Usg prawdę ci powie – jakie badania usg robi się dzieciom
Chociaż my, patrząc na zdjęcia usg, możemy zawołać tylko: „Ciemność, widzę ciemność!”, to specjalista dojrzy na nich dużo więcej. Lekarze cenią badanie usg ze względu na jego precyzję i bezpieczeństwo i często zlecają je dzieciom. Kiedy?
Jeszcze przed narodzinami dziecko było przynajmniej trzykrotnie badane za pomocą usg, dzięki czemu lekarze mogli już wtedy wykryć nieprawidłowości. Teraz, gdy dziecko już jest na świecie, nadal czasem może zostać skierowane na badanie usg.
Usg przezciemięczkowe
Badanie usg mózgu jest możliwe tylko u niemowląt, które mają jeszcze duże ciemiączko (kości nie przepuszczają fal ultrasonograficznych). Lekarz może wypisać skierowanie na usg przezciemiączkowe np. jeżeli u dziecka zaobserwuje się np. drgawki albo nadmierny przyrost obwód głowy. Często badanie przez ciemiączko jest wykonywane także u tych dzieci, które podczas narodzin były niedotlenione albo które tuż po porodzie uzyskały mniej niż 7 punktów w skali Apgar.
Uwaga! Zdaniem większości neonatologów u wszystkich wcześniaków powinno się jednorazowo wykonywać badanie usg w 1. tygodniu ich życia.
Badanie usg stawów biodrowych
Dzięki usg ortopeda może bardzo dokładnie obejrzeć bioderka dziecka. Przede wszystkim sprawdzi, czy panewka (zagłębienie w miednicy) nie jest zbyt płytka i czy kość udowa jest w niej prawidłowo usadzona. Usg bioderek nie boli, choć przygotuj się na to, że maluch może podczas niego płakać – żadne niemowlę nie lubi być unieruchamiane, a to podczas badania jest niestety konieczne.
Uwaga! Pierwsze badanie stawów biodrowych wskazane jest już w 4. tygodniu życia dziecka, jednak lekarz może zlecić je wcześniej, gdy np. rodzice wyczują, że nóżka dziecka przeskakuje w biodrze (słychać klik) lub gdy dziecko zdecydowanie bardziej zgina lub porusza tylko jedną nóżką. Jeśli ortopeda zdiagnozuje dysplazję (czyli niedorozwój) stawów biodrowych, badanie usg będzie konieczne po zakończeniu leczenia.
Tak się nie baw z dzieckiem! – zobacz, jakich zabaw unikać.
Brzuszek na monitorze
Usg jamy brzusznej wykonuje się np. w przypadku nawracających bólów brzucha, zaparć albo kolki, która nie przechodzi po 4. miesiącu życia dziecka. Dzięki badaniu lekarz może wykryć np. nadmierną ilość gazów w jelita, nieprawidłowości nerek, zbyt krótki przełyk (co może dawać nasilone objawy refluksu żołądkowo-przełykowego).
Uwaga! Badanie najlepiej wykonywać jest 2-3 godz. po posiłku u niemowląt (u dzieci starszych na czczo). Zapytaj też lekarza, który wydał skierowanie, czy dziecko powinno wcześniej przyjąć leki ułatwiające wydalenie gazów z jelit.
Co to jest refluks przełykowo-żołądkowy? Sprawdź!
Kiedy trzeba zrobić badanie usg nerek?
Każde dziecko poniżej piątego roku życia, które przeszło infekcję układu moczowego powinno po wyleczeniu zostać skierowane na badanie usg brzucha, w zakres którego wchodzi również dokładna ocena nerek i pęcherza moczowego. Dzięki badaniu będzie można wykluczyć ewentualne wady anatomiczne pęcherza albo nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego, np. kamicę nerek (może wystąpić u dziecka w każdym wieku!) albo refluks pęcherzowo-moczowodowy, czyli cofanie się moczu z pęcherza do moczowodu albo nerek.
Uwaga! Usg trzeba wykonywać przy wypełnionym pęcherzu, dlatego przed badaniem koniecznie podaj dziecku picie. Jeżeli wyniki usg będą niepokojące, specjalista skieruje dziecko na kolejne badanie, tym razem już przy użyciu rentgena.
Sprawdź, jakie badania niemowlaka są konieczne i kiedy umówić się na bilans roczny.