Śpiący chłopiec
Sen

Badanie krwi wykryje, czy dziecko śpi wystarczająco dużo – donoszą włoscy naukowcy

Nie ty jedna zastanawiasz się, czy twoje dziecko śpi odpowiednio dużo. Sen ma przecież ogromny wpływ na zdrowie. Naukowcy już wiedzą, jak można to sprawdzić! Wystarczy prosty test z krwi.

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców i właśnie opublikowane w „Experimental Physiology” dowodzą, że proste badanie krwi pozwala stwierdzić, czy dzieci śpią odpowiednio dużo. Wynik takiego badania może też być wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia – bo zbyt mała ilość snu powoduje podatność na wiele chorób.

Za mało snu = choroba

Powszechnie wiadomo, że sen jest niezbędny dla zdrowia dzieci, a jego niewystarczająca ilość snu wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia, np. zwiększa ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Zapotrzebowanie na sen i jego jakość zależy też jednak od czynników genetycznych, środowiskowych i społecznych. Trudno więc ustalić, ile dokładnie godzin na dobę powinny spać dzieci – zwykle podaje się takie dane w widełkach. Choć test z krwi nie odpowie na pytanie, ile powinno spać konkretne dziecko, to dzięki niemu uzyskamy odpowiedź, czy śpi ono wystarczająco dużo.  

Na czym polegało badanie?

Naukowcy z Institute of Food Sciences z National Research Council we Włoszech badali dzieci i młodzież o normalnej masie ciała z ośmiu krajów europejskich (Hiszpania, Włochy, Cypr, Niemcy, Belgia, Estonia, Węgry i Szwecja). Badani sami deklarowali, czy nie dosypiają (śpią zbyt krótko: dzieci mniej niż 9 godzin na dobę, nastolatki mniej niż 8 godzin) czy też śpią normalnie (dzieci co najmniej 9 godzin, nastolatki co najmniej 8 godzin na dobę).
Po pobraniu krwi od dzieci naukowcy przyjrzeli się mikroRN, czyli cząsteczkom mającym bezpośredni wpływ na to, który z naszych genów jest włączony, a który wyłączony. Stwierdzono, że niektóre mikroRNA miały znacząco różne poziomy w zależności od tego, czy dzieci spały krótko czy normalnie. Badacze wzięli pod uwagę kraj pochodzenia, wiek, płeć, dojrzewanie, średni dzienny czas badania oraz poziom wykształcenia rodziców i wykluczyli wpływ tych czynników na poziomy mikroRNA. 

Badanie krwi wykryje podatność na choroby

Wyniki badań włoskich naukowców mogą stanowić podstawę do opracowania testu z krwi, który posłuży nie tylko do oceny higieny snu, ale także do określenia podatności na choroby. Taki test być może pomoże w bardziej wiarygodnej ocenie ryzyka zapadnia na niektóre choroby. – Nasze ustalenia po raz pierwszy pokazują, że czas snu odzwierciedla profil określonych krążących mikroRNA u dzieci i młodzieży. Proste badanie krwi mogłoby ułatwić lekarzom ustalenie, czy dzieci śpią wystarczająco dużo. Mogliby też wykorzystać jego wynik jako wskaźnik do badania innych aspektów ich zdrowia – podsumowuje Fabio Laura, jeden z autorów badania.

Źródło: The Physiological Society
 


Zobacz też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

sen dziecka wpływa na zdrowie psychiczne mamy
Adobe Stock
Aktualności
O której godzinie najlepiej położyć dziecko spać? Naukowcy już to wiedzą!
Godzina, o której twoje dziecko idzie spać, może mieć ogromne znaczenie dla psychiki jego mamy.

Badania naukowców potwierdzają to, co pewnie wiele z nas mam intuicyjnie czuje, że dziecko powinno wcześniej iść spać wieczorem. Z wielu powodów, a jednym z nich jest to, że wczesny sen dziecka przekłada się zdrowia mamy! Dla zdrowia psychicznego mamy Naukowcy swoimi badaniami potwierdzili, że dziecko, które wcześnie zasypia, gwarantuje mamie zdrowie psychiczne. Pewnie dla wielu mam nie jest to nic odkrywczego i same z własnego doświadczenia zdają sobie z tego doskonale sprawę. Niemniej jednak znalazło to teraz potwierdzenie w badaniach. O której maluch powinien trafić do łóżka? Okazuje się, że rytm aktywności dziecka w ciągu dnia dokładnie określa, o której godzinie wieczorem twój maluch powinien trafić do łóżka. Z wyliczeń naukowców wynika, że nie powinno to być później niż do godziny 20. 30 . Taka pora jak dowodzą badacze, gwarantuje dziecku wyspanie się , a co za tym idzie zdrowie, a to z kolei pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną mamy. Dlaczego granicę postawiono akurat o tej godzinie? Bo właśnie ok. 20 obserwuje się u dzieci zwiększony poziom melatoniny, tzw. hormonu snu, który nie tylko pomaga zasnąć, ale też pozytywnie wpływa na jakość snu.   Mama musi mieć czas dla siebie W jaki sposób przekłada się to na zdrowie psychiczne mamy? Badania pokazują, że położenie dziecka do łóżka to jest ten moment, kiedy kobiety mogą przełączyć się z trybu „jestem mamą" na tryb „teraz mam czas dla siebie” . Po całym dniu opiekowania się dzieckiem, wypełnionym masą obowiązków domowych, a bywa, że także zawodowych, wreszcie mają czas tylko dla siebie. W organizmie kobiety spada poziom stresu , może sobie pozwolić na nic nierobienie lub też robienie tego, na co ma ochotę. Bywa, że jest to dla wielu kobiet najprzyjemniejsza część ich dnia. A im wcześniej dzieci wylądują w łóżeczkach, tym więcej mama...

problemy ze snem w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy dobry sen może zapobiec cukrzycy ciążowej? Nowe doniesienia
Wysypiasz się w ciąży? Powinnaś, być może pomoże ci to uniknąć cukrzycy ciążowej. Zobacz, co odkryli naukowcy nt. związku między ilością snu a ryzykiem wystąpienia cukrzycy w ciąży.

Cukrzyca ciążowa dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży . Podwyższony poziom cukru we krwi w okresie ciąży jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, a po porodzie najczęściej wraca do normy, chociaż kobieta, która miała cukrzycę w ciąży, znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Cukrzyca ciężarnych rozpoczyna się najczęściej na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży, a wykrywa się ją dzięki badaniu krwi wykonywanym między 24-28 tygodniem ciąży. Test obciążenia glukozą daje wiarygodny wynik, który pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową.  Cukrzyca ciążowa: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania? Czy jest coś, co może ci pomóc uniknąć cukrzycy ciążowej ? Według najnowszych doniesień ze świata nauki pomocny może okazać się... sen. Grupa międzynarodowych naukowców postanowiła sprawdzić, czy ilość i jakość snu kobiety w ciąży może mieć wpływ na wystąpienie u niej cukrzycy ciężarnych. W tym celu przebadali prawie 700 kobiet w ciąży i odkryli, że te z nich, które sypiały za mało, miały nieprawidłowy poziom cukru .  Naukowcy tłumaczą to tym, że sen wpływa na metabolizm glukozy. Osoby, które mają za mało snu, częściej chorują na cukrzycę typu 2, a teraz dowiadujemy się, że długość snu ma też wpływ na poziom cukru w czasie ciąży. W grupie badanych kobiet największe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej zaobserwowano u kobiet, które przesypiały nocą mniej niż 6 godzin . Cukrzyca w ciąży: nie bagatelizuj jej! Cukrzycy ciążowej nie wolno bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnych komplikacji, m.in. przedwczesnego porodu  i dużej wagi urodzeniowej dziecka (co z kolei może oznaczać trudny poród). Dlatego kobieta, u której badanie wykazało podwyższony poziom cukru we krwi musi koniecznie znajdować się pod opieką lekarza, kontrolować poziom cukru odpowiednią dietą i...

rodzice z córką w łóżku
Fotolia
Aktualności
Sen to zdrowie? Czy wczesne kładzenie i wstawanie jest na pewno dobre dla dzieci?
Czy dzieci muszą wcześnie chodzić spać i wcześnie wstawać? To takie zdrowe i mądre? Naukowcy ogłosili wyniki badań, które niestety mogą zdołować rodziców dzieci, które nienawidzą wcześnie chodzić spać. Czy badacze naprawdę nie mają nic innego do roboty?

Czy wasze dzieci chodzą wcześnie spać? Czy zawsze ich spokojny sen jest poprzedzony męką rodzica, który usiłuje zapędzić do łóżek o określonej godzinie? Kolejne badania potwierdzają, że rodzice nie tylko dla siebie próbują to robić, by mieć choć chwilę oddechu wieczorem, ale także dlatego, że to może zaważyć na całym przyszłym życiu ich pociech. Nie jesteśmy więc zgredami i bezlitosnymi żandarmami bez kozery, ufff... ;) A co jeśli zdarza ci się pozwalać chodzić spać dziecku dopiero, gdy po prostu padnie? Czy to dobre dla dziecka (bo dla rodzica to wiadomo, że nie!)? Najnowsze badania nad snem dzieci - rewolucyjne wyniki? Sarah Anderson, profesor epidemiologii w Szkole Wyższej Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Stanowego w Ohio, kierowała badaniami, których wyniki dowodzą niezbicie, że przedszkolaki, które chodzą spać po godzinie 21., mają niestety większą szansę wyrosnąć na otyłych nastolatków. To jest potwierdzone naukowo, nawet przy rozważeniu innych znanych powszechnie czynników podwyższających ryzyko otyłości u dzieci i młodzieży. Regularny harmonogram snu jest także kojarzony z mniejszą ilością problemów związanych ze snem w przyszłości czyli np. bezsennością, częstotliwością wybudzeń itp. Zgłoś się do testowania i  zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3 ! Badania i wskazówki naukowców zwykle koncentrują się na tym, że coś "może mieć wpływ, ale nie musi" albo "niekoniecznie musi mieć wpływ we wszystkich przypadkach". Czy rodzice muszą rozważać wszelkie najnowsze rewelacje badaczy? Czy naukowcy znają jakieś sposoby na wyjące dziecko? Oczywiście sen to dobra rzecz, cokolwiek ktokolwiek, by nie powiedział na ten temat, nie można takiego odpoczynku, regeneracji zamienić na nic innego. To nie podlega dyskusji. Wczesne chodzenie spać i wczesne wstawanie, a zwłaszcza odpowiednie dawki snu i regularny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj