Najlepiej oczywiście byłoby, gdyby niemowlę zdawało sobie sprawę, że kupkę robi się w domu, a w parku się śpi lub podziwia widoki. Ale skoro jeszcze nie rozumie tej zasady, musisz przygotować się na spacerowe niespodzianki. Jak sobie zatem poradzić z plenerowym przewijaniem? Wyjaśniamy.

Reklama

Co zabrać na spacer?

Koniecznie zapakuj do torby ubranko na zmianę, chusteczki nawilżane do wytarcia pośladków, krem ochronny do pupy i dwie pieluszki jednorazowe. To minimum. Być może zmieści się jeszcze papierowy podkład do przewijania, kocyk albo mata (najlepiej z izolacyjną warstwą pod spodem), pieluszka tetrowa i kilka torebek na zużyte pieluchy albo zabrudzone śpioszki.

Przeczytaj także: Jak spakować torbę na spacer z dzieckiem?

Kiedy przewinąć niemowlę?

Lepiej nie czekać z przewijaniem, aż wrócicie do domu. W ciepłe dni odparzenia powstają bardzo szybko, a ich leczenie może trwać nawet ponad tydzień. W dodatku pod mokrym i ciepłym kompresem namnażają się bakterie i grzyby, które mogą zainfekować powstałe pod pieluszką podrażnienia.

Tak jak karmienie w plenerze, tak samo przewijanie na świeżym powietrzu nie jest niczym wstydliwym. Niemowlę nie umie przecież jeszcze kontrolować czynności fizjologicznych. W dodatku zdecydowanie lepiej jest oburzyć przypadkowego przechodnia, niż narazić malca na piekącą pupę.

Zobacz także

Nawet gdy nie masz zestawu do przewijania, nie warto czekać. Zdejmij zabrudzoną pieluszkę, wytrzyj dziecko chusteczkami higienicznymi albo obmyj wodą mineralną z butelki i okryj pieluszką tetrową. Kiedy wyczyścisz pupkę maleństwa, z dzieckiem bez pieluszki nie spaceruj już dłużej. Jeśli się pośpieszysz, masz dużą szansę, że zdążysz wejść do domu, zanim maluszek znowu postanowi zrobić ci niespodziankę.

Sprawdź: Jakie wózki dziecięce polecają rodzice

Gdzie przewinąć dziecko?

Jeśli maluch jeździ w gondoli albo rozkładanej na płasko spacerówce, najlepiej przewinąć go bez wyjmowania z wózka. Jeśli zaś nosisz malca w chuście albo nosidełku, spróbuj przewinąć go na parkowej ławce albo suchym, czystym trawniku. Rozłóż kocyk i dopiero wtedy połóż malca. Pośpiesz się, aby maluszek nie leżał zbyt długo na ziemi – może być wilgotna. Publiczna toaleta to ostateczność – zwykle jest pełna zarazków. Na znajdujący się w niej przewijak koniecznie podłóż jednorazowy podkład do przewijania lub jednorazowe ręczniki. Potrzebne akcesoria trzymaj w torbie na ramieniu, nie stawiaj jej na podłodze! Nigdy nie przewijaj malca na klapie od sedesu!

Kilka minut na golaska nie powinno zaszkodzić nawet kilkumiesięcznemu malcowi. Przecież temperatura powietrza przypomina teraz tę panującą w domu. Uważaj na coś innego: mokra skóra na pupie szybko łapie promienie słoneczne – i może się zbyt mocno opalić. Dlatego im szybciej założysz maluchowi nową pieluszkę, tym lepiej.

Przewijasz dziecko na trawie? Zanim zapniesz świeżą pieluszkę, sprawdź, czy na pośladkach malca nie zadomowiły się kleszcz albo mrówka. Obejrzyj też dokładnie kocyk, na którym leżał maluch.

Obejrzyj film i zobacz: Jak usunąć dziecku kleszcza?

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama