Reklama

To naprawdę niesamowite: w ciągu krótkiego czasu maleństwo, które nie zdaje sobei sparwy nawet z własnego istnienia, przeobraża się w dociekliwą istot, która na wszelkie sposoby bada świat i codziennie dokonuje nowych odkryć. Co pomaga niemowlęciu w rozwoju intelektualnym?

Reklama

1. Wrodzona chęć do nauki

Tę chęć malec ma zapisaną w genach, podobnie jak program, według którego będzie się uczyło. To natura każe mu koncentrować się na tym, co w danym momencie życia jest dla niego najważniejsze. Np. kilkutygodniowe niemowlę lubi patrzeć na twarz mamy i dzięki temu z czasem uczy się mówić. Gdy troszkę podrośnie, zacznie rozglądać się wokół siebie. Dzięki temu będzie miało powód, by uczyć się samodzielnego poruszania. Przybędzie rzeczy, które warto poznać!

Przeczytaj: Do kogo będzie podobne twoje dziecko?

2. Kontakt z bliskimi

Gdyby zostawić niemowlę samemu sobie, stałoby się apatyczne i nie nauczyłoby się wielu ważnych rzeczy: mówienia, sprawnego posługiwania się dłońmi, nawiązywania kontaktu z otoczeniem, a nawet prawidłowego interpretowania wrażeń, jakich dostarczają mu zmysły.

3. Miłość i poczucie bezpieczeństwa

Dziecko, którego świat jest bezpieczny i przewidywalny, łatwiej uczy się nowych rzeczy. A czując się kochane, ma dla kogo się starać. Dlatego przytulaj maluszka i szepcz mu na ucho ciepłe słowa. Reaguj na jego płacz. Dzięki temu utwierdzi się w przekonaniu, że może na ciebie liczyć i że ma wpływ na to, co się dzieje (woła ciebie, a ty przychodzisz i dajesz mu to, czego potrzebuje).

4. Zabawa...

Dzięki zabawie dzieci spontanicznie i bez żadnego trudu zdobywają wiedzę o świecie i doskonalą nowe umiejętności. Różnorodne bodźce, które podczas harców docierają do nieukształtowanego jeszcze mózgu, rozwijają go i sprawiają, że powstają w nim nowe połączenia.
Jak się bawić? Zwyczajnie. Znane od pokoleń zabawy świetne wpływają na rozwój. Np. dzięki zabawie w „a ku-ku!”, dziecko zaczyna się orientować, że gdy znikasz z pola widzenia, nie znikasz na zawsze. To dla niego wielkie odkrycie!

5 ...i zabawki

Malcowi trzeba dostarczać ciekawych bodźców, które mobilizują go do wysiłku. Kolorowa zabawka nad łóżkiem aż się prosi, by ją dotknąć i zbadać, prawda?

6. Zwykłe, codzienne zajęcia

Niemowlęta uczą się bez przerwy, nie tylko podczas zabawy, ale także płacząc, tłukąc wazon, zasypiając, jedząc, zbierając z dywanu okruszki etc.

Przeczytaj: Twoje dziecko uczy się nawet gdy śpi, rozrabia albo marudzi!

7. Ruch

Rozwój intelektualny jest ściśle związany z rozwojem ruchowym. Im sprawniej maluch się porusza, tym więcej może zobaczyć, dotknąć, zbadać. Jego mózg staje się sprawniejszy i coraz lepiej „obrabia” zgromadzone informacje, co sprawia, że przybywa powodów, by zdobywać kolejne umiejętności ruchowe.

8. Zdrowe jedzenie

Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na inteligencję i rozwój zdolności dziecka. Na rozwój mózgu wpływają m.in. zwarte w mleku mamy i niektórych mieszankach kwasy tłuszczowe LC-PUFA i dobry cholesterol. To m.in. dzięki tym składnikom w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Ważne są także witaminy, minerały i „mądre” tłuszcze (głównie z ryb morskich, oliwy z oliwek).

9. Sen

Gdy dziecko śpi, jego mózg pracuje pełną parą. Impulsy elektryczne biegną najpierw przez obszary, które były używane w ciągu dnia: mózg jeszcze raz odczytuje wszystko, co zapisał i porządnie układa zgromadzone dane.
Podczas snu pobudzane są także te obszary mózgu, które nie były w ciągu dnia pobudzane. Dzięki temu będą gotowe do użycia, gdy przyjdzie na to pora.

10. Umiar

Ambitni rodzice mogą mieć pokusę, by stymulować rozwój maluszka na tysiąc różnych sposobów. Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć. Zbyt wiele zajęć i zbyt duże oczekiwania mogą męczyć i frustrować, zamiast rozwijać.

11. Czas

Do wszystkiego trzeba dojrzeć. Nawet najzdolniejsze dziecko nie wypowie pierwszego słowa w wieku 2 miesięcy, bo jego język, krtań itd., a przede wszystkim mózg, nie są jeszcze do tego przygotowane. Podobnie jest z wszystkimi innymi umiejętnościami, dlatego nie ma sensu niczego robić na siłę ani stawać do wyścigu pod hasłem: „Czyje dziecko nauczy się reagowania na imię/pierwsze słowa najszybciej?”.

12. Wierni kibice

Nic nie mobilizuje do wysiłku (intelektualnego także!) tak bardzo, jak zachwyt i duma w oczach mamy i taty!

Reklama

Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

Reklama
Reklama
Reklama