Reklama

Podróżowanie z niemowlakiem bywa męczące i dla dziecka, i dla jego rodziców. Jak uniknąć wpadek i oszczędzić niemowlęciu stresu, gdy czeka nas długa podróż? O podpowiedzi zapytaliśmy Agnieszkę Pawłowską-Wypych, członkinię Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Reklama

Kiedy wybrać się w pierwszą podróż z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: W pierwszą dłuższą podróż można się wybrać z dzieckiem, które skończyło 3. miesiąc życia. Wcześniej nie jest to wskazane. W pierwszych miesiącach życia dziecko w dużo większym stopniu odczuwa zmiany temperatury czy wilgotności powietrza.

Wiele osób powie, że podróżowanie z tak małym dzieckiem jest ryzykowne...

Agnieszka Pawłowska-Wypych: To prawda, ale wbrew pozorom podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem jest bezpieczniejsza niż podróż z ciekawskim dwulatkiem, który wszystkiego chce dotknąć, spróbować.

Akademia Młodych Rodziców

Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super! Czytaj więcej

Jak się przygotować do długiej podróży z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Planując dłuższą podróż, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka (np. czy nie ma przeciwwskazań do takiej podróży). Warto skonsultować się z pediatrą. Podczas wizyty można zapytać, co zabrać ze sobą w podręcznej apteczce, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób reagować, np. na wzrost temperatury albo nagłą wysypkę.

Istotny jest też plan podróży, np. gdzie i kiedy zrobimy dłuższe postoje. Warto też sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, gdzie się udajemy.

W trakcie długich podróży z niemowlakiem pamiętajmy o częstej zmianie pieluchy, aby nie doszło do odparzenia pupy. W czasie podróży dziecko powinno być ubrane „na cebulkę”, tak by w każdej chwili – dostosowując się do panującej temperatury – móc zdjąć wierzchnie części bądź z powrotem ubrać dziecko.

Dzieci w pierwszym roku życia rzadko mają problemy z chorobą lokomocyjną, ale jeśli maluch miewa takie dolegliwości, dobrze wcześniej zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze (leki na chorobę lokomocyjną trzeba zawsze skonsultować z lekarzem!). Gdy rodzice planują pierwszy wyjazd niemowlaka, warto wcześniej zrobić krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, w jaki sposób jego organizm zachowuje się podczas jazdy.

Doświadczony ratownik medyczny, Kamil Kasiak, tłumaczy, czy w czasie podróży samochodem można na chwilę wyjąć dziecko z fotelika:

Jak podróżować z niemowlakiem: samochodem, samolotem, pociągiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Wszystko zależy od tego czasu trwania podróży. Każdy z tych środków transportu ma wady i zalety, choć samochód chyba najmniej wad. Poruszając się autem, mamy możliwość zrobienia przerwy na postój czy zmiany trasy (np. gdy dziecko się źle poczuje).

Podróżując z dzieckiem samochodem, koniecznie trzeba pamiętać o foteliku samochodowym dobranym odpowiednio do wieku i wagi dziecka. Warto rozważyć podróż w porze snu dziecka (np. w nocy lub podczas poobiedniej drzemki), dzięki czemu malec lepiej zniesie ten czas.

Przed wyruszeniem w drogę rodzice powinni przewietrzyć samochód. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz auta w czasie podróży. Ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, odgrzybieniu klimatyzacji. Jeśli podróż odbywa się w okresie wiosennym lub letnim, kiedy intensywnie świeci słońce, należy pamiętać o osłonkach przeciwsłonecznych montowanych na bocznych szybach pojazdu.

Podczas podróży pamiętaj o uzupełnianiu płynów. Posiłki spożywane w trakcie drogi powinny być lekkostrawne i poddawane dziecku podczas postoju, a nie w trakcie jazdy!

Wybierając samolot, sprawdźmy, jaki jest czas lotu, a w przypadku długiego lotu – czy przewidywane są międzylądowania. Pamiętajmy, że w samolocie powietrze jest dosyć suche, co powoduje wysychanie błon śluzowych, a w konsekwencji zmniejszenie odporności dziecka na wirusy. Do tego dochodzi gwałtowana zmiana ciśnienia, która u dziecka może wywołać mdłości, ból ucha czy głowy. Trzeba pamiętać, że podczas startu i lądowania nie wolno karmić dzieci.

Podróż pociągiem daje komfort jazdy: cała uwaga rodziców może być skupiona na dziecku. Jednak tym środkiem komunikacji zwykle podróżuje wiele osób, co naraża dziecko na kontakt z wirusami i bakteriami.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Gdzie najlepiej podróżować z niemowlakiem?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Przede wszystkim niewskazana jest podróż do miejsc o wyraźnie odmiennym klimacie, szczególnie w tropiki. W takich krajach mamy do czynienia z zupełnie innymi patogenami, niż te występujące w naszym środowisku, nie wspominając już o chorobach zakaźnych, takich jak: malaria, żółtaczka pokarmowa czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Układ immunologiczny dziecka dopiero się rozwija, trudno więc przewidzieć, jak poradzi sobie w kontakcie z nowymi wirusami.

Jeśli mimo to rodzice zaplanują podróż z niemowlakiem do kraju o odmiennym klimacie, powinni pamiętać, aby jedzenie dziecka było odpowiednio zabezpieczone i przechowywane, a woda pochodziła tylko ze znanych źródeł. Trzeba też sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane przed wjazdem do danego kraju.

W przypadku krajów europejskich warto sprawdzić panujące tam warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury. Czasami lepiej wybrać miesiące chłodniejsze, takie jak maj bądź wrzesień, aby zapewnić sobie, a przede wszystkim dziecku komfort termiczny.

Przed zagraniczną podróżą z niemowlakiem upewnij się, jak na miejscu wygląda dostęp do opieki lekarskiej! Zabierz ze sobą domową apteczkę oraz kartę EKUZ dla dziecka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama