zdolności matematyczne niemowląt
Adobe Stock
Rozwój

Każde dziecko rodzi się ze zdolnościami matematycznymi. Co się z nimi, do licha, potem dzieje?

Chłopcy są uzdolnieni matematycznie, a dziewczynki językowo? Guzik prawda! Dzieci obu płci rodzą się z niezłym zmysłem matematycznym. Co się dzieje później?

Każdy maluch przychodzi na świat z całkiem sporymi umiejętnościami matematyczno-fizycznymi. Jego mózg ma zdolność do wychwytywania rytmów, powtórzeń i reguł. Na tej podstawie analizuje świat, tworzy hipotezy, testuje je i się uczy praw rządzących światem.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Co potrafi niemowlę?

Karen Wynn, psycholożka rozwojowa, profesor psychologii i kogniwistyki na Uniwersytecie Yale w USA zajmuje się badaniem życia umysłowego niemowląt i małych dzieci. Dzięki jej badaniom wiadomo, że niemowlęta i maluchy chętniej obserwują nowe rzeczy oraz takie, które są sprzeczne z ich dotychczasowymi doświadczeniami.

Zaobserwowano też, że już tak małe dzieci mają wiedzę na temat tego, czy czegoś jest mniej, czy więcej. Potrafią ocenić liczebność przedmiotów w zakresie 3-4. Wiedzą też, że 1 + 1 to 2, a nie np. 3 czy 4.

Jedni są bardziej uzdolnieni od drugich?

To prawda. Naukowcy z Instytutu Nauk o Mózgu z Uniwersytetu Duke'a w USA odkryli, że dzieci, które w niemowlęctwie zwracały większą uwagę na zbiory przedmiotów różniące się liczebnością, w późniejszym wieku łatwiej uczą się matematyki. Jedne dzieci mogą zatem rodzić się z większą wrażliwością na matematykę, a inne z mniejszą. Jednak wiele można osiągnąć odpowiednim treningiem.

Zobacz także: Jaki talent ma twoje dziecko? Sprawdź!

Byle nie przeszkadzać

Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, specjalistka edukacji matematycznej małych dzieci z Akademii pedagogiki Specjalnej w Warszawie twierdzi, że w związku z naturalnymi zdolnościami, starszym dzieciom wystarczy nie przeszkadzać w rozwoju uzdolnień matematycznych, a te mniej hojnie obdarzone w tym względzie przez naturę wystarczy nieco wspomóc. Tylko tyle trzeba, aby zdolności matematyczne rozwijały się u wszystkich dzieci.
 

Chcesz wspomagać matematyczne zdolności swojego dziecka? Pomogą ci w tym te zabawki:

 


Zobacz także: Nauka matematyki może być zabawą!

 

Skąd problemy w wieku szkolnym?

Tego naukowcy jeszcze nie odkryli. Jednak można przypuszczać, że gdzieś po drodze niektóre dzieciaki "gubią" swe zdolności, albo nie są one w odpowiedni sposób wspomagane. Jedno jest pewne: trzeba wierzyć w dzieciaki i ich zdolności matematyczne. Nie można z góry zakładać, że dziewczynka matematykiem nie zostanie. Może zostać, tak samo jak chłopiec, o ile u jednego i drugiego naturalnych zdolności matematyczne będą odpowiednio rozwijane.

Źródło: wyborcza.pl


Przeczytaj też:

zabawy matematyczne
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawy matematyczne dla dzieci w różnym wieku
Zabawy matematyczne uczą dzieci podstaw matematyki. Maluchy poznają dzięki nim pojęcia i działania matematyczne, ale uczą się też kategoryzować przedmioty, sortować je, tworzyć zbiory. Dzięki zabawom matematycznym dziecko kształtuje spostrzegawczość i logiczne myślenie. Sprawdź nasze propozycje, by uczyć dzieci matematyki na wesoło.

Zabawy matematyczne to pierwszy krok do kształtowania zdolności matematycznych dziecka. Warto zacząć je wprowadzać w życie malucha jak najwcześniej. Nie chodzi jednak o zmuszanie dziecka do nauki, lecz o zabawy, które pomagają zrozumieć podstawowe pojęcia, zachęcają do logicznego myślenia oraz ułatwiają rozpoznawanie cyferek i figur geometrycznych. Przygotowaliśmy zabawy matematyczne dla dzieci w różnym wieku. Zaskoczą cię swoją prostotą i zainspirują do tego, aby przy różnych okazjach organizować gry i zabawy matematyczne dla dzieci . Mogą być urozmaiceniem każdego spaceru, a nawet kinderbalu. Spis treści: Zabawy matematyczne dla 4-latka i 5-latka Zabawy matematyczne dla 3-latków Zabawy matematyczne dla dwulatków Jak zachęcić dziecko do zabaw matematycznych? Zabawy matematyczne dla 4-latka i 5-latka Podczas najbliższego spaceru zbierzecie, listki, kwiatki, piórka, kamyczki . Potrzebne będą kamienie różnej wielkości i kształtów. Mogą być ogrodowe, kupione w jednym ze sklepów ogrodniczych. Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, a portfel zakupom, można zamiast kamieni wziąć np. guziki. Przygotujcie też pęczek patyków o różnej długości i grubości. W terenie można wykorzystać zabawy na piasku .   Liczenie i układanie kształtów (zabawa kamykami/guzikami) Niech dziecko policzy, ile zebraliście kamyków. Spróbujcie układać z ich bardziej skomplikowane kształty. Pokaż, że jeśli ułożysz trójkąt, a potem dodasz kwadrat, to powstanie domek. Dwa kółka, dwa prostokąty i jest samochód. Uwaga! Z początku liczcie do 10. Gdy widzisz, że malec dobrze sobie z tym radzi, próbujcie dalej. Ale nic na siłę!   Dwa plus jeden (zabawa kamykami/guzikami) Teraz możecie pobawić się w dodawanie: „Jeśli ja mam jeden kamyk, a ty dwa, to ile mamy ich razem? A jeśli ja teraz zabiorę tobie jeden, ile ci zostanie? Ile ja będę...

Lego Duplo, klocki
materiały prasowe Lego
Gry i zabawy
Pobawmy się w liczenie!
Poznaj ze swoim dzieckiem świat cyferek i przekonajcie się, jak wspaniałą zabawą może być nauka liczenia.

Rozwój zdolności matematycznych dziecka jest związany z poziomem rozwoju jego zdolności motorycznych, czyli umiejętności poruszania się i manipulowania przedmiotami, a także postrzegania kształtów, rozmiarów, wagi i ilości. Wszystko to jest ważne dla przyszłych zdolności matematycznych. Nie zwlekaj – już teraz zacznij z dzieckiem naukę liczenia!   Niemowlaki nie rozróżniają cyferek ani związku pomiędzy nimi. Potrafią to już natomiast dzieci w wieku żłobkowym, zaś przedszkolaki przejawiają żywe zainteresowanie matematyką i z chęcią podejmują różnorodne gry i zabawy z użyciem cyferek. Czy wiesz, jak najlepiej ćwiczyć naukę liczenia ze swoim dzieckiem?   Dorota i jej córka, Zosia (3 lata) zaczynają od prostej arytmetyki. Do codziennych aktywności włączają ćwiczenia takie, jak liczenie liści na drzewie czy słupków w ogrodzeniu. Angażują się w to obydwie i mają przy tym mnóstwo radości.   Dziewczynka lubi bawić się na dworze z dziećmi. Podczas zabawy w chowanego uczy się liczyć do dziesięciu. Potem razem z mamą liczy, ile na podwórku jest roślin, samochodów, zjeżdżalni czy ławek, a także koleżanek i kolegów.   Zestaw do budowania LEGO ® DUPLO ® składa się z pociągu i klocków z cyferkami, dzięki którym dziecko nie tylko uczy się liczenia, ale także rozpoznawania cyferek. Dorota z Zosią zaczyna „lekcję matematyki” od prostej gry. Trzyma w ręku klocek z cyferką trzy i prosi ją, by pokazała na swoich paluszkach, ile to jest. Potem pokazuje córce kolejne cyferki.     Mama łatwo może korygować błędy Zosi i jest szczęśliwa, że mała świetnie się bawi, nie zdając sobie sprawy z tego, że jednocześnie się uczy. Te proste ćwiczenia ułatwiają im przejście do trudniejszych zadań, czyli do zbudowania wieży z cyferek od 1 do 10. Po kilku dniach praktyki Zosia jest już gotowa, by...

Lego Duplo
materiały prasowe
Edukacja
Nauka matematyki może być zabawą!
Zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie nauczyć dziecko liczyć? Najlepiej przez zabawę! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czy wiesz, że rozwój zdolności matematycznych dziecka jest ściśle związany z poziomem rozwoju jego zdolności motorycznych? Umiejętności poruszania się i manipulowania przedmiotami bezpośrednio wpływają na postrzeganie kształtów , wagi, rozmiaru i ilości. Aby wzmocnić przyszłe umiejętności matematyczne twojego malucha, już teraz zachęcaj go do chwytania rączkami zabawek, biegania, wspinania się po schodach czy jazdy na rowerze! Dorastanie do liczb Dzieci błyskawicznie dorastają do nauki liczb i matematyki. Już w wieku półtora roku rozpoznają cyferki 1, 2 i 3. I choć dzieci, które dopiero uczą się chodzić, nie rozróżniają liczb i relacji między nimi, przedszkolakom przychodzi to z łatwością.    - Matematyka dla wielu dzieci w okresie szkolnym jawi się jako przedmiot nudny, trudny, niezrozumiały. Mimo naturalnych zdolności poznawczych nie wykorzystują one swojego potencjału właśnie z powodu złego nastawienia. Bardzo pomocne jest, gdy od najmłodszych lat rodzic wspomaga przyswajanie podstaw matematyki poprzez ciekawe zabawy i używanie wyobraźni. Świetnym narzędziem może być zestaw LEGO® DUPLO® „Pociąg z cyferkami”. Daje on szansę na naukę cyferek poprzez zabawę z liczeniem wagoników, układaniem tylu klocków, ile wskazuje liczba na wagonie, wprowadzaniem postaci i budowaniem historii z kolejką, zwierzątkami i ludzikami. Dziecko ma odkrywać matematykę w przyjemnych warunkach, co uwarunkuje jego nastawienie do tego przedmiotu na kolejne lata - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny. Umiejętności ruchowe naprawdę się liczą Motoryka mała i duża bezpośrednio wpływają na rozumienie liczb u małych dzieci. Motoryka duża , czyli ruchy całego ciała, może być stymulowana poprzez różne ćwiczenia fizyczne w domu, ale największy wpływ mają gry na świeżym powietrzu, na placach zabaw i w parkach. Rozwój motoryki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz