High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]
Dzieci, które często płaczą, nie mogą spać i nie chcą opuszczać matczynych ramion, są określane mianem High Need Baby. Sprawdź, jakie jeszcze objawy przypisuje się wysoko wrażliwym dzieciom – być może należy do nich twój maluch.
- Ewa Cwil
Terminem dziecka HNB albo High Need Baby określa się niemowlę lub dziecko, które jest wyjątkowo wrażliwe lub wymagające. Jakie są objawy High Need Baby? Dziecko HNB dużo płacze, domaga się noszenia i uwagi, a opieka nad nim nie należy do łatwych. Dlaczego niektóre dzieci są wyjątkowo wrażliwe i mają wyjątkowe potrzeby? Jakie cechy ma High Need Baby?
Spis treści:
- High Need Baby – przyczyny
- Objawy High Need Baby
- 9 cech dziecka HNB
- High Need Baby jako 2-latek
- High Need Baby jako przedszkolak
- Jak postępować z High Need Baby
Z czego wynika wysoka wrażliwość High Need Baby?
Termin High Need Babies został wprowadzony przez Williama i Marthę Searsów, którzy są twórcami pojęcia rodzicielstwa bliskości. Zauważyli oni, że wyróżniające się cechy i zachowania dzieci są wynikiem specyficznego temperamentu, budowy oraz sposobu funkcjonowania układu nerwowego.
Znajomość cech dziecka wysoko wrażliwego pozwala lepiej je rozumieć, a także uwolnić się od poczucia winy, które często towarzyszy rodzicowi przekonanemu, że brakuje mu wystarczających kompetencji rodzicielskich.
Objawy High Need Baby
Jakie są najczęstsze cechy High Need Baby? Dzieci bardziej wymagające i wrażliwe często płaczą, są bardzo przywiązane do opiekuna i nie chcą być noszone przez inną osobę, niż ta, do której przywykły. Ponadto są wyjątkowo czułe na dźwięki czy światło, a także hiperaktywne – trudno im pozostać w jednym miejscu na dłużej, muszą stale być w ruchu.
Zobacz także
Wszystkie niemowlęta przynajmniej czasami wykazują cechy charakterystyczne dla High Need Babies. Jeśli jednak twoje dziecko ma większość opisanych niżej cech prawdopodobnie jest wyjątkowo wymagającym dzieckiem.
9 cech High Need Baby
Przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy dziecka HNB:
- Stanowczo i wyraźnie domaga się zaspokojenia swoich potrzeb – dziecko HNB robi wszystko z dużym natężeniem: jeśli płacze, to głośno, jeśli pije mleko, to łapczywie, jeśli protestuje, to gwałtownie. High Need Baby zwykle dużo płacze.
- Jest hiperaktywne – High Need Baby jest w ciągłym ruchu. Trudno mu uleżeć, a później usiedzieć w miejscu. Niektóre dzieci HNB nie lubią z tego powodu owijania w otulacze i rożki.
- Spędza dużo czasu przy piersi – niemowlę HNB traktuje karmienie nie tylko jako sposób na zaspokojenie głodu, ale też formę pocieszenia i szukania bliskości. Wyjątkowo wymagające dzieci z reguły później odstawiają się od piersi, częściej też domagają się karmienia.
- Jest niecierpliwe – High Need Baby nie chce czekać, domaga się natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb: bliskości, karmienia, snu itd.
- Źle sypia – rodzice dziecka HNB nie mają chwili wytchnienia nawet nocą – takie dzieci często budzą się nocą, domagając się noszenia, karmienia i przytulania.
- Bywa męczące – ponieważ High Need Baby domaga się stałej uwagi, jego rodzice są bardziej zmęczeni od innych.
- Jest nadwrażliwe - wyjątkowo wymagające dzieci są szczególnie wrażliwe na to, co się dzieje w ich otoczeniu, budzą się przy najlżejszym szeleście. High Need Baby nie lubi zmian, nieznanych miejsc, potrzebuje rutyny.
- Trudno je zadowolić – dziecko HNB wydaje się ciągle niezadowolone. Są takie dni, kiedy nic nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wyjątkowo wymagającego dziecka. Płacze i już.
- Ma silną potrzebę bliskości – niemowlę HNB najlepiej czuje się przy mamie, potrzebuje bardzo dużo kontaktu fizycznego, spania w jednym łóżku, bycia w ramionach, dotyku. Nic nie pociesza go tak, jak czuła bliskość mamy. Z trudem akceptuje innych opiekunów niż mama (i tata).
Pamiętaj, że każda z cech HNB ma swoje lepsze i gorsze strony. Ważne, by nie traktować ich jak czegoś złego, tylko jako część osobowości dziecka. Bycie rodzicem wyjątkowo wymagającego dziecka jest wyzwaniem, ale daje też ogromną satysfakcję.
High Need Baby jako 2-latek
Z wysokiej wrażliwości i wysokich wymagań wobec jakości opieki się nie wyrasta, a na pewno nie w pełni. Dlatego High Need Baby wyrasta na high need dwulatka, a potem trzylatka.
Dziecko w wieku dwóch lat, które określa się jako wysoko wrażliwe lub wysoko wymagające, nadal odznacza się bardzo wyrazistym sposobem komunikowania swoich uczuć i wrażeń. Nadal jak płacze, to na całego, gwałtownie domaga się tego, czego potrzebuje, jest niecierpliwe, może często budzić się w nocy, jest przylepką, która niechętnie rozstaje się z mamą.
High need dwulatek niestety nie pozwala rodzicom odsapnąć, bo z wysokiej wrażliwości się nie wyrasta. Można ją oswoić, ale dziecko w tym wieku jest jeszcze za małe, aby panować nad sobą i próbować dopasować się do oczekiwań rodziców.
High Need Baby – przedszkolak
Masz za sobą trzy lata z High Need Baby? Cóż, przygotuj się, że dalej nie będzie łatwiej. No może trochę, ale to zależy od dziecka. Twój wysoko wrażliwy przedszkolak z pewnością będzie potrzebował więcej czasu niż inne dzieci, aby przyzwyczaić się do tego, że zostaje bez ciebie w przedszkolu. Czasami trudno wyprawić go na czas z domu, bo nie znosi pośpiechu, a wszelkie odstępstwa od rutyny mogą psuć mu humor.
Dziecko w wieku przedszkolnym nadal potrzebuje więcej uwagi i cierpliwości, ma swoje przyzwyczajenia i upodobania, których chce się trzymać. Wprowadzanie wszelkich zmian może je drażnić. Przeprowadzka do większego łóżka, próby uniknięcia spiania z dzieckiem w małżeńskim łóżku, jedzenie nowych potraw – to wszystko może przychodzić trudniej.
Nie masz wyboru – nadal musisz poświęcać dziecku więcej uwagi niż inni rodzice i znajdować w sobie dodatkowe pokłady spokoju. Ale naprawdę warto to robić.
Jak postępować z High Need Baby?
Przede wszystkim należy pogodzić się z faktem, że dziecko wysoko wymagające nieco różni się od rówieśników i należy wykazywać się wobec niego większą cierpliwością oraz udzielać mu wsparcia emocjonalnego. Jak wykazały badania naukowe, High Need Baby, które otrzymywały od rodziców odpowiednie wsparcie, wyrastały na uczniów, młodzież i dorosłych, którzy radzili sobie lepiej od rówieśników zarówno w nauce, jak i w kontaktach społecznych.
Masz High Need Baby? Przyjmij do wiadomości, że masz w rękach nieoszlifowany diament. Jeśli włożysz w niego dużo rodzicielskiego wysiłku, po latach zmieni się w lśniący brylant, jakim prawdopodobnie nie staną się „zwykłe” dzieci, nawet jeśli poświeci się im mnóstwo czasu, uwagi i cierpliwości.
Jak postępować z high need baby (i nie zwariować)
- Naucz się, co lubi, a czego nie lubi twoje dziecko. I jeśli możesz, wykorzystuj to. Dziecko może nie lubić zostawać w bujaczku, ale nie ma nic przeciwko kojcowi pełnemu zabawek lub odwrotnie.
- Pozwalaj sobie na odpoczynek od dziecka – nie wahaj się wyjść z domu i zostawić malca pod opieką taty lub babci. Wypoczęta będziesz miała więcej cierpliwości.
- Staraj się spełniać oczekiwania i odpowiadać na potrzeby wymagającego niemowlęcia. Kolejne lata życia będą czasem na stopniowe wprowadzanie granic.
- Nie porównuj swojego dziecka do innych dzieci – pamiętaj, to ty masz diament.
- Skontaktuj się z innymi rodzicami high need babies. Przekonasz się, że nie tylko ty masz bardzo wymagające dziecko, a być może także dowiesz się od „towarzyszy niedoli” czegoś przydatnego.
Zobacz także: