Kto kupuje wózek dla dziecka – pierwsza myśl to oczywiście rodzice maluszka, który dopiero się urodził lub wkrótce przyjdzie na świat. Zgodnie z tradycją zakup wózka powinien jednak leżeć po stronie najbliższej rodziny, czyli dziadków.

Reklama

Kto kupuje wózek dla dziecka – jaka jest tradycja?

Dawniej zakup wózka dla dziecka leżał po stronie rodziców mamy lub taty maluszka, czyli dziadków. Tradycja stoi więc po stronie młodych, których wydatki na wyprawkę dla noworodka mogą czasem przerastać. Wózek to jeden z najdroższych gadżetów dla niemowlaka, jeśli więc koszty poniosą dziadkowie, rodzice będą mogli zainwestować zaoszczędzone pieniądze w inne przydatne akcesoria dla dziecka, ubranka albo pieluchy.

Dziś też często dziadkowie proponują zakup wózka dla dziecka, ale nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba. Powód? Przede wszystkim niezależność młodych rodziców. Jeśli dziadkowie oferują pomoc w kompletowaniu i opłacaniu wyprawki, zastanów się, czy:

  • oboje rodzice czują się komfortowo w takiej sytuacji;
  • dziadkowie nie naruszają waszych granic, nie próbują narzucić nie tylko rodzaju wózka, ale także sposobu wychowania i opieki nad maleństwem. Jeśli odbieracie takie sygnały, lepiej nie zgadzać się na pokrycie kosztów wózka przez dziadków.

A co, jeżeli dziadkowie jednak kupują wózek dla dziecka? Z pewnością warto iść na zakupy razem, żeby wspólnie wybrać najlepszy model. Poza tym pamiętaj, aby:

  • korzystać z doświadczenia i porad dziadków, ale w granicach rozsądku – to głównie młodzi rodzice będą używać wózka i najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne;
  • jasno określić kwotę, za jaką ma być kupiony wózek i nie godzić się na zbyt drogie zakupy, które mogłyby wprawić was w zakłopotanie. A może warto rozważyć zrzutkę i wspólnie kupić wózek dla dziecka?

Ważne: mimo że wg tradycji to dziadkowie pokrywają koszty wózka dla noworodka, nie mają wcale takiego obowiązku. Rodzice nie powinni oczekiwać ani tym bardziej wymagać od dziadków żadnych zakupów dla dziecka. Nie istnieje też żadna zasada, zgodnie z którą wózek mieliby kupić samodzielnie rodzice młodej mamy czy rodzice młodego taty.

Zobacz także

Kto kupuje wyprawkę – co głosi tradycja?

Zgodnie z tradycją w dawnej Polsce tłumnie odwiedzano kobietę i nowo narodzone dziecko (choć mama nie mogła opuszczać domu do czasu ochrzczenia maluszka). Noworodkowi przynoszono wówczas prezenty. Nie były to zwykle wartościowe rzeczy przydatne po porodzie (wystarczyła np. szczypta cukru na osłodzenie życia), ale dziś zwyczaje się zmieniły.

Podczas przyjęcia baby shower czy w trakcie pierwszych odwiedzin po narodzinach goście obdarowują mamę i dziecko. Często bardzo hojnie! Nie dziwi komplet ubranek, leżaczek, mata edukacyjna czy laktator jako prezenty dla świeżo upieczonych rodziców. Zdarza się też, że dziadkowie, dalsza rodzina czy znajomi kupują wózek dla dziecka (wcześniej lepiej to uzgodnić!).

Mimo wszystko – w dzisiejszych czasach zakup większości rzeczy z wyprawki dla noworodka leży i tak po stronie jego rodziców.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama