Zaplanuj dzień maluszka
Malutkie dzieci bardzo, ale to bardzo potrzebują porządku. Nie w pokoju, ale w rozkładzie dnia. Wtedy są... grzeczniejsze!
- Malwina Małecka
Noworodek żyje we własnym rytmie: je i zasypia wtedy, kiedy tego potrzebuje, także w środku nocy. Nie ma rady, trzeba się do niego dostosować, bo takie maleństwo nie jest w stanie najeść się i wyspać na zapas. Od początku warto jednak uczyć je odróżniania dnia od nocy, a także wyłapywać stałe punkty w jego harmonogramie (np. pory pobudki) i dopasowywać do nich resztę: ubieranie, kąpiel itd. Jak zatem powinien wyglądać udany dzień niemowlaka? Podpowiedzi znajdziesz w naszym planie dnia. Nie wprowadzaj go jednak jak w wojsku, tylko zmodyfikuj tak, by idealnie pasował do ciebie i twojego maluszka.
Oczywiście nie zawsze wszystko idzie jak w zegarku. Czasem dzieje się coś, co sprawia, że cały plan bierze w łeb: rosnące ząbki nie pozwalają dziecku zasnąć, lekarz wyznaczył wizytę na porę drzemki, zasiedzieli się goście… Nie sposób uniknąć takich sytuacji. Najważniejsze, by życie dziecka nie składało się z samych niespodzianek.
Godzina 7:00 - pobudka i mycie
Najważniejsze, by smyk codziennie wstawał z grubsza o tej samej godzinie. Dzięki temu jest wyspany i wypoczęty, a wieczorem nie ma kłopotów z zasypianiem. Najlepiej dostosować się do dziecka i konsekwentnie kłaść je o stałej porze. Jeśli jednak godzina, o której wstaje twój bobas, jest dla ciebie absolutnie nie do przyjęcia, możesz spróbować go trochę przestawić: kładź go spać odrobinę później (najlepiej stopniowo – pół godziny, godzinę), a gdy obudzi cię o świcie, nakarm go „w trybie nocnym” – przy małej lampce i zasłoniętych oknach. Spróbuj jeszcze utulić do snu. Po przebudzeniu przywitajcie dzień razem: pouśmiechajcie się do siebie, razem rozsuńcie zasłony itd. Ważna jest także poranna toaleta – przewijanie, mycie, przebieranie w dzienne ubranko. Dzięki temu malec uczy się, że w ciągu dnia nie chodzi się w tym, w czym się spało, że trzeba się umyć.
Godzina 7:30 - pierwsze śniadanie
Jeśli karmisz piersią, na pierwsze śniadanie podaj bobasowi swoje mleko. Starszakowi zaproponuj pożywny posiłek, który da mu energię na cały dzień, np. owsiankę z mlekiem, kaszkę pszenną, grahamkę z serem i pomidorem, a do tego kakao.
Godzina 8:00 - samodzielna zabawa
Wyspany i najedzony maluch zwykle ma doskonały humor, więc chętnie pobawi się pod twoim okiem sam. Młodsze niemowlę możesz ułożyć z grzechotką w leżaczku lub na edukacyjnej macie. Starszaka wsadź do kojca lub posadź na dywanie i połóż obok niego kilka ulubionych zabawek (ale nie za dużo, bo dziecko nie będzie wiedziało, czym się zająć).
Godzina 9:00 - drugie śniadanie
Powinno być lekkie – by maluch miał później ochotę na zjedzenie obiadu, a jednocześnie wartościowe – by dostarczyło do organizmu cenne składniki. Możesz podać dziecku owoc, jogurt, herbatniczka dla niemowląt.
Godzina 9:30 - dłuższa drzemka
Pory drzemek wyznacza dziecko, co nie znaczy, że zawsze zasypia bez problemu. Gdy widzisz, że jest zmęczone, sama ułóż je do snu, nawet jeśli nie bardzo mu się to podoba. Aby jednak dzień nie mylił się smykowi z nocą, nie zasłaniaj okien, nie kładź go w pościeli, tylko na kocyku, nie staraj się, by w domu panowała idealna cisza. Uwzględniaj pory jego drzemek, planując spacery, zakupy, w miarę możliwości wizyty w przychodni. I pamiętaj: nie staraj się, by dziecko spało w dzień jak najdłużej, bo nie będzie mogło zasnąć wieczorem.
[CMS_PAGE_BREAK]
Godzina 11:00 - pobudka i spacer
Pamiętaj, by trzymać się (przynajmniej sezonowo) w miarę stałych pór, bo dzięki temu maluszek mniej marudzi przy wychodzeniu z domu. Nie daj się jednak zwariować: jeśli wychodzicie na ogół o jedenastej, a właśnie pada, po prostu poczekaj, aż przejdzie. Z całodziennego pozostania w domu może cię rozgrzeszyć jedynie wyjątkowo paskudna pogoda – porywisty wiatr, ulewa czy temperatura poniżej -10°C.
Godzina 12:00 - obiad
Po spacerze maluch zapewne zgłodniał. Zadbaj o to, by wszystkim posiłkom towarzyszył stały miły rytuał: zanim zasiądziecie do stołu, myjecie rączki, smyk siada na wysokim krzesełku, ty zawiązujesz mu śliniaczek, obiadek maluch je na swojej zastawie itd. Dziecko z czasem zacznie kojarzyć te wszystkie rytuały z jedzeniem i będzie zadowolone, że wie, co zaraz nastąpi.
Godzina 12:30 - spokojna zabawa
Teraz czas na zabawę – ale nie szaleńcze harce, bo brzuszek smyka jest pełen i musi mieć czas na spokojne strawienie obiadu. Możesz razem z bobasem poukładać klocki, obejrzeć książeczkę, pobawić się misiami.
Godzina 14:00 - krótsza drzemka
Powinna trwać najwyżej godzinę – dłuższa sprawi, że trudno będzie wieczorem położyć malca spać. Obowiązują zasady takie jak podczas przedpołudniowej drzemki.
Godzina 15:00 - podwieczorek
Pamiętaj, że ten posiłek, choć niewielki, również powinien odbywać się przy stole. Nie biegaj zatem za swoim dzieckiem, nie karm go przed telewizorem, nie zabawiaj. Bo to najlepsze sposoby, by wychować niejadka.
Godzina 15:30 - drugi spacer
Pamiętaj, że świeże powietrze doskonale hartuje smyka. Możecie wybrać się do parku albo choćby pospacerować po osiedlu. Unikaj jednak przechadzek przy ruchliwych ulicach – tu można jedynie pooddychać spalinami.
Godzina 17:00 - powrót i zabawa z tatą
No, nareszcie tata jest w domu i może pobawić się z dzieckiem. Takie zabawy są bardzo ważne, bo dzięki nim powstają między tatą a malcem silne emocjonalne więzi, a ty zyskujesz trochę czasu dla siebie.
Godzina 19:00 - smaczna kolacja i kąpiel
Nie przygotowuj jej bezpośrednio po kolacji (odczekaj około pół godziny), bo pełen brzuszek musi mieć czas na trawienie. Najlepiej wyznacz kąpiel na taką porę, by malec powędrował po niej prosto do swojego łóżeczka. Ciepła woda bowiem wycisza i rozluźnia, więc dobrze przygotowuje do snu.
Godzina 19:30 - przytulanki, kołysanki
Po kąpieli lepiej unikać szalonych zabaw. To czas na wyciszenie. Możesz poprzytulać się z dzieckiem, zaśpiewać mu kołysankę, poczytać bajkę na dobranoc.
Godzina 20:00 - maluszek słodko śpi
Najważniejsze, by malec kładł się spać o stałej porze (najlepiej nie później niż o 20.30) i by towarzyszył temu znajomy rytuał (karmienie, kąpiel, tulenie). Zadbaj też, by w domu było w miarę cicho, przygaś światła, postępuj inaczej niż podczas drzemek. Przekonasz się, że maluszek będzie słodko spał.