Reklama

Podwyższonego cholesterolu u dziecka nie można zlekceważyć, bo skutki takiego postępowania zrujnują zdrowie dziecka już przed 40. rokiem jego życia, wyjaśnia prof. dr hab. Marek Naruszewicz, który jest honorowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz ekspertem ogólnopolskiego programu walki z cholesterolem – Proaktywnie dla serca.

Reklama

Czy cholesterol należy badać każdemu dziecku bez wyjątku?

Jeżeli któreś z rodziców ma chorobę układu krążenia, albo ujawniła się ona u mamy podczas ciąży, to dziecku koniecznie należy zbadać poziom cholesterolu. Podobnie należy postąpić, jeśli dziecko pochodzi z rodziny, w której wystąpił przedwczesny zawał serca – przed 55. rokiem życia. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że na tak wczesnym etapie życie możemy jeszcze bez leków, wyłącznie dietą zatrzymać proces prowadzący do intensywnej miażdżycy, która może ujawnić się nawet przed 40. rokiem życia.

Co robić jeśli okaże się, że dziecko ma podwyższony poziom cholesterolu?

Przede wszystkim należy skonsultować z pediatrą. Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka może być również wtórnym efektem jakiegoś schorzenia, które należy wykluczyć. Jeżeli okaże się, że jest związany wyłącznie ze złą dietą, to potrzebne będzie unormowanie żywienia. Należy:

  • Jeść 5 razy dziennie
  • Jeść dużo warzyw i owoców,
  • Zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów tzw. trans, które są np. w słodkim pieczywie i wpływają na poziom cholesterolu.

Dzieci z podwyższonym cholesterolem powinny również mieć odpowiedni wysiłek fizyczny, czyli dużo ruszać się i ćwiczyć.

Jak często trzeba badać dziecku cholesterol?

Należy dbać o to cały czas. Jeżeli u dziecka się stwierdzi się podwyższony poziom cholesterolu, to następne badanie nie może odbyć się za 3 czy za 5 lat, ale za rok. Ze względu na groźne skutki, do których prowadzi kłopoty z cholesterolem, dziecko powinno pozostawać pod stałą kontrolą lekarską.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama