Wiadomo, dbanie o higienę jest bardzo ważne. Ale dermatolodzy coraz częściej przestrzegają, że, nadmiar czystości (i kosmetyków również) może być bardziej szkodliwy niż kontakt z brudem. Zbyt częsta kąpiel dziecka może np. nadmiernie wysuszać wrażliwą skórę. Z drugiej strony jednak pediatrzy i psychologowie przypominają, że jest cudownym odprężających rytuałem przed snem. Wykąpane maluszki po prostu śpią lepiej. Dlatego sprawdziliśmy, jakie zasady dotyczące kąpieli małych dzieci obowiązują w różnych miejscach na świecie. Co jest złotym środkiem, jesteście ciekawi?
- Wielka Brytania – położne zalecają, aby pierwszą kąpiel noworodka odroczyć aż do czasu odpadnięcia kikuta pępowiny (to dość długo, biorąc pod uwagę, że pępek może czasem odpaść dopiero po 3 tygodniach od narodzin dziecka).
- Włochy i Hiszpania – w tych krajach do kąpieli podchodzi się bardziej restrykcyjnie. Niemowlęta powinny być kąpane codziennie. Jeszcze do niedawna takie zalecenie było jedynym, jakie można było usłyszeć w Polsce.
- Republika Południowej Afryki – na samym południu kontynentu afrykańskiego rodzicom niemowląt zaleca się, aby kąpali swoje dzieci codziennie. Wydaje się to uzasadnione m.in. ze względu na panujący tam klimat.
- Szwecja – tutaj obowiązuje zgoła odmienne podejście. Ponad 60 proc. szwedzkich położnych zaleca, aby niemowlęta kąpać zaledwie raz w tygodniu.
- Holandia – holenderskie niemowlęta mogą być kąpane co 2–3 dni, co wydaje się bardzo zdroworozsądkowym podejściem.
- USA – Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP), czyli jedna z najbardziej opiniotwórczych organizacji medycznych, również podchodzi do tematu w sposób wyważony, informując rodziców, że maluchy do ukończenia 1. roku życia potrzebują kąpieli 3 razy w tygodniu.
A Wy jak często kąpiecie swoje dzieci. Bliżej Wam do Hiszpanów i Włochów czy może do bardziej umiarkowanych Amerykanów i Holendrów. Zobacz, jakie zalecenia dotyczące liczby kąpieli w tygodniu dla dzieci w różnym wieku mają dermatolodzy.
Czytaj też:

Kąpiel noworodka może przebiegać bez płaczu, Zobacz film instruktażowy, w którym nasza ekspertka, Katarzyna Płudowska, położna z Centrum Medycznego Unicare, ekspertka portalu Znanylekarz.pl, pokazuje, że pierwsza kąpiel to nie taka skomplikowana czynność! Kąpiel dziecka jest ważnym elementem codziennych rytuałów. Jednak pierwsza kąpiel noworodka często dla rodziców jest sporym stresem - maleństwo wydaje się takie kruche i sama myśl, że masz trzymać je w rękach, może działać paraliżująco. Kąpiel noworodka: co ci będzie potrzebne? Zanim zaczniesz kąpać maluszka, przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować i miej to pod ręką: tetrę lub gąbkę (do wyłożenia wanienki) ręcznik pieluszki tetrowe pieluszki jednorazowe ubranko na zmianę płyn lub żel do kąpieli kosmetyki do pielęgnacji skóry (jeśli ich używasz). Środkami myjącymi, które są polecane dla dzieci są emolienty – preparaty myjące, które chronią skórę przed wysuszeniem. Do 6. miesiąca najlepiej myć włosy dziecka płynem do kąpieli, ponieważ główka dziecka jest wrażliwa na działanie kosmetyków, a szampon może ją wysuszać. Temperatura wody do kąpieli noworodka Pierwsza kąpiel noworodka musi być krótka i nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty, tak aby nie wychłodzić dziecka. Kąpiel zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Idealną temperaturą do kąpieli noworodka jest 37 stopni Celsjusza. Możesz sprawdzić to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub za pomocą termometru kąpielowego. Odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu podczas kąpieli noworodka powinna wynosić ok. 25 stopni. Jeżeli jest chłodniej – dogrzej je, by maluch się nie przeziębił. Kąpiel noworodka - jak trzymać dziecko? Bardzo ważne jest, aby pewnie trzymać noworodka podczas kąpieli i...

Pierwsza kąpiel noworodka i odpowiedni moment na nią nigdzie nie są ściśle określone – zależy to wyłącznie od decyzji rodziców bądź lekarzy zajmujących się dzieckiem w szpitalu. Zwykle maluch zostaje umyty na oddziale szpitalnym w pierwszej dobie po narodzinach. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak, że kąpiel w szpitalu nie jest obowiązkiem. Jeśli w planie porodu zastrzeżesz, że chcesz zrobić to w domu, personel powinien uszanować twoją prośbę. Są jednak sytuacje, w których obmycie dziecka w szpitalu jest konieczne, np. gdy noworodek przyszedł na świat ubrudzony krwią i smółką. Spis treści: Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? Pierwsza kąpiel noworodka w domu Jak kąpać noworodka? Jak trzymać noworodka do kąpieli? W jakiej temperaturze kąpać noworodka? Jak często należy kąpać noworodka? Kiedy kąpać noworodka: o której godzinie? Czy można o każdej porze? Kiedy kąpać noworodka: przed czy po jedzeniu? Kosmetyki do kąpieli noworodka Kiedy oczyszczać buzię dziecka? Czym smarować noworodka po kąpieli? Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? Wiele mam zadaje sobie pytanie, kiedy powinno się umyć noworodka. W państwach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania czeka się z tym nawet kilka tygodni, jednak w Polsce lekarze i położne uważają, że z pierwszym myciem należy zaczekać jedynie ok. 6 godzin od narodzin. Pierwsze obmycie dziecka mogą wykonać już położne czy pielęgniarki na oddziale w szpitalu. Noworodek jest zazwyczaj ubrudzony krwią, wodami płodowymi i innymi wydzielinami z organizmu. W szpitalu wystarczy jednak szybkie obmycie. „Prawdziwa” kąpiel z reguły odbywa się dopiero w domu. Pierwsza kąpiel noworodka w domu Umycie dziecka w wannie po powrocie ze szpitala nie jest zwykłą czynnością pielęgnacyjną. Choć maź płodowa, z którą maluszki przychodzą na...

Kompletowanie wyprawki wcale nie jest takie łatwe. Jeśli już choć raz wybrałaś się do sklepu, by kupić rzeczy dla mającego urodzić się dziecka, to doskonale wiesz dlaczego. Co jest naprawdę potrzebne, choćby przy kąpieli? Bo że wanienka, to oczywiste – ale jaką wybrać? Co jest lepsze: mydełko czy płyn do mycia? A co z szamponem? Pytaniom nie ma końca. Pomożemy ci na nie odpowiedzieć. Sprawdź, co musi się znaleźć w wyprawce dla noworodka, a co będzie niezbędne do jego kąpieli (to bezwzględne minimum): Wanienka Płyn myjący Ręcznik – 2 sztuki A oto rzeczy, które ułatwią ci kąpiel maleńkiego dziecka: Termometr do wody Myjka Leżaczek Co będzie potrzebne do kąpieli Wanienka Może być najprostsza. Ale możesz wybrać nieco droższą, wyprofilowaną w środku – dzięki temu nie będziesz musiała trzymać dziecka w czasie kąpieli na ręku. Łatwiej też ci będzie poradzić sobie z myciem noworodka bez pomocy drugiej osoby. Są również wanienki na stelażu, który umożliwia dostosowanie ich wysokości do wzrostu kąpiącej dziecko osoby. To rozwiązanie wygodne, ale bardziej kosztowne i wymagające więcej miejsca podczas kąpieli malucha . Płyn myjący Nie kupuj zwykłego mydła, ponieważ może ono wysuszać bardzo delikatną skórę noworodka . Kompletując wyprawkę, wybierz bezzapachowy płyn myjący o odczynie zbliżonym do skóry maleńkiego dziecka (pH 5,5). Ważne, by miał on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) albo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Zwróć też uwagę, czy kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji skóry już od pierwszych dni życia. Kosmetyki od pierwszego dnia życia - opinie Zwłaszcza jeśli w waszej rodzinie są alergicy, warto wybrać do kąpieli noworodka...