Wózek dziecięcy powinien być zwrotny, wygodny i bezpieczny. Wygląd nie jest tak ważny, jak wygoda i bezpieczeństwo. Postaw się w sytuacji dziecka – jak długo wytrzymasz wstrząsy na wybojach, nadmierne bujanie i głośno skrzypiącą budkę? Właśnie na to musisz zwrócić uwagę, wybierając wózek.

Reklama

Kiedy kupować spacerówkę?

Najwyższy czas na takie zakupy przychodzi, gdy dziec-ko nauczy się siedzieć. Wtedy zapewne za żadne skarby nie będzie chciało podróżować w głębokim wózku. Zwróć też uwagę na to, czy w cenie wózka jest dodatkowe wyposażenie. Najbardziej przydają się:

Torba na zakupy. Obszerny kosz, który pomieści codzienne sprawunki dla mamy i dziecka.
Moskitiera. Ochroni maluszka przed owadami, gdy smyk słodko zaśnie w czasie spaceru.
Śpiworek. Szkrabowi nie zmarzną nóżki, gdy ściśnie mróz lub choćby zacznie wiać chłodny wiatr.
Parasolka. O jej zaletach w słoneczne dni chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Zobacz także

Budka w spacerówce

Dobrze, jeśli tkanina, z której ją uszyto, jest wodoodporna i chroni przed filtrami UV. Wielki plus, jeśli są na niej jakieś odblaskowe elementy – to zwiększa bezpieczeństwo na ulicy. Sprawdź, czy przy otwieraniu nie skrzypi – to może obudzić śpiącego na spacerze malucha.

Siedzisko w spacerówce

Powinno być w miarę miękkie, wygodne. Ważne są pasy (najlepsze to te 5-punktowe z nakładkami ochronnymi). Sprawdź, jak zmienia się pozycję oparcia: powinno się to robić łatwo, cicho. Ważne, by można było malucha położyć na płasko (najlepiej, gdy osobno reguluje się oparcia na nogi i plecy). Nowoczesne siedziska można montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy i jest to na pewno plus.

Rączka do prowadzenia wózka

Musi mieć regulowaną wysokość (powinna być wygodna i dla taty, który ma np. 190 cm wzrostu, i dla niższej mamy czy babci). Przy rączce czasem montowane są uchwyty na kubek z kawą – to rozwiązanie docenią nowoczesne miejskie mamy :-)

Stelaż dziecięcego wózka

Są tu dwie szkoły. Jedni wolą lekki (to ci, którzy muszą go nosić, np. po schodach), drudzy przekonują, że ciężki jest lepszy. Ważne, by był stabilny i mocny.

Koła spacerówki

Małe, twarde i bardzo zwrotne przydadzą się, gdy jeździsz wózkiem głównie po mieście. Na spacery po leśnych drogach warto kupić wózek z dużymi, pompowanymi kołami (szczególnie z tyłu).

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama