Reklama

Biała kupka u dziecka zwykle wprawia rodziców w zdumienie i wywołuje niepokój. To naturalne, bo biały kolor kupki niemowlaka nie zdarza się często i może wyglądać dziwnie. Jeśli twoje dziecko zrobi białą kupkę, przyjrzyj się dokładniej jego diecie oraz wielkości posiłków – być może dziecko je za dużo i ma kłopoty z trawieniem. Wyjaśniamy, co oznacza biały stolec u dziecka.

Reklama

Biała kupka u dziecka: co oznacza?

Odbarwiona, biała kupka może pojawić się wtedy, gdy dziecko ma bardzo duży apetyt i przejada się mlekiem. Biały lub szary kolor kupki często bywa dowodem na to, że układ pokarmowy maluszka nie nadąża z trawieniem. Czasem jednak biała kupka świadczy o problemach ze zdrowiem, zwłaszcza jeśli to stan przewlekły, a nie incydentalny.

Biały stolec u dziecka może być objawem:

  • choroby dróg żółciowych (gdy żółć nie może być prawidłowo odprowadzana z wątroby);
  • kłopotów z funkcjonowaniem wątroby;
  • problemów z pęcherzykiem żółciowym;
  • kamicy nerkowej;
  • nieprawidłowej pracy trzustki;
  • niektórych rodzajów nowotworu.

Szary kolor kupki u dziecka może być efektem:

  • problemów z wątrobą lub drogami żółciowymi;
  • rozszerzania diety.

Uwaga, biała kupka zawsze powinna skłonić rodziców do pilnej wizyty u lekarza. Zwróć uwagę, czy u dziecka występują też inne objawy, jak świąd skóry, ciemna barwa moczu, żółty odcień skóry. Nawet jeżeli przyczyny białego stolca są niegroźne, specjalista musi zbadać dziecko – zrobić USG jamy brzusznej, zlecić badania laboratoryjne, w tym parametry wątrobowe i enzymy trzustkowe.

Inne niegroźne przyczyny jasnego stolca:

  • wypijanie bardzo dużych ilości wody;
  • duża ilość niektórych produktów w diecie, np. warzyw i owoców.

Biała kupka u dziecka po jelitówce

Bardzo jasny, wręcz biały stole może pojawić się po jelitówce, czyli tzw. grypie żołądkowej wywołanej zakażeniem wirusowym. W trakcie choroby dziecko cierpi na biegunkę, ma wodnistą, trudną do zahamowania kupkę. Po jelitówce stolec może być jasny, czasem pojawia się w nim śluz – to efekt przejściowych zaburzeń w pracy układu pokarmowego. Jeżeli jednak objawy się nie przedłużają, nie ma powodu do niepokoju.

Co oznacza kolor kupki u dziecka?

Kolor kupki oraz jej konsystencja u niemowlaka to ważna informacja dla rodziców i lekarza. Kolor kupki może wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka.

U niemowląt karmionych piersią prawidłowy stolec ma konsystencję musztardy i kolor jasnożółty lub zielony. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zdrowa kupka ma kolor żółty, żółto-brązowy lub brązowo-zielony i zazwyczaj jest bardziej gęsta niż u maluchów karmionych mlekiem mamy.

Biały kolor kupki to niejedyne zaskoczenie, jakie może czekać rodziców. Inne częste kolory kupki małego dziecka to np.:

  • Kupka ciemnozielona lub czarna: to smółka. Wydalają ją wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu.
  • Kupka zielona: pojawia się, gdy dziecko nie ma jeszcze rozszerzonej diety. Kupka utlenia się pod wpływem powietrza. Zielonkawy kolor bywa też efektem podawania preparatów z żelazem albo karmienia mlekiem modyfikowanym typu HA.
  • Kupka żółtka, musztardowa: to prawidłowa kupka zdrowego dziecka karmionego piersią, często ma rzadszą konsystencję. Im niemowlę jest starsze, tym kupa staje się gęściejsza.

Pamiętaj: nawet jeśli maluch jest karmiony tylko piersią czy mlekiem modyfikowanym, kolor kupki może się zmieniać. Zawsze zwracaj uwagę na wszelkie odstępstwa od normy, a o swoich wątpliwościach poinformuj lekarza.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama