Zanim dziecko zacznie raczkować, usiądź na podłodze i spójrz na mieszkanie z jego perspektywy. Zastanów się, gdzie mogą czyhać pułapki na twoje ciekawskie niemowlę, i jak je wyeliminować. Pamiętaj też o ogólnych zasadach bezpiecznego domu niemowlaka:

Reklama

1. Zrezygnuj z obrusa.

Raczkujące dzieci uwielbiają ciągnąć za jego róg. To może być niebezpieczne, szczególnie, jeśli na stole znajduje się coś, co może spaść: szklanka z gorącą herbatą, ciężki wazon albo książka w twardej okładce. Poza tym, nawet jeśli masz pewność, że dziecko nie ściągnie obrusa (i tego, co na nim leży) na głowę, pamiętaj, że niemowlę może podciągać się, trzymając za zwisający róg i zacząć przedwcześnie wstawać.

2. Zabezpiecz okna.

Dla raczkującego dziecka wspinanie się na niskie sofy, na ich oparcia i wreszcie na parapet nie jest niemożliwością. Lepiej nie ryzykować.
Uwaga! Skoro mowa o wchodzeniu na sofę: już 8-9-miesięczne dziecko warto uczyć, że z kanapy czy łóżka schodzi się tyłem: zsuwając nóżki na podłogę. Dzieci szybko łapią tę zasadę i trzymają się jej, nawet gdy mama nie patrzy.

Dowiedz się, dlaczego raczkowanie jest ważne

3. Zablokuj drzwi i szuflady.

Niemowlę może otworzyć je, potem próbować zamknąć i... auć! Jak boli! Aby zmniejszyć ryzyko przytrzaśnięcia paluszków w drzwiach możesz zamontować specjalną blokadę opóźniającą zamykanie drzwi albo po prostu wieszać na drzwiach grube ręczniki, które uniemożliwią ich zamknięcie się. Szuflady, których nie używasz zbyt często, możesz zakleić kawałkiem przezroczystej taśmy klejącej albo – to sprawdzony sposób – związać razem uchwyty górnej i dolnej szuflady gumką recepturką (wiąż razem pierwszą i drugą szufladę od dołu, potem drugą i trzecią, potem trzecią i czwartą i tak do końca. Jeśli będziesz chciała otworzyć daną szufladę, rozplątuj tylko tę gumkę, która łączy daną szufladę z kolejną od góry).

Zobacz także

Zobacz też: Co może jeść 9-miesięczne dziecko

4. Zwróć uwagę na ostre kanty.

Oklej kanty np. skrawkami filcu albo kup specjalne osłonki.

Poznaj zasady pierwszej pomocy przy wypadkach domowych

5. Zrób porządek w łazience.

Czyli: proszek do prania i środki czystości zamykamy w szafce, i to wiszącej. Nie licz na to, że niemowlęciu nie uda się zakraść samotnie do łazienki – możesz mieć pewność, że wcześniej czy później zdarzy się taki dzień, kiedy będziesz się śpieszyć, zadzwoni telefon, zostawisz uchylone drzwi – i wtedy maluch na na 100 procent skorzysta z okazji zdobycia nowego terytorium

6. Ustaw bramkę przed schodami.

Wchodzenie na schody jest łatwe dla raczkującego dziecka, ale podczas schodzenia z nich może zdarzyć się bolesny fikołek. Bramkę zabezpieczającą warto też ustawić przed kuchenką.

7. Zabezpiecz kontakty.

Najlepiej pomyśl o małym przemeblowaniu. Ustawienie np. fotela przed gniazdkiem to dobry pomysł: nic nie widać, więc nic nie kusi dziecka. Kontakty, których nie dasz rady schować za meblami, zabezpiecz specjalnymi zaślepkami (najlepiej z kluczykiem) – takie zabezpieczenie jest naprawdę konieczne w domu raczkującego dziecka. Podczas wyjazdów np. do babci warto zabrać ze sobą taśmę izolacyjną, aby na kilka dni zabezpieczyć u niej gniazdka, które pozostają „na widoku”.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Nie musisz robić nic specjalnego. Stwórz mu tylko odpowiednie warunki: dużo przestrzeni, niekrępujące ruchów ubranko. Jak najczęściej bawcie się na podłodze: turlajcie piłeczką, urządzajcie wyścigi autek. W końcu niemowlę ruszy śladem swoich zabawek.

Reklama

Jakie zabawy ruchowe dla dziecka?

Reklama
Reklama
Reklama