Reklama

Książeczka zdrowia dziecka jest niezbędnym dokumentem, który przydaje się w wielu sytuacjach. W książeczce znajdują się podstawowe informacje o zdrowiu dziecka od urodzenia do 18. roku życia. Każda mama dostaje ją przy wypisie ze szpitala po porodzie.

Reklama

Książeczka zdrowia dziecka: czy jest potrzebna?

Książeczka zdrowia dziecka jest potrzebna i od 2016 roku – obowiązkowa. Gdzie trzeba ją zabierać? Rodzice powinni mieć ze sobą książeczkę zdrowia na każdej wizycie u pediatry (warto o niej pamiętać także w czasie wizyty w prywatnym gabinecie). Po co? Książeczka zdrowia to szczegółowa kronika zdrowia twojego maluszka, dzięki której lekarzowi może być łatwiej ocenić stan dziecka i postawić diagnozę. To ważne, by skrupulatnie ją wypełniać – z myślą o przyszłym leczeniu.

Uwaga: jeśli zapomnisz wziąć książeczkę zdrowia do pediatry (bo np. wizyta była nagła i nieplanowana), w dalszym ciągu masz prawo do świadczenia usługi lekarskiej dla dziecka.

Poza tym książeczka zdrowia dziecka jest potrzebna:

  • na każdej wizycie szczepiennej,
  • podczas leczenia szpitalnego.

Książeczka zdrowia dziecka: gdzie kupić?

Książeczkę zdrowia dziecka otrzymasz za darmo w szpitalu, w którym rodziłaś. We wszystkich placówkach obowiązuje ten sam wzór książeczek. Znajdziesz w niej:

  • dane osobowe dziecka, płeć, numer PESEL dziecka,
  • informacje o przebiegu ciąży i porodzie (w którym tygodniu nastąpił, czy odbył się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie),
  • informacje o stanie zdrowia noworodka,
  • informacje o stanie zdrowia i pomiarach w kolejnych miesiącach życia,
  • dane o przebytych chorobach zakaźnych, alergiach, pobytach w szpitalu,
  • informacje o szczepieniach.

Ważne: nie trzeba kupować książeczki zdrowia dziecka. Aby ją otrzymać, zgłoś się do szpitala, w którym dziecko przyszło na świat. Jeśli dziecko rodzi się w domu, książeczkę zdrowia powinien wydać lekarz lub położna, która przyjmuje poród.

Zgubiona książeczka zdrowia dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, gdy zginie im książeczka zdrowia dziecka. To proste: trzeba udać się do szpitala, który wydał dokument, i poprosić o duplikat książeczki zdrowia dziecka.

Niestety kolejny etap odzyskiwania książeczki jest trudniejszy – należy uzyskać utracone dane ze wszystkich placówek, w których dziecko było leczone. Jak sobie to ułatwić? Polecamy robić zdjęcia kolejnym zapisywanym stronom w książeczce zdrowia dziecka – na wszelki wypadek.

Uwaga, dla dziecka, które przyjechało z zagranicy i nie ma ze sobą oryginalnej książeczki zdrowia, można kupić taką książeczkę zgodną z aktualnym wzorem (określa go § 72 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania – Dz. U. Z 2015 r., poz. 2069). Wtedy lekarz podczas każdej wizyty powinien dokonywać w niej bieżących wpisów. Książeczkę zdrowia można też założyć dziecku w przychodni POZ, do której maluch jest zapisany.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama