temperatura a spacer z dzieckiem
AnnKnot/Adobe Stock
Pielęgnacja

Temperatura a spacer z dzieckiem – kiedy wyjść, kiedy zostać w domu?

Zarówno za niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie jest odpowiednia na spacer z dzieckiem. Sprawdź, poniżej jakiej temperatury nie wychodzić z dzieckiem z domu i co jeszcze wziąć pod uwagę, żeby maluch czuł się na dworze komfortowo.

Rodzice małych dzieci poszukują wytycznych, które ułatwią im podjęcie decyzji, czy wyjść z dzieckiem z domu, czy jednak lepiej tego nie robić. Oto prosta instrukcja, do jakiej temperatury można zabrać dziecko na spacer. Warto jednak pamiętać, że temperatura powietrza pokazywana przez termometry to nie wszystko. Znaczenie ma też wilgotność powietrza i jego ruch, które wpływają na to, jaką temperaturę będzie odczuwało dziecko.

Spis treści:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Do jakiej temperatury z dzieckiem na spacer?

Z zaleceń pediatrów wynika, że:

  • Z odpowiednio ubranym niemowlęciem możesz wyjść na spacer, jeśli temperatura powietrza nie jest niższa niż minus 6 stopni Celsjusza
  • Z noworodkiem, czyli dzieckiem w pierwszym miesiącu życia, można wyjść na spacer, jeśli temperatura powietrza nie przekroczyła minus 5 stopnia Celsjusza (pierwszy spacer noworodka powinno poprzedzić werandowanie).
  • Z dzieckiem, które ukończyło rok możesz wyjść na spacer, jeśli temperatura nie jest niższa niż minus 10 stopni Celsjusza.
  • Z dzieckiem, które ukończyło trzy lata możesz wyjść na spacer jeśli temperatura jest niższa niż minus 10 stopni Celsjusza.
Sprawdzaj temperaturę dla swojego miejsca zamieszkania w aplikacji pogodowej. Porównuj temperaturę powietrza z temperaturą odczuwalną (jeśli jest inna – kieruj się nią przy podejmowaniu decyzji o spacerze z małym dzieckiem).

Kierowanie się temperaturą odczuwalną ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli powietrze jest wilgotne lub/i wieje wiatr, który dodatkowo wychładza organizm. W takich warunkach lepiej unikać spaceru z niemowlęciem nawet jeśli temperatura oscyluje w okolicy zera. Przy silniejszym wietrze także dzieci do 3 roku życia lepiej zatrzymać w domu.

Z kolei gdy powietrze jest suche, świeci słońce, a powietrze niemal się nie rusza, można nieco przekroczyć wyznaczone normy –  minus 7 stopni dla niemowlęcia i minus 12 dla trzylatka mogą nie być wielkim problemem.

Spacer z dzieckiem na mrozie – strój

Organizm małego dziecka nie ma jeszcze do końca rozwiniętego systemu termoregulacji (czyli zdolności adaptacji do temperatury otoczenia), więc ze zmienną pogodą radzi sobie gorzej niż organizm osoby dorosłej. 

Bardzo ważny jest strój dla dziecka. Zależy on od temperatury na dworze, wieku dziecka i tego, czy maluch leży w wózku, czy już trochę chodzi. Dziecko chodzące może być ubrane trochę lżej, bo ruch je rozgrzeje.

Zawsze warto ubierać dziecko na cebulkę. Lepiej rozpiąć mu kombinezon, gdy jest za ciepło, niż narazić je na kilkuminutowe wychłodzenie, gdy trzeba będzie włożyć dodatkową bluzę, gdy zrobi się zimniej. 

Jeśli dziecko leży w głębokim wózku, nie nakładaj mu cieplejszych ubranek, niż kiedy jest w domu. Dodatkowo chroni je przecież zimowy kombinezon, czapeczka i ciepły śpiworek lub kocyk. Oczywiście, przy mrozie konieczna może być dodatkowa warstwa odzieży, np. polarowa bluza czy rozpinany sweterek.

Siedzący w spacerówce maluch potrzebuje ciepłych bucików, które lepiej niż najgrubsze skarpetki ochronią małe stópki przed zimnem.

Jak sprawdzić, czy malcowi nie jest za zimno?

Nie wystarczy dotknąć policzka albo rączek dziecka, bo to może być mylące. Sygnałem, że dziecku jest zimno, może być nie tylko chłodna skóra na karku, ale też czkawka i zimne stópki (nie rączki!). Karczek powinien być ciepły, ale suchy. Jeśli zauważysz, że jest spocony, to znak, że dziecko jest ubrane za ciepło. Przegrzanie może skończyć się chorobą.

Co zrobić przed spacerem z dzieckiem na mrozie?

Stosując się do poniższych zasad, zmniejszysz ryzyko wychłodzenia dziecka na spacerze w zimowych warunkach.

1. Przygotowania do spaceru zacznij od nakarmienia dziecka – gdy organizm trawi, powstaje energia, która grzeje malucha od środka.

2. Bezpośrednio przed spacerem nie myj dziecka. Jego skóra nie zdąży wchłonąć wody i malec szybciej przemarznie.

3. Wybierz trochę za duże ubranka, które nie krępują ruchów. Ciasne śpioszki nie tylko zepsują maluszkowi humor, ale też sprawią, że szybciej zmarznie.

4. Nie zapomnij o kremie na zimę dla niemowlaka. Posmaruj nim dziecku buzię i rączki pół godziny przed wyjściem z domu.

5. Nie zakrywaj szalikiem buzi ani noska. Nos w naturalny sposób ogrzewa powietrze, ale gdy uniemożliwisz jego swobodną cyrkulację, mechanizm zawiedzie. Zasłonięcie buzi szalikiem sprawi, że wydychane powietrze będzie się na nim gromadzić w postaci pary wodnej, która na mrozie zamarznie.

6. W czasie zimowego spaceru unieś budkę w wózku. W ten sposób dziecko na pewno nałyka się wystarczająco dużo świeżego powietrza, a jednocześnie nie będzie narażone na zbyt silny wiatr, mróz czy ostre słońce.

Zimowy spacer z przeziębionym dzieckiem?

Nie rezygnuj z codziennych spacerów z zakatarzonym maluchem. Chłodne powietrze przyspiesza regenerację śluzówki, udrożnia nosek, a wtedy dziecku łatwiej będzie oddychać. Nie musisz ubierać malca cieplej niż zwykle, bo narazisz go na przegrzanie i organizm mniej skutecznie obroni się przed wirusami.

Pamiętaj jednak, że kiepskie samopoczucie dziecka i gorączka zawsze są przeciwwskazaniami do spaceru. Z kolei wyjście z domu po chorobie warto poprzedzić 2–3-dniowym werandowaniem przy otwartym oknie, a pierwszy spacer skrócić do 15–30 minut. Postaraj się, by mały rekonwalescent nie stykał się z obcymi osobami, od których mógłby się znów zarazić. Jego odporność dopiero się odbudowuje.

Zobacz też:

spacer z noworodkiem zimą
Piotr Ratajski
Aktualności
Spacer z noworodkiem zimą: o czym należy pamiętać?
Spacer z noworodkiem w zimie to dla rodziców większe wyzwanie niż spacer latem. Są sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować i zostać w domu. Podpowiadamy, kiedy można wyjść z niemowlakiem na zimowy spacer, jak długo powinien on trwać i jak ubrać dziecko, by nie zmarzło.

Wychodzić zimą na spacery z noworodkiem czy może lepiej zostać z nim w domu? Werandować czy dać sobie z tym spokój i wyjść na dwór „z marszu”? Smarować dziecku buzię kremem, gdy nie ma mrozu? Wychodzić, gdy ma katar albo kaszle? O odpowiedzi na te najczęściej zadawane przez rodziców dzieci urodzonych zimą pytania poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Czyżewską, pediatrę-neonatologa. Kiedy iść na spacer z niemowlakiem w zimie? Dzieci, które przyszły na świat zimą, nie powinny tkwić w domu aż do wiosny – trzymanie pod kloszem wcale nie wyjdzie im na zdrowie. Dzięki spacerom organizm hartuje się i przyzwyczaja do niższych temperatur. Kiedyś zalecało się, by poczekać z pierwszym spacerem 3-4 tygodnie, a z domu wyjść dopiero po werandowaniu. Jeśli jednak dziecko jest zdrowe i urodziło się w terminie, możesz z nim wyjść już kilka dni po porodzie , wszakże pierwszy spacer zaliczyliście, wychodząc ze szpitala. Spacer z noworodkiem zimą: jak długo spacerować? Pierwszy spacer powinien trwać ok.15-20 minut, a każdy kolejny może być dłuższy. Na pierwszy spacer lepiej wyjść w ładny, bezwietrzny dzień, koło południa, gdy jest najcieplej i najjaśniej. Jedni pediatrzy uważają, że lepiej zostać w domu, gdy temperatura spada poniżej zera, inni, że dopiero wówczas, gdy na dworze jest 5 czy nawet 10 stopni poniżej zera. Najlepiej po prostu wyjrzeć przez okno i zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jest ładnie, nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wówczas, gdy pada lodowaty deszcz i wieje wiatr. Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer zimą? Noworodkowi nie może być ani za zimno, ani za gorąco. Wbrew pozorom to nie z przechłodzenia, ale z przegrzania najczęściej dziecko się przeziębia. To, jak ubrać noworodka zimą , zależy od pogody: najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek...

jak ubrać dziecko na spacer
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. Problemy pojawiają się i latem, i zimą. To nic złego, każdy musi nauczyć się sztuki ubierania dziecka na dwór. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę i noworodka na spacer, wyjaśniamy, czy starszemu dziecku zakładać dodatkową warstwę ubrania.

Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć. Spis treści : Jak ubrać niemowlę na spacer?   Jak ubrać noworodka na spacer? Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło?  Jak ubrać starsze dziecko na spacer? W co ubrać dziecko na spacer?  Kiedy dziecku trzeba założyć czapeczkę? Jak ubrać niemowlę na spacer?   Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą. Jak ubierać niemowlę wiosną i latem? W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy. Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest: 26°C – dziecko powinno mieć założone jedynie body z krótkim rękawem 24-25°C – załóż maluszkowi dodatkowo cienki śpiworek 22-23°C – dziecko powinno być ubrane w pajacyka oraz cienki śpiworek 20-21°C – załóż maluchowi: średni śpiworek, pajacyk i body z...

werandowanie
Adobe Stock
Pielęgnacja
Werandowanie noworodka i pierwszy spacer – rady pediatry
Werandowanie to przygotowywanie noworodka do pierwszego w życiu spaceru. Kiedyś stosowano je powszechnie, teraz zaleca się je tylko wtedy, gdy na dworze jest bardzo zimno. Werandowanie ma pomóc dziecku oswoić się z niskimi temperaturami. Razem z pediatrą podajemy najważniejsze zasady dotyczące werandowania noworodka.

Werandowanie to oswajanie noworodka z niskimi temperaturami. Układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a nagłe wyjście, jeśli na dworze jest niska temperatura, może wiązać się z infekcją u noworodka . Kiedyś przed pierwszym spacerem zalecano werandowanie przez cały rok, teraz jednak odchodzi się od tej metody, ale w niektórych sytuacjach nadal jest wskazana. Wspólnie z pediatrą dr Joanną Koralewską wyjaśniamy, kiedy i jak werandować noworodka oraz co robić, gdy na dworze jest bardzo zimno lub wilgotność powietrza jest wysoka.  Spis treści:  Werandowanie noworodka Od kiedy werandować noworodka? Jak długo werandować noworodka? Werandowanie noworodka zimą Werandowanie noworodka latem Werandowanie wcześniaka Pierwszy spacer niemowlaka Kiedy na dwór z noworodkiem zimą? Spacer z noworodkiem w chłodne dni ​Jak ubrać noworodka na spacer? Jak ubrać noworodka na spacer latem i w chłodniejsze dni? Werandowanie noworodka - na czym polega? Gdy na dworze jest bardzo chłodno czy wręcz zimno przygotowania do pierwszego spaceru zacznij od  przyzwyczajania dziecko do świeżego powietrza . Jak werandować noworodka? Ubierz dziecko tak jak na spacer, ułóż w wózku i postaw go przy otwartym oknie. Pamiętaj o posmarowaniu buzi tłustym kremem (wybierz ten dla dzieci) . W ten sposób maluch będzie stopniowo oswajał się z chłodem i temperaturami na zewnątrz.  Od kiedy werandować noworodka? Werandowanie noworodka możesz rozpocząć już w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala, jeśli warunki na dworze są sprzyjające (temperatura nie jest niższa niż minus pięć stopni C). Gdy jest ostra zima – lepiej zaczekaj trochę dłużej i werandowanie maleństwa zacznij dopiero około 2-3 tygodnia życia. Nie ma w tej kwestii jednak żadnych konkretnych zaleceń. Jak długo werandować noworodka?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj