Oprócz bólu dziąseł, senności czy braku apetytu wyrzynaniu się zębów może towarzyszyć szereg innych objawów ząbkowania. Jednych z nich jest wysypka. Na szczęście zdarza się rzadko i w większości przypadków nie jest groźna. Możesz leczyć ją tym, co masz w swojej łazience i w domowej apteczce.

Reklama

Skąd bierze się wysypka przy ząbkowaniu?

Wyrzynające się zęby mogą powodować nadmierne wydzielanie śliny. Wysypka pojawia się, bo w ślinie znajduje się enzym trawienny, który możesz podrażniać skórę. Gdy maluch się bawi i wkłada do buzi różne przedmioty, roznosi on wydzielinę z ust, a ta wysycha na policzkach, szyi czy klatce piersiowej. W ten sposób mogą pojawiać się podrażnienia albo wysypka na ciele. Pozostała ilość wydzielin spływa po tylnej ścianie gardła, co często kończy się kaszlem i chrypką przy ząbkowaniu.

UWAGA! Rodzice czasem mylą wysypkę z innymi chorobami skórnymi (wypryskami lub infekcją drożdżakową, czyli infekcją grzybiczą). Jeśli nie jesteś pewna, co dolega twojemu dziecku, skonsultuj się z lekarzem.

Jak wygląda wysypka przy ząbkowaniu?

Wysypka u niemowlaka przy ząbkowaniu najczęściej występuje na twarzy, policzkach i wokół ust. Czasem pojawia się również na ciele – na brzuchu, plecach i na rękach. Wygląda jak krosty albo czerwone plamy (wszystko zależy od stadium zaawansowania wyprysku). Zmiany na skórze mogą swędzieć, ale nie jest to regułą.

Zobacz na zdjęciach, jak wygląda wysypka towarzysząca wyrzynaniu się zębów:

Zobacz także
wysypka przy ząbkowaniu
Adobe Stock
Adobe Stock

Zdjęcia wysypki przy ząbkowaniu

Wysypka przy ząbkowaniu często pojawia się więcej niż raz. Może wystąpić w dowolnym momencie podczas wyrzynania się zębów i trwać nawet przez cały okres ząbkowania.

Jak leczyć wysypkę przy ząbkowaniu?

Na szczęście wysypkę przy ząbkowaniu można skutecznie wyleczyć domowymi sposobami. Przede wszystkim pamiętaj, aby utrzymywać dziecko w suchości. Regularnie wycieraj nadmiar śliny ze skóry, a w razie potrzeby zmieniaj mokre ubrania malucha. Zawsze miej pod ręką chusteczki. Przyda się także śliniak (dzięki niemu wydzielina z ust nie znajdzie się na skórze na brzuchu) i gryzak (który ograniczy ślinienie).

Co jeszcze pomoże w walce z wysypką?

  • Odpowiednia pielęgnacja – podczas kąpieli używaj jedynie łagodnych, bezzapachowych płynów do mycia, a po myciu stosuj tylko kremy nawilżające przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry niemowląt. W żadnym wypadku nie szoruj skóry malucha podczas mycia – w ten sposób możesz tylko zaostrzyć wysypkę!
  • Stosuj olej kokosowy – ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe, w naturalny sposób tworzy barierę ochronną w walce z podrażnioną skórą (podobnie działa również wazelina i lanolina). Każdego dnia nakładaj maluchowi cienką warstwę oleju na zmienione chorobowo miejsca. Uwaga – przed zastosowaniem oleju kokosowego nierafinowanego zrób test uczuleniowy.
  • Masuj podrażnioną skórę – rób to czystym palcem albo wacikiem, aby zmniejszyć stan zapalny.

Pamiętaj, że najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność. Jeśli jednak wysypka nie ustępuje, koniecznie zgłoś się do lekarza. Specjalista może przepisać maść na receptę, która ma szybsze i mocniejsze działanie. Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga też wysypka krwotoczna. Łatwo ją rozpoznasz – to płaskie, czerwone kropki, które nie zmieniają koloru na biały, gdy się na nie naciska.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama