Gdy dziecko ma gorączkę, zwykle jest osowiałe albo przeciwnie – rozdrażnione, płaczliwe. Każda mama wie, że podwyższona temperatura jest zwykle sygnałem jakiejś choroby, maluchowi pewnie coś dolega. Istnieje jednak wiele innych objawów przeróżnych dolegliwości zdrowotnych (poważnych i przejściowych), które są znacznie mniej oczywiste. Doświadczona pediatra neonatolog, dr Małgorzata Czyżewska z Kliniki Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, podpowiada, na co mama powinna zwrócić uwagę. Jakiego zachowania maluszka nie wolno bagatelizować oraz kiedy trzeba iść do lekarza.

Reklama

Dziecko szarpie ucho

Maleństwo trzyma się i ciągnie za uszko, może także ocierać główką o poduszkę.

O czym to świadczy? Najczęściej o zapaleniu ucha zewnętrznego lub środkowego, czasami także o tym, że do uszka malucha coś wpadło. Ból w okolicy ucha mogą też to być objawy świnki, zapalenia węzłów chłonnych lub wiązać się ze zmianami na skórze, np. czyrakiem.
– Zapaleniu ucha środkowego towarzyszą również inne objawy: dziecko ma gorączkę, płacze z bólu, jest rozdrażnione albo osowiałe, nie chce jeść (niemowlę jest niespokojne przy ssaniu lub w ogóle go odmawia), może także robić luźniejszą kupę, ulewać albo wymiotować. Przebieg zapalenia ucha zewnętrznego jest łagodniejszy – tłumaczy dr Małgorzata Czyżewska.

Co robić? Problemów z uszami nie można lekceważyć, zawsze trzeba sprawdzić, co się dzieje. Jeśli dziecko bardzo płacze, przed spotkaniem z lekarzem podaj mu środek przeciwbólowy (Paracetamol lub – powyżej trzeciego miesiąca życia – Ibuprofen).
Uwaga! Jeśli w uchu malca tkwi ciało obce, nigdy nie próbuj wyciągać go samodzielnie.

Dziecko zaciska usta

Maluszek nie chce jeść ani pić, protestuje, gdy próbujesz mu wymyć ząbki albo zajrzeć do buzi.

Zobacz także

O czym to świadczy? Na przykład o bólu spowodowanym zmianami na śluzówce wewnątrz buzi, np. aftami, pleśniawkami (zakażenie drożdżakami), albo zapaleniem jamy ustnej (zakażenie wirusem).

Co robić? Pojedyncze zmiany możesz próbować leczyć na własną rękę, z większymi lepiej nie ryzykować, zwłaszcza jeśli dołączają się objawy ogólne, np. gorączka, złe samopoczucie (zmiany mogą zająć dolne drogi oddechowe). Czasem konieczne jest podanie antybiotyku lub innego leku, który można kupić na receptę (np. przeciwgrzybiczego).

Dziecko nadmierne się poci

Maleństwo zalewa się potem w nocy, a podczas jedzenia poci mu się tył główki.

O czym to świadczy? Nadmierne pocenie się może (ale nie musi) być objawem niedoboru witaminy D, który na dłuższą metę może prowadzić do krzywicy. Spokojnie, zdarza się to bardzo rzadko.

Co robić? Idź do lekarza. Nie wolno zwiększać dawki witaminy D na własną rękę, bo można w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego przedawkowania. Lekarz dobierze odpowiednią ilość po sprawdzeniu uwapnienia kości potylicy.

Dziecko trzyma piąstkę w buzi

Niemowlę usiłuje włożyć do buzi wszystko, co mu wpadnie w rączki. Obficie się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Nie chce jeść, jest rozdrażnione.

O czym to świadczy? Najczęściej o tym, że lada chwila malcowi wyrośnie nowy ząbek. Choć pierwsze zęby wyrzynają się po 6. miesiącu życia, ból może pojawić się wiele tygodni wcześniej, zanim przebiją one powierzchnię dziąsła. Wyrzynanie się kłów i zębów trzonowych jest bardziej bolesne niż wyrzynanie się siekaczy.

Co robić? Zawsze warto zacząć od podania dziecku schłodzonego gryzaczka. Jeśli maluch bardzo marudzi, można także posmarować mu dziąsła dostępnym bez recepty żelem dla ząbkujących dzieci (Bobodent, Dentinox). – W okresie ząbkowania dochodzi do przejściowego załamania odporności, przez co niemowlę częściej łapie infekcje, np. wirusowe zapalenie gardła. Dlatego jeśli pojawia się gorączka albo biegunka, skontaktuj się z pediatrą – tłumaczy pani doktor.

[CMS_PAGE_BREAK]

Dziecko pręży się

Maleństwo napina ciałko, podkurcza i prostuje nóżki, krzyczy, często ma do tego bolesne wzdęcia.

O czym to świadczy? W wypadku dzieci do trzeciego miesiąca życia takie objawy najczęściej świadczą o kolce. Charakterystyczne jest to, że kolka występuje napadowo, znienacka. Przeważnie po jedzeniu, czasem nawet w trakcie ssania albo dopiero po jakimś czasie, np. po godzinie.

Co robić? Niektórym maluszkom przynosi ulgę bujanie w wózku, innym jazda samochodem, noszenie na rękach w pozycji pionowej lub delikatny masaż. Pomóc mogą również: herbatka z kopru włoskiego lub gotowe preparaty na jego bazie (np. Plantex, Gripe Water), mocniejsze środki przeciwskurczowe (np. Infacol – opinie). Jeśli niemowlę bardzo się męczy, idź z nim do lekarza – zadecyduje o zmianie twojej diety lub dziecka (zmiana mieszanki) i wykluczy inne problemy (np. zapalenie wyrostka robaczkowego).

Dziecko ma kłopoty z napięciem mięśniowym

Dziecko jest bardzo spięte, „sztywne”, trudno je ubrać, reaguje lękiem na codzienne zabiegi, leży wygięte w literę C, często robi mostki albo przeciwnie – wydaje się obojętne, jest wiotkie, mało zainteresowane otoczeniem.

O czym to świadczy? Takie objawy mogą (choć nie muszą) świadczyć o kłopotach z napięciem mięśniowym. Problem czasem dotyczy całego ciała, jego części (np. nóżek) albo tylko jednej (lewej lub prawej) strony. Część mięśni może być zbyt napięta, a część zbyt wiotka. Stopień nieprawidłowości może być bardzo różny.

Co robić? Problemów z napięciem nie można lekceważyć. Dlatego idź z dzieckiem do pediatry, który w razie wątpliwości skieruje maluszka do neurologa Czasem dziecko wymaga jedynie obserwacji albo niewielkiej pomocy, czasem długotrwałej, codziennej rehabilitacji. Większość problemów z napięciem da się rozwiązać za pomocą systematycznych ćwiczeń (np. metodą Vojty albo NDT Bobath), jednak trzeba się zabrać za to jak najszybciej.

Dziecko ma czerwone policzki

Smyk wygląda tak, jakby pomalowano mu buzię lakierem.

O czym to świadczy? Zazwyczaj jest to objaw alergii pokarmowej. Winowajcą najczęściej jest mleko i jego przetwory – ma na nie uczulenie 2–8 procent niemowląt i małych dzieci. Większość z nich wyrasta z alergii do trzeciego, a najpóźniej do piątego roku życia. Żeby to było możliwe, trzeba wcześniej przestrzegać diety. Niestety, zdarza się i tak, że mleka nie można pić przez całe życie. Inne objawy to sucha szorstka skóra za uszami, w zgięciach łokci, pod kolanami, na łydkach.

Alergia na mleko może także objawiać się kłopotami z układem pokarmowym: ulewaniem, wymiotami, biegunką, kolką, a u starszych dzieci także zaparciami. Uczulony maluch może mieć również nawracające infekcje nosa, gardła, uszu lub oskrzeli. Uczulenie na ogół ujawnia się już w pierwszych tygodniach życia dziecka, ale objawy mogą pojawić się także później, gdy malec jest starszy.

Co robić? Jeśli podejrzewasz alergię pokarmową, idź z dzieckiem do lekarza. Tylko on powinien decydować o diecie eliminacyjnej czy zmianie mieszanki mlecznej. Działając na własną rękę, można doprowadzić do niedoboru ważnych składników.

Dziecko wierci się w łóżku

Dziecko niespokojnie śpi, budzi się, może też zgrzytać zębami. Ma zaczerwienioną pupę. Nie chce jeść, może mieć nudności i bóle brzucha.

O czym to świadczy? Najczęściej o obecności pasożytów, np. owsików. Dla owsicy charakterystyczne jest to, że świąd nasila się w nocy, bo właśnie wtedy pasożyty są najbardziej aktywne.

Co robić? Idź z dzieckiem do lekarza. Pediatra zapewne zleci badanie kału na obecność pasożytów. Jeśli maluch rzeczywiście ma robaki, leczeniu powinni się poddać wszyscy domownicy. Podczas kuracji szczególnie ważna jest higiena, dlatego często myj dziecku ręce i zmieniaj jego bieliznę oraz pościel.

[CMS_PAGE_BREAK]

Jak wcześnie rozpoznać chorobę u dziecka

Rodzice, jeśli tylko przypatrują się dziecku, mogą się zorientować, że jakaś choroba dopiero się „wykluje”. Zanim zapalenie gardła czy ucha na dobre się zacznie, maluszek często zachowuje się inaczej niż zazwyczaj. Co może świadczyć o tym, że coś mu dolega?

1. Dziecko nie chce się bawić. Ulubione klocki czy lalki przestają je interesować. Nie tylko przy zabawie męczy się szybciej niż zwykle, potrzebuje więcej odpoczynku, dłużej śpi.

2. Dziecko jest rozdrażnione. Byle co wyprowadza niemowlaka czy starszego szkraba z równowagi. Wygląda na to, że zupełnie bez powodu, częściej niż zazwyczaj płacze. Domaga się noszenia na rękach, tulenia i ciągłej uwagi kogoś bliskiego.

3. Dziecko ma gorszy apetyt. Brak apetytu u dziecka – nie smakuje mu nawet to, co zwykle zajada z ochotą. Niemowlęta zaś odmawiają ukochanej piersi.

4. Dziecko robi zdecydowanie luźniejsze kupki. Właśnie w ten sposób rozpoczyna się wiele infekcji. Nawet jeśli maluch nie ma rozwolnienia, często jedynie boli go brzuszek.

Ważne!

Im młodsze dziecko, tym bardziej trzeba być czujnym. Noworodki i dzieci niewiele od nich starsze są niezwykle delikatne. Dlatego też zawsze, gdy dzieje się coś niepokojącego, trzeba poradzić się lekarza.

→ Nie lekceważ nawet drobnych infekcji. W przypadku najmłodszych mogą się bardzo szybko rozwijać. Nawet zwykły katar może się skończyć zapaleniem krtani albo płuc.

→ Nie czekaj na rozwój sytuacji, tylko dzwoń do lekarza albo na pogotowie, jeśli wydaje ci się, że z dzieckiem dzieje się coś złego (np. ma kłopoty z oddychaniem). Lepiej zrobić to niepotrzebnie, niż zwlekać zbyt długo.

mtj_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama