Jako rodzic chcesz wszystko zrobić najlepiej. Kiedy rodzi ci się pierwsze dziecko, jesteś na nieznanym lądzie. To naturalne, że błądzisz i szukaj swojej drogi. Każdemu rodzicowi zdarza się popełnić błąd, nie oznacza to jednak, że nie można się poprawić! Dlatego nie słuchaj rad, które mówią, że dziecko powinno się wypłakać, że płaczem cię terroryzuje i wymusza, że powinno zasypiać samo i że klaps to dobra metoda wychowawcza. Oto 10 przykazań dla kochających rodziców, które pomogą ci uniknąć błędów i stworzyć dziecku idealne warunki do rozwoju: tak, by wyrosło na zdrowego i szczęśliwego dorosłego.

Reklama

Przykazania dla rodziców

Opiekując się niemowlakiem, przestrzegaj tych zasad, a stworzysz głęboką i pełną miłości relację z dzieckiem i wychowasz go na człowieka, któremu będzie łatwiej odnaleźć się w życiu.

Nie zostawiaj do wypłakiwania się

Chyba że chcesz zaburzyć rozwój mózgu dziecka i chcesz, żeby w przyszłości było agresywne, trudne we współpracy, aspołeczne, nielubiane, i żeby myślało, że jego potrzeby nie są dla innych ważne. Kiedy niemowlę płacze, nie robi tego po to, by tobą "rządzić" lub "wymuszać"! To jego sposób na powiedzenie ci, że cię potrzebuje. Może jest śpiące, może głodne, może mu zimno, a może coś je boli?

Jak inaczej może ci to powiedzieć? Ignorując płacz dziecka, zaburzamy nie tylko jego poczucie bezpieczeństwa, ale też negatywnie oddziałujemy na rozwój jego mózgu, który w 2 pierwszych latach życia przebiega wyjątkowo intensywnie: to wtedy powstają ważne połączenia między neuronami (synapsy). Płacze? Przytul, pomóż, kochaj.

Nie zostawiaj samego

Pozostawione same sobie, dzieci czują się rozdarte, opuszczone, nieważne. Są bojaźliwe i nieufne. Dzieci rodzą się skazane na opiekę dorosłych, ale też uwarunkowane tak, by potrzebować ich bliskości. Gdy zostają same, czują się zagubione i nieszczęśliwe.

Zobacz także

Nie ignoruj

To co, że nie umie mówić? Komunikowanie się z dzieckiem od samego początku sprzyja jego rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu, budowaniu więzi między dzieckiem a rodzicem, rozwojowi umiejętności społecznych i werbalnych. Śpiewaj dziecku kołysanki, czytaj książki, mów do niego, bierz na ręce.

Nie bój się noszenia

Przytulanie i noszenie niemowląt ma same korzyści! Uczy radzenia sobie ze stresem, rozwija pamięć i receptory serotoniny, dzięki czemu w przyszłości twoje dziecko ma mniejsze szanse zachorowania na depresję! Noś, przytulaj, nie "zepsujesz", tylko pomożesz!

Nie dawaj klapsów!

Klapsy i kary uczą braku zaufania, poczucia zagrożenia, nieszczerości. Zaburzają komunikację między członkami rodziny i zabijają w dziecku radość z uczenia się, szczególnie jeśli jest strofowane za odkrywanie otoczenia. Kiedy rodzice są nerwowi i niecierpliwi, problemy z zachowaniem dziecka narastają, a nie ulegają poprawie!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama