Reklama

Kangurowanie to metoda nawiązywania więzi między mamą a dzieckiem, ale także pewien element leczenia najmniejszych dzieci, najbardziej niedojrzałych i chorych noworodków – wyjaśnia dr n.med. Beata Pawlus. Kangurowanie (Kangaroo Mother Care), czyli kontakt skóra do skóry to oficjalna praktyka medyczna, której standardy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała w 2003 roku jako zalecenia wobec wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie.

Reklama

Kangurowanie wcześniaków to same korzyści

Jak często kanguruje się wcześniaki?

Staramy się, aby mama mogła kangurować dziecko najwięcej, jak da radę. Zależy to od jej możliwości i stanu, ale także od stanu dziecka. Staramy się umożliwiać mamie kangurowanie w każdym momencie między procedurami medycznymi i karmieniami. Jeśli tylko jedno i drugie może sobie poświęcić czas, to jest to element leczenia.

Po pierwsze dzieci te zdrowieją szybciej i lepiej przybierają na wadze. Dzięki kangurowaniu wcześniaków obserwujemy szybsze postępy we wszystkich aspektach ich życia i rozwoju. Jest to też taki moment, kiedy mama może poświęcić swoje ciepło, swoją bliskość, nawiązywać relację nawet z dzieckiem bardzo małym, które z powodów medycznych jest od niej oddzielone.

Jakie jeszcze korzyści daje kangurowanie?

Kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry ze swoim malutkim dzieckiem, wpływa też pozytywnie na rozwój laktacji, więzi, poczucia bycia matką, a w przyszłości także na aspekty rozwoju psychicznego i fizycznego u dziecka. My zresztą namawiamy do kangurowania nie tylko mamy. Bardzo często takie maluszki, które przebywają u nas w szpitalu przez kilka tygodni, kangurują także ojcowie, bo oni też uczą się wtedy być tatą.

Czy kanguruje się tylko w szpitalu?

Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo. Myślę, że zdrowy noworodek jest często przytulany przez rodziców, a jeśli jest przytulany w kontakcie nagiej skóry, nawiązuje bliskość także w późniejszym okresie.

Z kolei mamy wcześniaków, które nauczą się u nas kangurować, często wykorzystują kangurowanie do uspokajania swojego maleństwa, do pobawienia się razem w dużej bliskości i jest to element wykorzystywany do wspierania rozwoju dziecka w późniejszym okresie.

Jaka jest różnica między kangurowaniem wcześniaków a kontaktem skóra do skóry w przypadku dzieci urodzonych w terminie?

Kontakt skóra do skóry jest zalecany dla wszystkich dzieci urodzonych drogami natury bezpośrednio po porodzie. Dzieciątko urodzone siłami natury układamy bezpośrednio na brzuchu mamy, pozostawiamy przez przynajmniej 2 godziny w kontakcie z mamą, aż do zakończenia pierwszego karmienia. Najczęściej pierwsze karmienie piersią udaje się właśnie w tym czasie.

Natomiast w przypadku urodzenia dziecka przedwcześnie, dziecka chorego, nie ma możliwości przeprowadzenia takiego kontaktu bezpośrednio po porodzie, bo zwykle taki noworodek wymaga pomocy ze strony neonatologów, pielęgniarek, położnych. Zwykle w pierwszych godzinach życia wdrażamy różne procedury lecznicze i robimy wszystko, co można, żeby przywrócić kontakt z mamą najszybciej, jak to jest możliwe, po ustabilizowaniu stanu dziecka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama