Okres ząbkowania nie należy do najprzyjemniejszych ani dla malucha, ani dla jego rodziców. Dziecko może być wtedy bardziej osowiałe i płaczliwe, wkładać do buzi ręce i zabawki. Czasami malucha może męczyć także biegunka. Zazwyczaj trwa tylko kilka dni, ale nieleczona bywa wyjątkowo groźna.

Reklama

Czy przy ząbkowaniu może wystąpić biegunka?

Biegunka nie należy do typowych objawów ząbkowania. Choć nie występuje przy każdym wyrzynaniu się zębów, należy być na nią dobrze przygotowanym. Dokładnie obserwujmy dziecko, tak, aby zadziałać na czas.

Należy pamiętać, że samo ząbkowanie nie powoduje biegunki. Nie bez powodu mogą być jednak powiązane. Mniej więcej w tym czasie maluchy tracą przeciwciała, które dostały od matki po urodzeniu. Od tej pory łatwiej złapać infekcję, która może powodować biegunkę. Poza tym, około 6 miesiąca życia, gdy dzieci zwykle zaczynają ząbkować, rodzice często rozpoczynają rozszerzanie diety. Maluch potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do stałych pokarmów, co również może przyczynić się do pojawienia się luźniejszych stolców.

Jak długo trwa biegunka przy ząbkowaniu?

Biegunka przy ząbkowaniu zazwyczaj trwa maksymalnie dwa, trzy dni. Najczęściej jest wywoływana przez wirusa, więc znika sama. Czasem zdarza się też, że biegunka pojawiła się w związku ze zmianą diety dziecka (albo zmianą diety matki w przypadku karmienia piersią). Wówczas wystarczy zmiana pokarmu. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2 tygodnie, zgłoś się do lekarza.

Jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu?

Objawem biegunki przy ząbkowaniu u niemowląt, które są karmione piersią, jest zwiększenie ilości wydalanych stolców. Ich konsystencja jest też wyraźnie bardziej wodnista. Czasami pojawiają się również ślady ropy lub krwi w kupce niemowlaka.

Zobacz także

Zielona kupa u niemowlaka przy ząbkowaniu

Zielona kupa u niemowlaka przy ząbkowaniu może mieć wiele różnych przyczyn. Czasem jest to spożywanie pokarmów zawierających zielony barwnik (np. szpinak albo zielone owoce). Jeżeli poza zmienionym kolorem kupy przy ząbkowaniu nie wystąpią żadne inne objawy, nie ma powodu do obaw.

UWAGA! Śluz w kale niemowlaka nie powinien być powodem do niepokoju – jelita naturalnie wydzielają śluz, żeby stolec mógł łatwiej przez nie przechodzić. Jeśli jednak u twojego dziecka przy ząbkowaniu pojawi się luźna kupka z domieszką krwi lub śluzu, której towarzyszy gorączka i/albo wymioty, należy skonsultować się z lekarzem. Należy tak zrobić także wtedy, gdy gorączka trwa dłużej niż 10 dni.

Co na biegunkę przy ząbkowaniu?

Gdy u ząbkującego dziecka pojawi się biegunka, jak najszybciej postaraj się ją zahamować. To ważne, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty ważnych składników mineralnych (w przypadku niemowląt jest to wyjątkowe niebezpieczne i często kończy się pobytem w szpitalu). Płyny, które podajesz maluchowi, powinny więc utrzymać naturalny poziom nawodnienia.

W przypadku biegunki przy ząbkowaniu należy zmniejszyć dziecku ilość podawanego jedzenia, a jednocześnie zwiększyć ilość podawanych napojów. Podczas ząbkowania tradycyjne pokarmy podrażniają dziąsła malucha znacznie bardziej niż płyny. Częściej przystawiaj dziecko do piersi, podawaj mu wodę albo specjalne herbatki dla niemowląt. Pamiętaj jednak, by przed podaniem herbatki czy np. glukozy skonsultować się z lekarzem!

Jeśli twoje dziecko je już stałe posiłki, postaw na naturalne pożywienie. Możesz mu ugotować trochę marchewki z ryżem albo kupić w aptece specjalne soczki na biegunkę (składają się głównie z marchewki i kleiku ryżowego). Dostaniesz je bez recepty.

Kiedy naturalne sposoby na biegunkę przy ząbkowaniu nie pomogą, trzeba będzie podać dziecku lek hamujący rozwolnienie. Nie eksperymentuj samodzielnie. Poproś pediatrę o przepisanie odpowiedniego środka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama