Zanim się obejrzysz, twoje dziecko będzie wyczyniać przyprawiające o zawrót głowy akrobacje na placu zabaw. Najpierw jednak musi sprawić, by jego ciało stało się mu posłuszne.
Co pomaga w niemowlęciu rozwoju ruchowym?

Reklama

1. Poczucie bezpieczeństwa

Łatwiej uczyć się nowych rzeczy (celowania stópką do buzi i pełzania także!), gdy świat wokół jest przewidywalny i ma się na kogo liczyć. Dlatego dbaj o to, by dziecko prowadziło uregulowany tryb życia i by wiedziało, że przy nim jesteś. Pilnuj, by nie zrobiło sobie krzywdy, np. pamiętaj, by obniżyć w porę dno łóżeczka oraz usunąć groźne przedmioty z otoczenia, gdy zaczyna pełzać po podłodze.

2. Swoboda

Nie trzymaj dziecka godzinami w łóżeczku, na leżaczku albo w kojcu. Noś je w różnych pozycjach (np. na ramieniu, przed sobą), pokazując mu mieszkanie (wkrótce zechce samo je poznawać), kołysz, kładź na brzuchu (ale tylko wówczas, gdy nie śpi), by ćwiczyło mięśnie grzbietu.
Gdy odrobinę podrośnie, pozwól mu swobodnie ćwiczyć obroty na macie albo kocu rozłożonym na podłodze.

Sprawdź jak nosić niemowlę

3. Powtórki

Z nauką sięgania po zabawki, obracania, pełzania czy chodzenia jest jak z nauką gry na fortepianie: trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Dzięki ciągłym powtórkom ruchy dziecka stają się coraz bardziej celowe. Dlatego nie staraj się niczego przyspieszać na siłę, np. nie zachęcaj do chodzenia dziecka, które właśnie ćwiczy samodzielne stanie przy szczebelkach łóżeczka.

Zobacz także

4. Ciekawość

Im więcej można zobaczyć, dotknąć posmakować, tym więcej powodów, by ćwiczyć pełzanie czy raczkowanie. Zadbaj o to, by otoczenie maluszka było ciekawe.

5. Oklaski

Nagradzaj wysiłki dziecka, okazując mu swoją radość. Nic nie zachęca do działania tak bardzo, jak szczery zachwyt najbliższych.

6. Samodzielność

Niemowlę, któremu podaje się do rączki wszystko, czego chciałoby dotknąć, nie ma interesu w tym, by szybko nauczyć się pełzać, raczkować czy chodzić. Warto więc pozwolić mu na samodzielne próby – to bardzo mobilizujące. Pamiętaj jednak, że co za dużo, to niezdrowo: za wysoko ustawiona poprzeczka nie sprzyja rozwojowi, lecz budzi frustrację.

7. Spokój

Nawet całkiem mały człowiek musi mieś odrobinę czasu dla siebie. Wcelowanie stópką do buzi wymaga przecież skupienia! Dbaj o to, by nadmiar atrakcji nie męczył dziecka.

8. Zdrowe jedzenie

By się zdrowo rozwijać (także ruchowo), trzeba się zdrowo odżywiać – organizm musi dostać wszystko, co mu jest potrzebne. Dziecka nie wolno jednak przekarmiać. Otyłe niemowlęta są mniej sprawne fizycznie – później siadają, raczkują, chodzą.

Przeczytaj także: Jak chronić dziecko przed otyłością - rady dla rodziców niemowlaków

9. Twoja cierpliwość…

Powtarzamy to często, ale to naprawdę bardzo ważne: rozwój, także ruchowy, nie przebiega chaotycznie. Proste ruchy stanowią bazę dla bardziej skomplikowanych, jedna umiejętność wynika z drugiej. Dlatego niemowlęcia nie można popędzać i zmuszać do tego, by np. siadało czy chodziło, gdy nie jest jeszcze gotowe.

10 ...i czujność

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego licytowanie się "A moja Zuzia potrafi już siedzieć/chodzić" nie ma sensu. Jeśli jednak dziecko wyraźnie odstaje od rówieśników, idź z nim do pediatry albo neurologa. Opóźnienia w rozwoju na ogół nie oznaczają niczego złego, jednak warto mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Reklama

Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

Reklama
Reklama
Reklama