Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapadnięte ciemiączko
Fotolia
Pielęgnacja

Zapadnięte ciemiączko - jak wygląda, przyczyny

Zapadnięte ciemiączko jest zupełnie normalne, kiedy niemowlę jest w pozycji pionowej. Zapadnięte ciemiączko można wyczuć dotykiem podczas badania. Jeśli wklęsłemu ciemiączku towarzyszą wymioty czy biegunka - może to sygnalizować groźne odwodnienie.

Zapadnięte ciemiączko może, ale wcale nie musi być oznaką nieprawidłowości. Zależy to m.in. od pozycji, w jakiej znajduje się dziecko oraz od tego, czy można zaobserwować inne niepokojące objawy (np. wiotką skórę). Ciemiączko może czasami lekko pulsować, np. podczas intensywnego płaczu noworodka. Czy zapadnięte ciemiączko to powód do niepokoju?

Spis treści:

Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]

Zapadnięte ciemiączko

Prawidłowo wyglądające ciemiączko jest najczęściej płaskie, lecz może być również lekko wklęsłe, zwłaszcza jeśli jest duże, a niemowlak jest w pozycji pionowej. Zapadnięte ciemiączko wymaga jednak wizyty u lekarza, jeśli jest wiotkie i towarzyszą mu:

  • suchość w ustach
  • sucha pieluszka (niemowlę rzadko oddaje mocz)
  • biegunka
  • wymioty
  • drażliwość i płaczliwość
  • senność
  • szybkie bicie serca
  • niskie ciśnienie.


Jak sprawdzić, czy ciemiączko jest zapadnięte? Należy to wykonać bardzo delikatnie. Pierwsze tego typu własnoręczne badanie powinno się wykonać pod okiem pediatry - warto poprosić go o taki instruktaż przy okazji. Zapadnięte ciemiączko jest wyczuwalne jako lekko wklęsłe i delikatnie miękkie - znajduje się w przestrzeni pomiędzy twardymi kośćmi sklepienia czaszki.

Jak wygląda zapadnięte ciemiączko?

Na zdjęciu poniżej pokazujemy, w którym miejscu powinno się znajdować ciemiączko. Jego zapadnięcie to jednak objaw, który łatwiej wyczujesz pod palcami, niż zobaczysz. Można oczywiście zauważyć lekką wklęsłość poniżej kości czaszki, ale to dotyk jest tu bardziej miarodajny.

Ciemiączko u niemowlaka
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

 

Zapadnięte ciemiączko - przyczyny

Jeśli zapadnięte ciemiączko jest spowodowane objawem chorobowym, najczęściej jest ono oznaką odwodnienia - zwłaszcza jeśli u niemowlaka występuje biegunkagorączka bądź wymiotyJak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz, że ciemiączko jest zapadnięte, a u dziecka wystąpią standardowe objawy odwodnienia takie jak:

  • nieco spierzchnięte wargi,
  • suche śluzówki,
  • lekko zapadnięte oczy.
     

Jeśli niemowlak jest odwodniony, lekarz powinien zlecić badania laboratoryjne takie jak badanie krwi, pomiar stężenia jonów oraz ogólne badanie moczu. Po wyleczeniu dolegliwości i przywróceniu odpowiedniego nawodnienia ciemiączko powinno stać się z powrotem bardziej napięte i płaskie.

Zapadnięte ciemiączko w pozycji pionowej

Ciemiączko może przyjąć lekko zapadnięty kształt, kiedy dziecko przebywa w pozycji pionowej na stojąco lub na siedząco. Jest to zupełnie normalne u zdrowych dzieci i nie powinno wzbudzać obaw.

Zobacz też:

noworodek, mama
Pielęgnacja
Pytania o ciemiączko
Ciemiączka (są dwa!) z czasem zarastają i nie ma po nich śladu. Przeczytaj, skąd się wzięły i dlaczego trzeba zwracać na nie uwagę.

Główka noworodka jest dość duża. By zdołała przecisnąć się przez kanał rodny, natura wymyśliła sprytną sztuczkę: kości czaszki maleństwa nie są zrośnięte. Łączy je mocna, elastyczna tkanka, co sprawia, że mogą się do siebie zbliżyć i tym samym dopasować do wąskiej drogi na świat. „Puste” miejsca pomiędzy kośćmi to właśnie ciemiączka. Jak wyglądają ciemiączka? Przednie ma kształt rombu, tylne, znacznie mniejsze – trójkąta. Ich wielkość jest sprawą indywidualną. Przednie ma najczęściej dwa na dwa centymetry, ale może być większe lub mniejsze (od jednego do czterech centymetrów). Tylne ma około centymetra. Oba z czasem stopniowo zarastają, ale tylne może być zarośnięte już w chwili urodzenia. Czy mózg pod ciemiączkiem jest bezpieczny? Tak. Choć to, że tuż pod ciemiączkiem jest nieosłonięty czaszką mózg, może działać na wyobraźnię. Nie martw się, nie uszkodzisz go podczas czesania, zakładania czapki czy mycia maluszkowi główki. Wbrew pozorom tkanka, która je wypełnia, jest bardzo mocna i sprężysta, co oczywiście nie oznacza, że można to miejsce bezkarnie uciskać. Dlaczego ciemiączko nie zawsze wygląda tak samo? Przednie ciemiączko jest lekko zapadnięte.  Podczas płaczu może się trochę uwypuklać. Jeśli jednak robi się twarde i wypukłe, gdy malec nie płacze (np. podczas gorączki), trzeba skontaktować się z lekarzem, bo to może świadczyć o wzroście ciśnienia wewnątrz główki. Mocno wklęsłe ciemiączko może być z kolei sygnałem dużego odwodnienia (inne objawy to suche, spierzchnięte usta, sucha pieluszka) – to także wymaga kontaktu z lekarzem. I to błyskawicznego, bo odwodnienie jest dla niemowląt groźne. Do kiedy ciemiączka powinny zarosnąć? Tylne ciemiączko zarasta szybciej, między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem życia. Przednie między dziewiątym a osiemnastym miesiącem. Stopień...

ciemiączko
Pielęgnacja
Ciemiączko – umiejscowienie, zarastanie, pielęgnacja, częste problemy
Ciemiączko stresuje młodych rodziców chyba nawet bardziej niż kikut pępowiny, dlatego wspólnie z prof. Ewą Helwich, pediatrą neonatologiem, rozwiewamy wątpliwości na temat ciemiączek.

Ciemiączka budzą niepokój rodziców. Szczególnie dotyczy to ciemiączka przedniego, które jest umiejscowione z przodu główki i na dodatek widać, że pulsuje. Nic dziwnego, że rodzi wiele pytań: czym jest, kiedy zarasta, jak się z nim obchodzić.   Spis treści: Ciemiączko – czym jest Ciemiączko – umiejscowienie, rodzaje ciemiączek Kiedy zarastają ciemiączka Ciemiączko a pielęgnacja dziecka Problemy z ciemiączkiem Ciemiączko a podawanie witaminy D Ciemiączko – czym jest? Ciemiączko to otwór w czaszce na styku kości, który z upływem czasu zarasta. Pokryty jest bardzo mocną błoną łącznotkankową, która chroni opony mózgowe i mózg.  Ciemiączka pełnią ważną rolę. Pomagają w narodzinach dziecka. Pozwalają na dopasowanie się główki dziecka do dróg rodnych. Podczas porodu, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny, kości ciemieniowe przemieszczają się, a czaszka może się zwężać lub rozszerzać. Ciemiączka nie tylko ułatwiają przeciśnięcie się główki dziecka przez kanał rodny, ale tworzą też przestrzeń dla szybko rosnącego mózgu. Gdzie znajduje się ciemiączko, rodzaje ciemiączek Noworodek ma dwa ciemiączka – większe nad czołem i mniejsze z tyłu głowy. W życiu płodowym obserwowane są jeszcze dwa boczne ciemiączka, które zarastają przed porodem.   Ciemiączko przednie – nazywane dużym, znajduje się na czubku głowy, dlatego łatwiej je zobaczyć. Ma kształt zbliżony do rombu. Tuż po narodzinach dziecka może mieć wymiary 5x5 cm, ale średnio jest mniejsze (2x2 cm). Gdy noworodek płacze, czasem lekko się uwypukla i pulsuje. Pulsujące ciemiączko można też wyczuć u niepłaczącego dziecka po przyłożeniu do niego palców. Ciemiączko przednie zarasta później niż tylne. Zarastanie ciemiączka kontroluje pediatra. Sprawdza nie tylko jego wielkość...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz