Opowiadanie i czytanie bajek dla niemowląt pomoże zbudować więź między rodzicem a dzieckiem, ustalić stały rytm dnia, a w przyszłości - przekazać dziecku miłość do książek. Pamiętaj jednak, że o ile bajki czytane lub opowiadane są wartościowe także dla niemowląt, nie należy tak małym dzieciom puszczać bajek w telewizji czy w laptopie. Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizją. Dla niemowlaków wskazane są bajki do opowiadania, czytania, słuchania, a także książki obrazkowe, tzw. picture booki, a także książki kontrastowe.

Reklama

Spis treści:

  1. Bajki dla niemowląt: do czytania
  2. Bajki dla niemowląt: do słuchania
  3. Bajki dla niemowląt: do opowiadania
  4. Bajki na dobranoc dla niemowląt
  5. Bajki kontrastowe dla niemowląt
  6. Bajki dla niemowląt do oglądania
  7. Bajki dla niemowląt po angielsku

Bajki dla niemowląt: do czytania

Czytaj dziecku bajki przynajmniej przez 20 minut dziennie. Głośne czytanie dobrze wpływa na rozwój dziecka nie tylko w zakresie mowy, lecz także rozwoju emocjonalnego, poczucia własnej wartości, budowania więzi z rodzicem. Na wspólne czytanie nie musisz czekać do momentu, aż dziecko samo nauczy się czytać. Najlepiej zacząć wtedy, gdy maluch jest jeszcze w brzuchu.

„Akademia Młodych Rodziców”

Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę! Czytaj więcej

W internecie znajdziesz dużo ciekawych bajek dla niemowlaków do czytania online. Oczywiście książki z bajkami mogą być jeszcze za trudne dla niemowlaka, ale dziecko i tak będzie się cieszyć, słysząc twój głos podczas czytania, a z czasem zacznie rozumieć coraz więcej. W ten sposób jest duża szansa, że pokocha książki!

Przed pierwszymi urodzinami możecie już razem oglądać książki obrazkowe. Możesz również czytać dziecku niezwykle melodyjne wiersze polskich klasyków, np. Juliana Tuwima („Ptasie radio" lub inne wiersze tego poety mogą okazać się strzałem w dziesiątkę).

Zobacz także

Bajki dla niemowląt: do słuchania

Słuchowiska i audiobooki to także dobry pomysł. Po pierwsze – nie zawsze możesz mieć czas, by wziąć książkę i przeczytać dziecku bajkę, a po drugie niemowlaki zwykle spędzają mnóstwo czasu, po prostu leżąc. Możesz dodatkowo stymulować ich rozwój poprzez puszczanie im bajek do słuchania.

W internecie znajdziesz wiele ciekawych słuchowisk dla najmłodszych.

Bajki dla niemowląt: do opowiadania

Wykorzystuj każdą chwilę i opowiadaj niemowlakowi wymyśloną przez siebie bajkę. Możesz robić to na przykład podczas karmienia. Zazwyczaj dziecko jest wtedy mocno skupione, zrelaksowane i z chęcią wpatruje się głęboko w twoje oczy. Gdy opowiadasz mu bajkę, poszerzasz w nim tzw. bierny zasób słownictwa. Kiedy już zdobędzie umiejętność mówienia, zaskoczy cię ilość słów, jaką nagle zacznie się posługiwać twoje dziecko. Im wcześniej zaczniesz pracować nad tym, by dziecko miało bogate słownictwo, tym lepiej.

Bajki na dobranoc dla niemowląt

Bajki śpiewane półszeptem są idealne na dobranoc dla niemowląt. Warto, żebyś śpiewała dziecku kołysanki. Gdy maluch będzie ich słuchał, łagodnie utuli się do snu. Możesz śpiewać teksty znanych ci kołysanek, ale też wymyślać je sama na poczekaniu. W bajkach-kołysankach najważniejsza jest melodia, a nie treść.

Bajki kontrastowe dla niemowląt

Dziecko przez pewien czas po urodzeniu odróżnia jedynie silnie skontrastowane kolory, np. biały i czarny. Wzrok niemowlaka jest wtedy najsłabiej rozwiniętym zmysłem, najlepsze są będą specjalne kontrastowe książki dla niemowląt. Dziecko jest w stanie zobaczyć czarno-białe obrazy, to one wzbudzają w nim zainteresowanie i przyciągają jego uwagę na dłużej. Stymulują rozwój wzroku, sprawiają również, że zdolność skupienia uwagi przez malucha staje się coraz dłuższa. Taka kontrastowa książka z bajkami dla niemowląt ma proste rysunki w podstawowych kolorach.

Bajki dla niemowląt do oglądania

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej jeśli nie będziesz puszczać dziecku bajek przed ukończeniem 18-24. miesiąca życia. Dzieci do 2. roku życia (według zaleceń WHO) w ogóle nie powinny spędzać czasu przed ekranem. Później możesz powoli przyzwyczajać malucha do oglądania bajek w telewizji, jednak niech poświęca na to krótki czas. Pamiętaj, że musisz bajki dopasować do wieku dziecka. Najlepiej, jeśli będzie oglądało je wspólnie z tobą czy innym dorosłym.

Regularne oglądanie telewizji przez dziecko na wczesnym etapie jego życia może skutkować późniejszymi problemami z koncentracją i słabszym rozwojem poznawczym.

Bajki dla niemowląt po angielsku

Czytanie bajek dla niemowląt po polsku przynosi ogromne korzyści dla dziecka. Jest okazją do budowania bliskości z rodzicem, pomaga poznawać świat, kształtuje wyobraźnię, uczy koncentracji i wielu innych rzeczy. Z kolei bajki dla niemowląt po angielsku są dobrą metodą, żeby dziecko osłuchało się z tym językiem. W ten sposób maluch będzie przyswajał słownictwo oraz intuicyjnie przyzwyczajał się do obcej mowy i brzmienia. Czytanie dziecku po angielsku rozpocznij od krótkich historyjek dla maluchów, później możesz sięgnąć po angielską wersję klasycznych bajek.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Propozycje bajek dla niemowląt po angielsku:

  • „The Snow Queen” (Królowa Śniegu),
  • „Puss in Boots” (Kot w Butach),
  • „Cinderella” (Kopciuszek),
  • „Goldilocks and the Three Bears” (O Złotowłosej i Trzech Niedźwiadkach).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama