Naukowcy z New Michigan State University (USA) na łamach czasopisma „Infant Behavior and Development” ogłosili, że wiedzą, co może być przyczyną nieprzespanych nocy i jak sobie z tym poradzić. Otóż zdaniem specjalistów to zbyt mała aktywność w ciągu dnia sprawia, że małe dzieci nie mogą spokojnie przespać nocy. Ale jest na to sposób!

Reklama

Ach śpij kochanie!

„Gdy dziecko śpi, to rośnie” - pewnie nie raz usłyszałaś te słowa. To, że sen i aktywność fizyczna znacząco wpływają na wzrost dziecka, wiadomo od lat (potwierdził to szereg badań, choć najpewniej usłyszałaś to od babci). Do tej pory jednak nie przypuszczano, że ma to tak olbrzymi wpływ na niemowlęta. Zespół dr Janet Hauck przeanalizował przypadki 22 zdrowych, sześciomiesięcznych dzieci. Mierzono ich wagę, długość oraz monitorowano poziom aktywności fizycznej i czas snu w ciągu 24 godzin.

Okazało się, że dzieci, które mniej śpią w nocy, nadrabiają to większą ilością drzemek w ciągu dnia. Niestety sumarycznie ich dobowa ilość snu jest mniejsza (i gorszej jakości) w porównaniu do maluchów, które przesypiają większość nocy. Co więcej, naukowcy zauważyli korelację między zbyt krótkim nocnym snem a przyrostem masy ciała dziecka. Oznacza to, że dzieci, które śpią dłużej i lepiej w nocy są mniej narażone na otyłość na późniejszym etapie życia. - Dzieci, które krócej spały w ciągu doby, a w szczególności te, których nocny sen był najkrótszy, dostawały w nocy więcej posiłków i były znacznie mniej aktywne w ciągu dnia - wyjaśnia Hauck. - Natomiast niemowlęta, które spały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, miały lepszy stosunek masy do długości ciała - dodaje.

Co zrobić, by dziecko przespało noc?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

Zdaniem badaczki priorytetem dla rodziców powinno być dopilnowanie, by sen dziecka trwał przynajmniej 12 godzin na dobę. Ważny jest regularny tryb dnia, rytuały przed snem, oraz aktywność w ciągu dnia. Jeśli malec często się budzi w ciągu nocy, rodzice powinni zadać o więcej ruchu w ciągu dnia. Oczywiście nie chodzi o nadmiar emocji czy gimnastykę na siłowni. W przypadku przebadanych niemowląt, za aktywność uznano: zabawę oraz inne zachowania motoryczne, a także leżenie na brzuszku. Choć to ostatnie nie zostało udowodnione naukowo, to Hauck zapewnia, że rodzice powinni spróbować kładzenia niemowlaka w tej pozycji kilka razy dziennie. Ekspertka jest przekonana, że opiekunowie z pewnością zauważą różnicę w długości nocnego snu.

Zobacz także

Źródło: PAP

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama