Twój niemowlak lubi być noszony na rękach, a ty chciałabyś zapewnić mu bliskość, a jednocześnie mieć możliwość zrobienia czegokolwiek rękami? To czas, żeby pomyśleć o zakupie specjalnej chusty do noszenia dzieci.

Reklama

Odpowiednio dobrana chusta zapewnia korzystającemu z niej rodzicowi komfort (nie obciąży kręgosłupa i daje więcej swobody). Przede wszystkim jednak wpływa korzystnie na rozwój dziecka.

Spis treści:

Chusty do noszenia niemowlaka - korzyści z chustonoszenia

Chustonoszenie jest korzystne dla zdrowia, samopoczucia i rozwoju dziecka, zwłaszcza dla niemowlęcia. Umieszczone w chuście dziecko czuje się podobnie jak w brzuchu mamy – jest mu ciepło, ciasno, słyszy bicie serca rodzica i kołysze się w rytm kroków noszącego go rodzica.

Warunki te pomagają zapobiegać kolkom – ruch delikatnie masuje brzuch dziecka, a ciepło go rozluźnia. Na dodatek pozycja, jaką powinno mieć niemowlę w chuście (ze zgiętymi bioderkami) ułatwia oddawanie gazów, których nadmiar wywołuje wzdęcia i ból brzucha.

Zobacz także

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Różne rodzaje chust dla dzieci można pogrupować w dwie kategorie:

  • chusty wiązane, które najczęściej zakłada się na oba ramiona,
  • chusty zakładane na jedno ramię.

Poniżej tłumaczymy, czym się różnią poszczególne rodzaje chust oraz dla jakiego wieku dziecka są przeznaczone. Podajemy też ich zalety i wady.

Chusty wiązane

To jedne z bardziej popularnych rodzajów chust. Wymagają samodzielnego wiązania, które na początku może sprawiać nieco trudności, jednak gdy się wprawisz, zajmie ci to zaledwie chwilę. W tej kategorii można wyróżnić chusty elastyczne i tkane.

Chusty elastyczne

Wykonane z elastycznego, rozciągającego się materiału. Nadają się do noszenia noworodków, jednak nie posłużą zbyt długo. Ciężar starszych niemowląt jest na tyle duży, że dziecko zbyt napiera na chustę i powoduje, że ona opada. Taką chustę można wiązać wyłącznie na jeden sposób i wyłącznie z przodu.

Chusty tkane

Można wiązać je na co najmniej kilka różnych sposobów, układając dziecko zarówno poziomo do leżenia, jak i pionowo. Niektóre wiązania robi się w ten sposób, by dziecko było z przodu, na brzuchu rodzica, inne z tyłu, na plecach. Chusty tkane wykonane są najczęściej z bawełny lub z bawełny z domieszkami. Mogą mieć różne długości od ok. 2 do ponad 5 metrów.

Nie tylko mama może „chustować" dziecko. W tej roli sprawdzi się także tata, zwłaszcza gdy mamie z jakiejś przyczyny jest niewygodnie lub zbyt ciężko, by nosić maluszka.

Chusty do założenia na jedno ramię

Nie trzeba ich wiązać tak, jak chusty elastycznej czy tkanej. Założenie takich chust jest łatwiejsze, jednak to, że nosi się je tylko na jednym ramieniu, sprawia, że bywają niewygodne i mocno obciążają jedną stronę pleców. Są jednak praktyczne jako chusty do karmienia piersią – nie trzeba wówczas trzymać dziecka, by mogło wtulone w mamę ssać pierś. Popularne chusty na jedno ramię to:

Chusta kółkowa

Jeden koniec chusty zakończony jest metalowymi kółkami, a drugi przeplata się przez nie, jak pasek. Dzięki temu chusta kółkowa może być regulowana. Dziecko noszone jest z boku na biodrze albo z przodu (noworodki mogą być noszone wyłącznie z przodu w pozycji półleżącej).

Chusta kieszonka (pouch)

Jedyna chusta, która musi być dobierana do postury noszącego, gdyż nie ma możliwości regulacji. Jest gotowa do założenia na jedno ramię, wkłada się do niej dziecko jak do kieszonki. Nie polecamy jej, jeśli miałaby służyć zarówno mamie, jak i tacie, których wzrost i postura znacznie się różnią. W takich przypadkach należałoby kupić dwie osobne chusty pouch.

Jaką chustę do noszenia dzieci wybrać?

Możesz się zdziwić, jak wiele różnych długości mogą mieć chusty. Aby wybrać tę właściwą, musisz zastanowić się:

  • jakie wiązania chciałabyś robić – niektóre wiązania wymagają nieco dłuższych chust, niż inne,
  • osoby o jakim wzroście miałyby korzystać z chusty – jeśli mama jest niska, ale tata wysoki, lepiej wybrać dłuższą chustę, którą niższa osoba będzie musiała bardziej opleść. Gdy mama wybierze najkrótszy model chusty, wysoki tata nie będzie mógł zrobić na sobie żadnego wiązania.

Dobieraj rodzaj chusty i pozycję dziecka do jego wieku. To warunek, aby nie obciążać kręgosłupa dziecka ani jego stawów, zwłaszcza bioder. Poniżej podajemy najlepsze propozycje chust dla dzieci w różnym wieku.

Chusta tkana, wiązana, uniwersalna

Utkana splotem skośno-krzyżowym, co nadaje jej niewielką elastyczność. Przeznaczona dla dziecka od noworodka do 2. roku życia. Jest uniwersalna i długo posłuży. Wykonana z bawełny wysokiej jakości. Wymiary: 460 x 70 cm. Niemowlę nosi się wyłącznie z przodu, ale starsze dzieci można w niej nosić na plecach oraz z boku tułowia. Chustę pierze się w 40 stopniach.

chusta do noszenia dzieci tkana
allegro

Chusta kółkowa Little Frog

Uszyta z wysokogatunkowej bawełny. Nosi się ją na jednym ramieniu. Wymiary chusty pozwalają ją dopasować do dziecka w różnym wieku. Trzeba tylko pamiętać, aby niemowlę i noworodka układać raz jednym raz drugim bokiem do siebie, aby maluch nie wytworzył asymetrii ułożeniowej. Chusty nie trzeba wiązać – wystarczy dopasować jej rozmiar, przesuwając nadmiar przez kółka. Dziecko w tej chuście najlepiej nosić z boku tułowia, dlatego najwygodniejsza będzie dla dzieci, które już samodzielnie utrzymują pozycję siedzącą.

chusta do noszenia dzieci kółkowa
allegro

Chusta elastyczna bez wiązania (pouch)

Chusta pomoże przy karmieniu niemowlęcia i posłuży do noszenia siedzącego już dziecka. Ma regulowaną długość pasa ramiennego, więc posłuży zarówno mamie jak i tacie. Ma miękki pogrubiony brzeg, dzięki czemu nie wrzyna się w ciało dziecka. Wyposażono ją w niewielka kieszeń na drobiazgi. Ze względu na to, że nosi się ją na jednym ramieniu, warto paiętać aby zakładać ją raz na jedno, raz na drugie ramię – to będzie też korzystne dla dziecka.

chusty do noszenia dzieci bez wiązania
allegro

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama