Myślą i rozmawiają o tym chyba wszystkie mamy niemowląt. Nic dziwnego. Zawartość pieluszki to jedna z pierwszych wskazówek dotyczących zdrowia maluszka.

Reklama

Razem z Tobą zajrzymy do pieluszki Twojego dziecka, abyś mogła się upewnić, czy wszystko jest w porządku.

Na początku smółka

W pierwszych dniach po narodzinach w pieluszce powinnaś zobaczyć ciemnozieloną, gęstą maź. To smółka. Powstała z substancji nagromadzonej w jelitach w życiu płodowym. Zawiera zbędne produkty przemiany materii (układ pokarmowy dziecka pracuje już w czasie ciąży), złuszczony nabłonek jelit, żółć, meszek z ciała malca, resztki strawionych wód płodowych. Jeśli smółki po dwóch dobach nie ma, lekarz sprawdzi, czy jelita dziecka są drożne i jak funkcjonuje jego układ pokarmowy.

W kolejnych kilku dniach resztki smółki z jelit mieszają się ze stolcem powstającym po podanym dziecku pokarmie. Kupka jest przez dwa-trzy dni jasnozielona, staje się rzadsza – są to tzw. stolce przejściowe.

Żółta i luźna

Od około czwartej doby kupka konsystencją i barwą zaczyna przypominać lekko ściętą jajecznicę. Jest mocno żółta. Może zawierać grudki niestrawionego mleka. Bywa lekko zielonkawa, gdyż pod wpływem powietrza jej powierzchnia utlenia się i przybiera taki kolor. Pierwsze stolce malca karmionego piersią mają czasem lekko kwaśny zapach, potem staje się on delikatniejszy, nie jest nieprzyjemny. Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany (z piersi i z butelki) jest bladożółta i papkowata, bardziej zwarta i może nieprzyjemnie pachnieć. Sztuczne mleko jest trudniej przyswajalne, więc więcej w stolcu po trawieniu produktów ubocznych – stąd bardziej przykry zapach.

Zobacz także

Mleko modyfikowane dla alergików - testy i opinie rodziców

Bardzo często...

Dzieci karmione mieszanką zwykle robią kupę od jednego do czterech razy na dobę. Niemowlęta na piersi wypróżniają się na ogół częściej (do sześciu-dziewięciu razy dziennie). Często załatwiają się w trakcie karmienia lub zaraz po nim. Jedzą dość często, gdyż ich małe żołądki i układ pokarmowy muszą mieć czas i miejsce na strawienie porcji mleka. Rytmiczne ruchy mięśni podczas ssania pobudzają perystaltykę jelit, dlatego często podczas jedzenie zdarza się, że maluch zrobi kupę.
Częste i dość luźne stolce nie są jeszcze biegunką. Można o niej mówić wtedy, gdy kupka jest bardzo wodnista, ze śluzem, prawie w całości wsiąka w pieluszkę, są w niej ślady krwi, ropy.
Biegunka często towarzyszy infekcjom, może być objawem alergii, skutkiem podania antybiotyków. Ale jedna nietypowa kupka to nie powód do paniki. Jeśli wszystko szybko wraca do normy, nie ma krwi ani ropy, nie dołączają się wymioty, gorączka, możesz uznać to za przejściowy kłopot, związany np. z tym, co jadłaś, lub z chwilowo gorszym samopoczuciem malca.

Polecamy: Jak wyglądają kupki noworodka

... albo rzadko

Niektóre niemowlęta karmione piersią wypróżniają się raz na dwa-cztery dni. To też nie powinno martwić – pod warunkiem że dziecko załatwia się bez kłopotu, a stolec nie jest suchy i twardy.
Do zaparcia dochodzi dopiero wtedy, gdy malec przy wypróżnieniu płacze, pręży się, robi suchą, zbitą kupkę lub długo napina się, a w pieluszce pusto. Częściej zdarza się ono malcom karmionym mieszanką, która jest trudniejsza do strawienia. Dziecko na piersi może mieć zaparcie np. po zjedzeniu przez mamę ciężkostrawnej potrawy. Zbita i sucha kupa, pojawiająca się częściej, może sygnalizować alergię, np. na białko mleka krowiego. Trzeba wtedy porozmawiać z pediatrą. Może konieczna będzie zmiana Twojej diety (jeśli karmisz) lub zmiana mieszanki mlecznej dla dziecka na preparat dla alergików.

Parę słów o siusianiu

Niemowlę oddaje mocz bardzo często i po troszeczku. Noworodkom zdarza się siusiać nawet 20 razy na dobę! Mocz niemowlęcia na piersi powinien być bladożółty i mieć słaby zapach.
Dzieci karmione mieszanką mają siusiu o nieco intensywniejszej słomkowej barwie i silniejszym zapachu, ale też powinny siusiać kilkanaście razy na dobę. Gdy malec jest chory, ma gorączkę, cierpi z powodu biegunki, może oddawać mocz rzadziej. Ale wtedy powinnaś częściej przystawiać go do piersi lub dopajać. Obserwuj, jak często pieluszka jest mokra i czy wszystko wraca do normy.

Ważne pytania:

Dlaczego dzieci czasami wypróżniają się pod ciśnieniem?

Głośne eksplozje i strzelanie kupką zdarza się wielu niemowlętom. Oznacza to, że w brzuszku i jelitach nagromadziło się w wyniku trawienia sporo gazów. Jeśli malcowi udaje się zrobić kupkę bez większych kłopotów i nie ma kolki, to znaczy, że organizm radzi sobie z gazami dobrze. Eksplozje powinny skończyć się za dwa-trzy miesiące, gdy układ trawienny dziecka dojrzeje.

Jakie objawy w stolcu są niepokojące?

Jeśli wodnista kupa powtarza się, to jest to już biegunka. Skontaktuj się z lekarzem, ponieważ z biegunką nie ma żartów – dziecko może się odwodnić. Idź do pediatry również wtedy, gdy w kupie jest śluz, jeżeli zauważysz w niej ślady krwi lub ropy. Może to świadczyć o zapaleniu jelit. Z kolei stolec bardzo jasny, odbarwiony, jest nierzadko objawem poważnych schorzeń wątroby.

Jak często niemowlę powinno robić siusiu?

W pierwszym półroczu życia dziecka pieluszka nie powinna być sucha dłużej niż przez trzy godziny. Jeśli malec oddaje mocz rzadziej, jest on mocno żółty (lub wręcz pomarańczowy), bardzo skąpy, ma silny zapach albo gdy zauważyłaś w nim ślady krwi – to sygnał kłopotów, które mogą być związane z nieprawidłową pracą nerek. W takiej sytuacji nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Reklama

Zobacz także: Kłopoty z brzuszkiem u niemowlaka

Reklama
Reklama
Reklama