Dr Marek Bachański jest neurologiem, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przez wiele lat zajmował się m.in. leczeniem padaczki u dzieci. Zwraca uwagę na to, że objawy padaczki u dzieci często są inne niż typowy napad padaczkowy u dorosłego.

Reklama

Jakie są objawy padaczki u dziecka?

Zwykle, gdy myślimy o padaczce, to wyobrażamy sobie, że ktoś traci przytomność, upada na podłogę i ma drgawki. Padaczka u dziecka może właśnie tak wyglądać, jednak bardzo często objawy wyglądają zupełnie inaczej.
Inny objaw: dziecko sztywnieje, sinieje, ma wzrok utkwiony do góry.
Jeszcze innym objawem mogą być krótkie, sekundowe szarpnięcia rękami lub nogami - to tzw. napady miokloniczne.
Bywa też tak, że dziecko bawi się, potem wstaje, idzie i nagle upada. To tzw. napady atoniczne, związane z nagłym zanikiem napięcia mięśniowego.
U noworodków napad padaczki wygląda tak, jakby dziecko pedałowało: rusza w określony sposób nóżkami, jakby jechało na rowerku.

Reklama

Niektóre dzieci czasem się zamyślają, wydają się nieobecne. To także może być atak padaczki?

Tak, to jeszcze inny typ napadów, zwykle pojawiający się u dziecka 6-8-letniego. Potocznie mówi się, że dziecko zamyśla się, wyłącza świadomość. Trwa to 5, 10, 15 sekund. Np. dziecko w pierwszej klasie pisze i na chwilę zastyga. Dochodzi do wyłączenia świadomości na ok. 10 sekund. Po tym czasie dziecko znów podejmuje aktywność. To jest właśnie napad padaczki.
Dziecko może mieć 20-40 napadów takich zapatrzeń w ciągu dnia. To jedna z postaci padaczki (tzw. dziecięca padaczka z napadami nieświadomości). Akurat ten typ padaczki dosyć łatwo poddaje się leczeniu.
Zobacz także: Jak leczy się padaczkę u dzieci? Kiedy pomaga marihuana lecznicza?

Reklama
Reklama
Reklama