecka – może zadawać rodzicom dodatkowe pytania, np. w jaki sposób karmione jest dziecko;
  • ocenia wygląd skóry noworodka;
  • waży dziecko i ocenia przyrost masy ­– noworodek jest ważony nago w pozycji leżącej na specjalnie przystosowanej wadze;
  • sprawdza napięcie mięśniowe i odruchy pierwotne np. odruch Moro czy odruch chwytny;
  • sprawdza odruch ssania poprzez włożenie palca do ust maluszka (badanie powinno zostać wykonane w rękawiczce z zachowaniem wszelkich środków higieny) i wygląd podniebienia;
  • bada główkę – mierzy jej obwód oraz zwraca szczególną uwagę na spoistość czaszki, wygląd i sprężystość ciemiączka;
  • ocenia przewody słuchowe i nozdrza;
  • sprawdza wzrok poprzez reakcję na światło;
  • ocenia wygląd szyi, barków oraz węzłów chłonnych pod paszką maluszka;
  • osłuchuje dziecko, sprawdzając stan płuc i serca;
  • bada brzuszek poprzez dotyk, by móc ocenić czy nie jest on bolesny lub wzdęty;
  • ocenia okolice intymne, sprawdzając, czy nie ma nieprawidłowości w budowie anatomicznej i czy zachowana jest odpowiednia higiena dziecka;
  • ocenia stawy biodrowe.

W przypadku pojawiania się wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka lekarz lub lekarka może skierować noworodka na dodatkowe badani i konsultacje medyczne. Jednocześnie informuje rodziców o stanie zdrowia i ewentualnych rokowaniach. Dodatkowa konsultacja medyczna nie zawsze jest oznaką złego stanu zdrowia dziecka, może być ona konieczna, by upewnić się, że maluszek rozwija się prawidłowo.

Wizyta patronażowa u pediatry: formalności

W Pol­sce wszyst­kie dzie­ci są ob­ję­te pań­stwo­wą ochro­ną zdro­wia i wizyta patronażowa jest bezpłatna. Jednak niezależnie od tego, czy wizyta patronażowa będzie się odbywała w ramach NFZ, czy prywatnej opieki medycznej, należy dopełnić formalności. Zgodnie z polskim prawem noworodka należy zarejestrować w terminie 21 dni od narodzin we właściwym urzędzie gminy. Można to zrobić osobiście, udając się do urzędu, lub on-line. Na podstawie twojego zgłoszenia oraz karty urodzenia, która została już wystawiona przez szpital i wysłana do właściwego urzędu gminy, otrzymasz:

  • PESEL dziecka,
  • akt urodzenia,
  • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka.

Gdy twoje dziecko jest już pełnoprawnym obywatelem lub obywatelką, należy wy­brać przy­chod­nię. Aby to zrobić, należy wypełnić deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Potrzebne będą dane dziecka (imię lub imiona i nazwisko), numer PESEL, książeczka zdrowia dziecka oraz tzw. karta szczepień wystawiana przez szpital.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama