Czy zrywasz się w nocy, żeby dziecko przewinąć? Pochuchać, podmuchać, posmarować jego skórę najlepszymi kosmetykami? I co? Pupa twojej pociechy wygląda tak, jak-by ktoś ją oblał wrzątkiem! Spokojnie. Takie problemy ma ponad połowa maluszków. Dzieje się tak, ponieważ ich niedojrzała skóra jest bardzo delikatna. Nie potrafi bronić się przed nadmiarem wilgoci, źle reaguje na brak dostępu powietrza, z byle powodu robią się na niej otarcia i odparzenia. Nie można jej zostawić samej sobie, bo gdy jest podrażniona, nie obroni się także przed inwazją nieproszonych gości: bakterii i grzybów. Oto, co możesz zrobić.

Reklama

Nie czekaj
Reaguj, gdy tylko pojawią się pierwsze zmiany w okolicy odbytu. Odparzenie może się szybko rozszerzyć na narządy płciowe, pachwiny i podbrzusze.

Starannie myj okolice pupy
Przemywaj skórę podczas każdego przewijania, jednak nie szoruj jej zawzięcie, bo możesz ją bardziej podrażnić. Gdy dziecko zrobi siusiu, wystarczy letnia woda. Jeśli zmiany są duże, możesz do niej dodać nadmanganian potasu (do kupienia w aptece) – roztwór powinien być jasnoróżowy (rozpuść w szklance dosłownie odrobinę). Z mydła korzystaj tylko wtedy, gdy w pieluszce znajdziesz kupę. Pamiętaj, że zwykłe „dorosłe” mydła wysuszają skórę, co ułatwia drobnoustrojom inwazję. Używaj mydełek dla niemowląt – są bardzo delikatne. Uwaga! Wprawdzie nawilżające chusteczki są bardzo praktyczne, ale służą do pielęgnacji zdrowej skóry. Wrócisz do nich, gdy zmiany się cofną. Na razie używaj jednorazowych myjek, np. kłębków waty.

Bądź dokładna
Oczyszczaj wszystkie zakamarki i fałdki, a na koniec opłucz pupę czystą wodą.

Delikatnie osuszaj skórę
Nie pocieraj jej ręcznikiem. Usuń wilgoć za pomocą tetrowej pieluszki przykładanej miejsce przy miejscu.

Zobacz także

Wietrz pupę dziecka
Świeże powietrze to doskonały kosmetyk dla niemowląt. Łagodzi podrażnienia, ułatwia gojenie, sprawia, że zmiany cofają się szybko. Pozwól smykowi poleżeć z gołą pupą. Uważaj, żeby nie zmarzł (w pokoju powinny być 22–24ºC). Gdy śpi, a ty jesteś w pobliżu, rozepnij mu pieluszkę, by skóra mogła oddychać.

Zabezpiecz skórę przed wilgocią i tarciem
Posmaruj ją warstewką tłustego kremu lub maścią ochronną z cynkiem. Ale uwaga: nie stosuj na własną rękę żadnych maści przeciwzapalnych, zwłaszcza sterydowych, nawet jeśli kiedyś już ich używałaś na polecenie lekarza albo pomogły dziecku twojej koleżanki. Nieprawidłowe stosowanie silnych leków może doprowadzić do zaostrzenia zmian!
[CMS_PAGE_BREAK]

Unikaj kosmetyków
Do czasu wycofania się zmian nie używaj żadnych płynów do kąpieli ani innych kosmetyków, oczywiście poza maściami ochronnymi i preparatami z cynkiem. A i później nie przesadzaj z nimi. Każdy kosmetyk, nawet łagodny i wyprodukowany z myślą o najmłodszych, może uczulać, dlatego najbezpieczniej przyjąć zasadę: im mniej, tym lepiej.

Zmieniaj pieluszki
I to częściej niż dotąd. Jeśli karmisz dziecko piersią, rób to nawet kilkanaście razy na dobę. Jeżeli korzystasz z pieluszek tetrowych, zmieniaj je za każdym razem, kiedy malec zrobi siusiu. Nie stosuj ceratek ani plastikowych majtek, które nie dopuszczają do skóry powietrza. Dokładnie płucz pieluchy, by nie zostały w nich resztki proszku do prania. Stosuj proszki przeznaczone do prania ubranek niemowląt.
Jeśli używasz pieluch jednorazowych, przewijaj malca za każdym razem, gdy zrobi kupę (także w nocy!), i nie dopuszczaj do tego, by „puchły”. Kupuj pieluszki dobrej jakości: chłonne, typu air (zapewniają dostęp powietrza). Nie zapinaj ich ciasno – między pieluchę a brzuszek powinnaś bez trudu wsunąć palec. Jeśli odparzenie pojawiło się po zmianie pieluszek, wróć do poprzednich.

By pupcia znów była gładka
Skóra maluszka jest tak delikatna, że łatwo o podrażnienia. Dlatego trzeba ją troskliwie pielęgnować, zwłaszcza pod pieluszką. Pomogą ci w tym specjalne preparaty ochronne.

Kiedy do lekarza?
Gdy zwykła pielęgnacja nie wystarcza, trzeba pójść z maluszkiem do pediatry.
Po dwóch lub trzech dniach zmiany nie cofają się. To znak, że kosmetyki nie radzą sobie z podrażnieniami na pupie.
Skóra wygląda coraz gorzej. Pojawiają się na niej np. pęcherze, ropne guzki. Pediatra przepisze leki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
Zmiany są duże lub często nawracają. Mogą być wynikiem jakiejś choroby, dlatego wybierz się z malcem do dermatologa.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama