Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
gaworzenie
Adobe Stock
Rozwój

Gaworzenie: kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jak odróżnić gaworzenie od głużenia?

Niemowlęce gaworzenie to jeden z bardzo wzruszających i jednocześnie dość tajemniczych etapów rozwoju mowy. Wyjaśniamy, jakie dźwięki można nazwać w ten sposób i czym różni się gaworzenie od głużenia. Radzimy też, co robić, jeśli niemowlę przestało gaworzyć.

Gaworzenie to jeden z etapów rozwoju mowy. Niemowlę przechodzi przez nie gładko i bez wysiłku, i to na długo przed tym, gdy zacznie mówić. Zanim z ust swojego malucha usłyszysz pierwsze słowa, przejdzie solidny trening: będzie głużyć i gaworzyć. Podpowiadamy, jak to rozpoznać i jak odróżnić gaworzenie od głużenia.

Spis treści:

Kiedy usłyszysz pierwsze „mama”? [WIDEO]

Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć?

Rodzice na określenie pierwszych dźwięków wydawanych przez dziecko zwykle używają określenia – gaworzenie. Jednak nie wszystkie zabawne niemowlęce „przemowy” można określić w ten sposób. Gaworzenie to wczesny etap rozwoju mowy, który następuje po głużeniu. Pojawia się zwykle dopiero w 2. półroczu życia niemowlaka (około 5-6. miesiąca, a najpóźniej w 10. miesiącu). Dźwięki, które dziecko wydaje, zanim zacznie gaworzyć, nazywa się głużeniem.

„Akademia Młodych Rodziców”
„Akademia Młodych Rodziców”
Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę!

Gaworzenie a głużenie: różnice

Gaworząc, dziecko świadomie wypowiada różne głoski i nieporadnie próbuje naśladować to, co do niego mówisz. Chętnie ćwiczy ułożenie warg odpowiednie dla poszczególnych dźwięków. Jak rozpoznać gaworzenie? Bardzo prosto. U gaworzącego niemowlaka usłyszysz ciągi sylab, np.: ta-ta-ta, ba-ba-ba lub ta-ba-ma (dziecko może powtarzać tę samą sylabę lub łączyć ze sobą różne).

Natomiast głużenie, nazywane również gruchaniem, to gardłowe dźwięki: grr, tli, kli, gla, które można usłyszeć dość szybko – już mniej więcej pod koniec 2. miesiąca życia. Głużenie jest niezależne od dziecka i nie służy komunikacji. To nieświadome ćwiczenie narządów mowy, które zwykle przechodzi płynnie w gaworzenie.

Przez etap głużenia przechodzą wszystkie dzieci (także niesłyszące). Trwa ono 2-3 miesiące. Jeżeli przeciąga się do drugiego półrocza, może dowodzić kłopotów ze słuchem i należy skonsultować się z lekarzem.

Jak odróżnić gaworzenie od głużenia?

  Głużenie Gaworzenie
Kiedy się pojawia? Pod koniec 2. miesiąca W 5-6. miesiącu (najpóźniej w 10.)
Czy jest świadome? nie tak
Jak brzmi? gardłowe dźwięki:
grr, tli, kli, gla
powtarzane sylaby,
np. ta-ta-ta, ba-ba-ba,
łączenie różnych sylab,
np. ta-ba-ma
O czym może świadczyć brak? O problemach ze słuchem O zaburzeniach rozwoju


Słuchanie dziecięcego gaworzenia to wzruszające, a jednocześnie bardzo zabawne doświadczenie dla rodzica. Maluszek, próbując wymawiać różne dźwięki, robi przy okazji... bardzo śmieszne miny.

Czy gaworzenie to prawdziwa mowa?

Dzieci gaworzą, ponieważ przygotowują się do prawdziwego mówienia. Gaworzenie nie jest prawdziwą mową, tylko treningiem. Choć niemowlę w wieku 7-8 miesięcy chętnie powtarza dźwięki, które słyszy, nie rozumie jeszcze, co do niego mówisz – mimo to warto z nim jak najczęściej „rozmawiać”. Kiedy zagadniesz do malucha, chętnie odpowie ci w swoim języku. Taka zabawa może trwać nawet kilkanaście minut. Porozumiewać się można całkiem dobrze już z 10-miesięcznymi niemowlętami. Choć same jeszcze nie mówią, zaczynają rozumieć wypowiadane do nich słowa i zwroty. Gdy spytasz: „Gdzie jest tata?”, maluch może odwrócić główkę we właściwą stronę. Pod jednym warunkiem – wcześniej musisz często do niego mówić. Najlepiej z dużym zaangażowaniem. Dzieci to uwielbiają.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Co robić, jeśli dziecko nie gaworzy?

Jeśli dziecko ma 6-7 miesięcy i nie gaworzy, warto wybrać się z nim do pediatry albo nawet logopedy (tego specjalistę warto odwiedzać już na tak wczesnym etapie rozwoju dziecka). Specjaliści ocenią, czy można jeszcze spokojnie czekać, aż dziecko się rozgada, czy już mamy problem. Brak gaworzenia może świadczyć o kłopotach ze słuchem lub innych zaburzeniach rozwoju. Logopeda, który zajmuje się wczesną interwencją, może zalecić zabawy (ćwiczenia) logopedyczne, które przyspieszą pokonywanie kolejnych etapów nauki mówienia.

Niemowlę przestało gaworzyć

Jeśli niemowlę już gaworzyło, ale nagle przestało gaworzyć, rodzice martwią się, że świadczy to o pewnych zaburzeniach w rozwoju. Zwykle jednak nie ma powodu do obaw i wystarczy uważniej obserwować malucha. Dziecko może być po prostu chwilowo zajęte nabywaniem innej ważnej umiejętności, przechodzić drobną infekcję albo szykować się do skoku rozwojowego. Jeżeli zanik gaworzenia trwa dłużej i dziecko w ogóle nie powtarza sylab, trzeba skonsultować się z logopedą lub psychologiem dziecięcym.

Uwaga! Może się zdarzyć, że dziecko przestanie gaworzyć po szczepieniu. Zwykle brak gaworzenia jest związany z pogorszeniem samopoczucia czy podwyższoną temperaturą ciała po szczepieniu. Jeśli niepokojące objawy nie mijają, skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz też:

Gry i zabawy
Jakie bajki czytać dzieciom? Dlaczego maluchy ich potrzebują? [LIVECZAT]
Czy audiobooki rozwijają tak samo, jak wspólne czytanie z dzieckiem? W jaki sposób bajki wpływają na rozwój zmysłów? Podczas kolejnego liveczatu w ramach akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem rozmawialiśmy o bajkach z naszą ekspertką, psycholog Dorotą Zawadzką.

Podczas rozmowy ekspertka podkreśliła, że bajki nie nauczą dzieci złych wzorców. Zawsze prowadzą do tego, że to dobro zwycięża, zło przegrywa i wszystko dobrze się kończy. Oczywiście tak jest, gdy bajka jest dobrze przygotowana – napisana lub nagrana. Według Doroty Zawadzkiej bajki uczą wzorcowych zachowań i chociaż czasami jest w nich wiele zła, to te wartościowe pokazują dobrą drogę. Rodzice przy tym powinni jednak pamiętać, że nie wszystkie kreskówki czy filmy animowane dla dzieci to bajki, pomimo bajkowej scenerii. W bajkach, czyli krótkich utworach, nierzadko wierszowanych i żartobliwych, zawsze znajduje się morał, a bohaterowie – ludzie, zwierzęta, przedmioty czy zjawiska – mają dobre i złe cechy. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jakie bajki warto czytać lub odtwarzać nieśmiałemu maluchowi? – Zawsze namawiam rodziców do tego, żeby nie zostawiać dziecka z bajką samotnie. Bajka pełni również funkcję terapeutyczną, jednak może być taka tylko wtedy, gdy dziecko ją zrozumie. Dziecko, które przyswaja ją bez opiekunów, może przerwać ją w każdym momencie, co może okazać się nieodpowiednie. Warto być blisko malucha, by lepiej ją zrozumiało – podkreśla psycholog. Dorota Zawadzka dodała również, że dla dzieci nieśmiałych proponuje bajki z grupy pogodnych, rymowanych, a także lepiej sprawdzą się te do czytania lub słuchania, zamiast do oglądania. Powinny być to bajki z fabułą rozwijającą się powoli i najlepiej przyswajane blisko mamy lub taty . Ekspertka podkreśliła także, by nie przerywać czytania lub słuchania tylko po to, by uprzedzić malucha słowami typu: „ale teraz się nie bój, wszystko będzie dobrze”, bo dziecko może zupełnie inaczej reagować, a nastawione może się bać. Istotne jest także to, by przed czytaniem, słuchaniem lub oglądaniem bajki dziecku, przyswoić bajkę samemu i sprawdzić, czy nie...

wpływ telewizji na rozwój dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Wpływ telewizji na rozwój dziecka może być pozytywny lub negatywny. Wszystko zależy od tego, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i co ogląda. Te złe skutki oglądania telewizji przez dzieci to przebodźcowanie, zmęczenie, spowolnienie reakcji, lek i niepokój. Dobre - poszerzanie wiedzy, ćwiczenie pamięci, wzbogacanie języka. Jak to mądrze wyważyć?

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Negatywne skutki oglądania telewizji są przede wszystkim efektem błędów, jakie popełniają rodzice czy opiekunowie. Nie bez winy jest też sposób realizacji programów telewizyjnych. Odpowiedni ich dobór i dawkowanie czasu, jakie dziecko spędza przed telewizorem, ma kluczowe znaczenie. Bo telewizja może mieć też pozytywny wpływ na dziecko. Wpływ telewizji na małe dziecko Duża ilość czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może być szczególnie niekorzystna dla rozwoju młodszych dzieci. Maluchy nie odróżniają fikcji od rzeczywistości, a nadmiar informacji sprawia, że ich mózg musi je selekcjonować i robi to po najmniejszej linii oporu – przyswaja tylko najprostsze z nich. Dzieje się to poza świadomością dziecka, gdyż ono samo jeszcze nie umie spośród natłoku informacji wybrać najważniejszych. Jego mózg chłonie te najłatwiejsze do zrozumienia. To w przyszłości może skutkować tym, że dziecko będzie niechętnie mierzyć się z wyzwaniami intelektualnymi i nie rozwinie umiejętności koncentracji. Maluch ma także skłonność do naśladowania zachowań postaci pokazanych w programach telewizyjnych, także postaci z kreskówek. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet w bajkach dla dzieci pojawiają się postaci prezentujące agresywne zachowania, czy zachowujące się złośliwie, szyderczo albo wrogo, to należy liczyć się z tym, że dziecko „faszerowane’’ takimi treściami zacznie zachowywać się podobnie. Istnieje też ryzyko, że nie rozwinie się u niego w prawidłowy sposób empatia , która jest warunkiem udanych kontaktów społecznych. Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia zgubne skutki oglądania telewizji przez małe dzieci w zbyt dużym wymiarze czasu: wycofanie się z kontaktów międzyludzkich...

nauka mowy, rozwój mowy
Adobe Stock
Wychowanie
Kiedy dziecko zaczyna mówić? – pierwsze słowa, pierwsze zdania [NORMY]
Dziecko zaczyna mówić, gdy jest do tego gotowe, czyli gdy sporo rozumie i chce zacząć się komunikować. Pierwsze słowa dziecko może wypowiedzieć już około 1. urodzin, ale na pierwsze zdania trzeba poczekać dłużej. Tempo rozwoju mowy zależy od wielu czynników, także od wsparcia otoczenia. Dowiedz się, kiedy dziecko mówi „mama”, kiedy wypowie pierwsze zdania i jak wspierać je w nauce mówienia.

Nie ma jednego ściśle określonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić, ale są szerokie normy, w których powinno to nastąpić. Warto wiedzieć, czego nie należy przegapić i jak wspierać dziecko w rozwoju mowy. Rozwój mowy rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia, a dziecko osłuchuje się z językiem jeszcze w okresie życia płodowego! To właśnie wtedy kształtują się też narządy mowy. Rozwój mowy dziecka zależy zarówno od czynników biologicznych, jak i od czynników społecznych. To znaczy, że istotny wpływ na to, kiedy dziecko zaczyna mówić, mają rodzice i inne osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Powinni oni mówić do dziecka dużo i często, używając różnorodnych słów. Wsparcie nauki mowy jest ważne, ale mimo treningu mówienia na pierwsze słowa malucha trzeba cierpliwie poczekać. Sprawdź, kiedy dzieci zaczynają mówić. Poznaj normy dotyczące etapów rozwoju mowy. Upewnij się, czy nie czekasz na pierwsze słowa zbyt długo. Z naszego tekstu dowiesz się też, kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę. Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna mówić? – etapy rozwoju mowy Opóźnienia w rozwoju mowy – jak rozpoznać? Pierwsze próby mówienia okres melodii Dziecko mówi pierwsze słowa   – okres wyrazu Dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami – okres zdania Kiedy dziecko zaczyna mówić mama lub tata Kiedy dziecko zaczyna mówić – etapy rozwoju mowy Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, które noszą nazwy: okres melodii – do końca 1. roku życia  okres wyrazu – do końca 2. roku życia okres zdania – do końca 3. roku życia U normalnie rozwijającego się dziecka etapy te mogą ulegać przesunięciu nawet o około pół roku. I jest to traktowane jako norma . Pierwsze słowa dziecko zwykle wypowiada między 10 a 18 miesiącem życia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz