Bakterie pneumokoki i meningokoki to są dwa podstawowe czynniki etiologiczne sepsy u dzieci.
- Sepsy, która wzbudza wiele emocji i strachu, gdyż co jakiś czas pojawiają się informacje w mediach, że dziecko zmarło na sepsę i wtedy budzi się strach w rodzicach i chcą wiedzieć więcej - mówi Aneta Górska - Kot, ordynator oddziału pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie. - Chcą wiedzieć, co mogą zrobić, by ich dziecko nie zachorowało na sepsę.

Reklama

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom niedoskonałe, ale warto zaszczepić

Szczepienia - zdaniem ordynator szpitala dziecięcego - to jedyne pewne i skuteczne zapobieganie zakażeniom meningokokowych i pneumokokowym.
- W tym roku mamy obowiązkowe szczepienie przeciwo pneumokokom szczęśliwie, aczkolwiek nie do końca, bo to nie jest szczepionka naszych marzeń - uważa Aneta Górska- Kot. - Ta szczepionka nie chroni tak, jak mogłaby chronić szczepionka nowocześniejsza.
W kalendarzu szczepień obowiązkowych do tej pory nie było szczepień przeciwko meningokokom i zdaniem lekarki pewnie długo nie będzie.

Kiedy należy szczepić dziecko przeciwko pneumokokom i meningokokom?

- Szczepionki zarejestrowane są od drugiego miesiąca życia, czyli tak naprawdę możemy szczepić już niemowlęta - mówi ordynator oddziału dziecięcego. - Pneumokoki są w kalendarzu obowiązkowym, czyli są refundowane przez państwo, więc można szczepić dziecko od drugiego miesiąca. Jeśli chodzi o meningokoki to jest kwestia wyboru. Można szczepić już niemowlęta, ale jest to szczepionka, która można szczepić całe życie.

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama