Reklama

Melisa, a dokładniej napar z tego zioła, jest popularnym środkiem ziołoleczniczym. Nie znaczy to, że można go podawać każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Reklama

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami niemowlętom do 1. roku życia do picia podaje się tylko mleko mamy, mieszanki mleczne lub wodę, a inne napoje wprowadza się dopiero po 1. roku życia. Mimo to, lekarz może wyrazić zgodę na doraźne podanie niemowlęciu naparu z melisy, jeśli uzna, że dolegliwości dziecka mogą po niej ustąpić.

Spis treści:

Melisa dla niemowlaka – od kiedy?

Naparu z melisy, podobnie jak i innych ziół, nie należy podawać dziecku, które nie ukończyło 6. miesiąca życia, a najlepiej – 1. roku życia. Zresztą podanie niemowlęciu wszystkich leków i parafarmaceutyków trzeba wcześniej skonsultować z lekarzem. Nawet herbatka koperkowa nie jest obecnie polecana dla najmłodszych dzieci. W określonej sytaucji lekarz może zgodzić się na podanie naparu z melisy dziecku po 6. miesiącu życia (czasami nawet po 4. miesiącu życia).

Zwykła melisa dla niemowlaka – na co działa?

Melisa najbardziej znana jest ze swojego uspokajającego działania. Łagodzi stres, lęki, nadmierne pobudzenie, ułatwia zasypianie.

Ze względu na to, że olejki eteryczne znajdujące się w melisie działają też moczopędnie i rozkurczowo, wykorzystuje się ją do łagodzenia bólu brzucha i wzdęć poprzez rozluźnienie mięśni gładkich układu pokarmowego. Wspomagająco melisę można też stosować w stanach obniżonej odporności, podczas infekcji wirusowych i bakteryjnych, gdyż działa ona przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Herbatka z melisy dla niemowlaka – jak parzyć?

Herbatkę z melisy najlepiej zaparzyć z dobrej jakości ziół, a więc kupionych w aptece. Napar nie powinien być zbyt mocny i przed podaniem trzeba go wystudzić do temperatury pokarmu, jaki podaje się zwykle dziecku.

Do przygotowania naparu dla dziecka wystarczy 1/3 łyżeczki suszonych liści melisy. Trzeba zalać je gorącą wodą (200 ml) i odstawić na 15-20 minut pod przykryciem. .

Na rynku dostępne są też herbatki z melisy instant. Są łatwe w przygotowaniu, ale zawierają dodatkowe substancje, w tym cukier. Dlatego, jeśli lekarz wyrazi zgodę na podanie naparu z melisy, lepiej zdecydować się na samodzielne przygotowanie z niej zwykłej, ziołowej herbatki.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama