Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
renifer
Wychowanie

Bajeczki nie tylko z książeczki

Bajek nie powinno się jedynie czytać. Postaraj się, by dziecko mogło ich również słuchać, nie tylko tych z nagrań, ale także w twoim wykonaniu.
Julita Wojciechowska - psycholog
dr Julita Wojciechowska
Konsultacja merytoryczna

Gdy myślimy o najpiękniejszych bajkach, przypominają się nam książeczki z dzieciństwa. Pełne pięknych ilustracji, od których aż zapierało dech. Bez nich kraina wyobraźni byłaby uboższa. Ale fantazję i wrażliwość malca pobudzają też bajki dźwiękowe, filmowe i telewizyjne, a także opowiadane np. przez rodziców. Nim powstały wersje literackie, niezwykłe opowieści przekazywano właśnie w wersji mówionej.

Wykorzystaj czas, który będziesz mieć dla dziecka w święta i oczaruj je różnymi rodzajami bajek. Nie tylko ze względu na urozmaicenie. Każda z nich inaczej oddziałuje, innych umiejętności wymaga, inne umiejętności rozwija i w innych sytuacjach można ją wykorzystać.

Posłuchajcie, dzieci miłe
Z radia, z płyt, dawniej z czarnych winyli, a teraz z CD lub mp3. Choć zmieniają się technologie, dzieci nadal lubią bajkowe słuchowiska. Bajki dźwiękowe mają różne warianty: od tych z bogatą obsadą, muzyką i piosenkami począwszy, na czytanych przez jedną osobę kończąc. Łączy je jedno – wspaniale wprowadzają dziecko w krainę fantazji.
Ile zalet? Brak obrazu w tym wypadku to wielka korzyść. Kiedy maluch słucha bajki, zwykle wieczorem, leżąc w łóżeczku przy słabym świetle lub w ciemności, dociera do niego jedynie opowieść, którą próbuje sobie wyobrazić. Nic nie ogranicza jego myśli. To prawdziwy trening wizualizowania, przekładania słowa na obraz – duży i ważny krok w stronę rozwoju kreatywności.
Uczą trudnej sztuki słuchania i ćwiczą koncentrację. Wydawałoby się, że maluchy słuchają biernie, a jednak bardzo przeżywają akcję, zwłaszcza tych bajek, których domagają się po wielokroć.
Doskonalą piękną, staranną wymowę. Dzięki bajkom czytanym przez dobrych aktorów dziecko ma szansę osłuchać się z poprawnym akcentem oraz melodią języka.
Ćwiczą pamięć. Maluchy szybko zapamiętują piosenki, często dłuższe fragmenty i dialogi. Zdarza się, że zaczynają używać bajkowych zwrotów, śpiewają piosenki.
Ułatwiają zrozumienie treści. To szczególnie dotyczy książeczek czytanych przez profesjonalistów. Fachowo podana intonacja ułatwia dzieciom zrozumienie, jaki jest stosunek narratora do przedstawianych wydarzeń i osób. Bardziej oczywiste staje się też to, co jest dobre, a co złe.
Czego słuchać? Upływowi czasu opierają się dawne słuchowiska muzyczne z lat 70. i 80. („Śpiąca królewna”, „Kot w butach”, „Czerwony Kapturek”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”). Wznawiane są w kolekcji „Bajki-Grajki”, która liczy ok. 60 tytułów. Dla ciebie mają wartość sentymentalną, bo pewnie pamiętasz je z własnego dzieciństwa. Ale bajki dźwiękowe nagrywane są też współcześnie. Słuchowiska dla dzieci prezentuje również m.in. Program Pierwszy Polskiego Radia.
Najlepszy czas? W przypadku bajek dźwiękowych bardzo ważny jest moment, kiedy dziecko ma ich słuchać. Najlepszy jest wieczór, ale bajkowe słuchowiska świetnie sprawdzają się też jako recepta na nudę podczas długiej jazdy samochodem lub jako tło do spokojnej zabawy, np. przy układaniu klocków.
Inny wariant. Spróbuj nagrać bajkę albo wierszyk dla dziecka we własnym wykonaniu. A może razem ze starszym dzieckiem uda ci się stworzyć dźwiękowy prezent dla młodszego rodzeństwa?

Zobacz, jakie dziwy
Pokusa, by pokazywać maluchowi bajki telewizyjne, jest bardzo duża. Są przecież kanały, które nadają je od chwili, gdy malec otworzy oczy, aż do momentu, gdy pójdzie spać. Pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie: dzieci poniżej dwóch lat nie powinny oglądać telewizji ani nawet bawić się w pokoju, w którym włączony jest telewizor. Dla dobra malucha poczekaj z inicjacją bajkowo-telewizyjną, aż skończy dwa lata, albo jeszcze dłużej. Potem potrzebna będzie odpowiednia, dobra strategia.
Dobra, czyli jaka? Stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec bajek. Podstawowy błąd wielu rodziców polega na tym, że ufają telewizji, sądząc, że dziecko może oglądać wszystko, co jest dla nich emitowane. Jeśli nie możesz obejrzeć bajki wcześniej bez malucha, zasiąść przed telewizorem razem z nim, by czuwać na tym, co ogląda, tłumaczyć to, co widzi i interweniować, kiedy się boi. Bajka dobra dla dziecka powinna być:
• Spokojna. Z wolnym tempem akcji. Im mniejsze dziecko, tym wolniejszy przebieg zdarzeń, bez hałasu.
• Krótka. Dla najmłodszych, czyli dwulatków, do 10 minut, dla trzylatków 15–20 minut (czasem krócej).
• Przyjazna. Pozbawiona agresji, z sympatycznymi wesołymi bohaterami.
• Łatwa w odbiorze. Akcja nieskomplikowana (dwu-, czterolatek czasem nie jest w stanie skupić się jednocześnie na obrazie i dźwięku), ma początek, rozwinięcie i zakończenie.
Co oglądać? „Teletubisie” i nową produkcję ich twórców – „Dobranocny ogród”, „Świnkę Pepę” i stare sprawdzone bajki: „Przygody kota Filemona”, „Misia Uszatka”, „Reksia”. Jednak nawet najbardziej przyjazna, polecana przez ekspertów bajka może u małych wrażliwców wywołać strach lub silne emocje.
Z kasety czy TV? Odtwarzając dziecku bajki z płyt czy kaset, masz kontrolę nad tym, co obejrzy. Chronisz go też przed zalewem reklam. Pełno ich na kanałach bajkowych, poprzedzają i kończą popularną dobranockę w telewizji. Dziecko narażone jest też na wyższy poziom hałasu, bo reklamy, nawet te skierowane do małego widza, mają dynamiczną akcję i wyższy poziom głośności, aby zwrócić na sobie uwagę.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dziewczynka i tablet
fotolia.com
Wychowanie
Nie dawaj dziecku tabletu! Specjaliści ostrzegają przed zagrożeniami!
2-latek nie powinien oglądać telewizji ani korzystać z tabletu. W ostateczności, może spędzić przed ekranem max. 15 minut dziennie. Dłuższe korzystanie z nowych technologii przez małe dzieci zubaża mowę, może skutkować nadpobudliwością i spadkiem inteligencji!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Korzystanie z tabletów, komputerów, smartfonów czy oglądanie telewizji jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeżeli jako rodzic masz wątpliwości, czy na to pozwalać, to dobrze świadczy o tobie! Zdania psychologów na temat "dzieci a nowoczesne technologie" są podzielone, ale przeważają głosy, że do 2. roku życia dziecko nie powinno mieć z nimi styczności. Dla jego dobra. 2-latek korzysta z tabletu? Max. 15 minut dziennie! Logopeda Joanna Wędrychowska ostrzega , że dłuższe korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci może mieć fatalne skutki. Bezpieczny czas korzystania z tabletu czy oglądania bajek w telewizorze dla 2-latka to kwadrans dziennie: Malutkie dzieci, 2-latki nie powinny oglądać telewizji dłużej, niż 15 minut dziennie. Nie wiem, czy rodzice zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli popatrzymy na bajki rzeczywiście dostosowane do wieku, to one właśnie tyle trwają. Natomiast bajki z internetu, Youtube’a trwają znacznie dłużej .  Dziecko nadpobudliwe, o ubogim słownictwie? To przez tablet! Zagrożeniem jest dla dzieci niezwykle łatwy dostęp do internetu i łatwość obsługi tabletów. Często dzieci radzą sobie z nimi lepiej, niż dorośli. Rodzic, który zostawia dziecku włączoną wybraną przez siebie bajkę nie może mieć pewności, że dziecko właśnie tę bajkę obejrzy. Przełączenie jej na coś innego to tylko jeden ruch palcem! W dodatku to tak wciąga! A skutki mogą być fatalne:  W mojej pracy bardzo łatwo mogę wyłowić dzieci komputerowe lub telewizyjne. Są to dzieci, które mają bardzo ubogie słownictwo, niechętnie się komunikują, bo są nastawione tylko na...

Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]
Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne. Fajne bajki dla dwulatka: Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Bajki dla małych dzieci: książki Bajki dla małych dzieci na dobranoc Bajki dla 2-letnich dzieci: słuchowiska Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii , posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe. Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim: nieskomplikowane, zabawne krótkie (kilkuminutowe) Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix: Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści. Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku. Świnka Peppa : kultowa bajka dla małych...

Wychowanie
4 ważne pytania o oglądanie telewizji przed snem
W telewizji jest tyle propozycji programów dla dzieci, że gdyby im pozwolić, mogłyby one spędzić przed telewizorem wiele godzin, oglądając krótsze i dłuższe filmy. Wiadomo jednak, że to może być szkodliwe. Czy bajka na dobranoc także?

Choć oglądnie telewizji to bardzo przyjemna rozrywka (także dla większości dorosłych), nie można pozwolić, by dziecko uzależniło się od bajek. Dlatego mądrze włączaj dziecku telewizor, zwłaszcza jeśli chodzi o wieczorne godziny. 1. Jak długo dziecko może oglądać wieczorem telewizję? Trzyletniemu dziecku powinna wystarczyć jedna, najwyżej dwie bajki dziennie (po 5–10 minut) . Od początku wyrabiaj nawyk wyłączania telewizora zaraz po filmie i rozmawiania o nim. Zadbaj też, by oglądanie telewizji odgrywało zdecydowanie mniejszą rolę niż inne zajęcia twojego dziecka: samodzielne zabawy, spotkania z kolegami, spacery, czytanie dziecku książek, rysowanie. Spędzanie czasu przed telewizorem nie sprzyja rozwojowi, prowadzi też do uzależnienia, z którym coraz trudniej będzie ci się uporać. Masz na to wpływ. Zobacz też: Dlaczego oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie 2. Czy bajka na dobranoc to dobry pomysł? Przed snem dzieci potrzebują wyciszenia. Dobrze jest, jeśli w taki nastrój wprawia bajka na dobranoc. Nie powinna prowokować emocjonalnej huśtawki ani straszyć. Musi być dostosowana do wieku dziecka. To pozwala uniknąć nocnych niespodzianek – płaczu, wędrówek do łóżka rodziców, koszmarów sennych . Nawet polecane przez ekspertów dobranocki mogą u wrażliwych dzieci wywołać strach lub silne emocje. Czasem lepiej jest nastawić bajkę z płyty (wcześniej możesz ją sama obejrzeć) albo wieczorny seans przenieść na popołudnie. Wtedy możesz dłużej porozmawiać o tym z dzieckiem.   3. Dlaczego warto rozmawiać o obejrzanym filmie? Zabawa w dopowiadanie wątków lub tworzenie własnych zakończeń rozwija wyobraźnię. Temat wieczornej bajki może być też okazją do rozmowy z dzieckiem o sprawach ważnych. Sprowokuj je do dyskusji: Czy uważasz, że miś powinien oddać zabawkę koledze? Jak myślisz, dlaczego jest smutny? W ten sposób...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak