herbatki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta

Herbatki dla niemowląt – to nie jest dobry pomysł [AKTUALNE ZALECENIA]

Eksperci zajmujący się żywieniem dzieci są zgodni: herbatki nie są napojem dla niemowląt. W najnowszych zaleceniach żywieniowych wprowadzono rewolucyjne zmiany dotyczące podawania napojów najmłodszym dzieciom. Sprawdź, co powinno pić małe dziecko, kiedy i jaką herbatkę możesz mu podać.

Do niedawna uważano, że niemowlęta nie mogą pić herbaty, tylko herbatki. Pod tą potoczną nazwą kryją się napary z ziół i owoców. Opublikowane w lutym 2021 nowe zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzają bardzo ważną zmianę w temacie picia dla dzieci. Wynika z niej, że niemowlęta nie powinny pić herbatki.

Dla dzieci w pierwszym roku życia najlepszym napojem jest woda. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach. Wyjaśniamy, z czego wynikają te ograniczenia i jakie herbatki mogą pić starsze dzieci. 

Spis treści:

Herbatki ziołowe dla dzieci: kiedy można je wprowadzać i które są najbezpieczniejsze?

Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane?

Jeszcze do niedawna wiedza na temat herbatek dla dzieci sprowadzała się głównie do tego, że niemowlęta nie powinny pić czarnej herbaty. Nawet z cytryną. Nie zalecano jej w pierwszych latach życia, ponieważ zawiera teinę, która działa na organizm pobudzająco. Zakaz dotyczył z tego samego powodu również herbaty zielonej i białej. A co z innymi herbatkami – owocowymi, ziołowymi, granulowanymi? Z ostatnich zaleceń żywieniowych dla niemowląt wynika, że nie są polecane dzieciom ani od 4, ani od 6 miesiąca życia.

Eksperci zajmujący się żywieniem niemowląt zwracają uwagę na konieczność ograniczenia cukru w diecie niemowląt. Ma to zapobiec ryzyku rozwinięcia się w przyszłości u dziecka nadwagi lub otyłości. Aby nie przyzwyczajać maluchów do słodkiego smaku, aż do 12 miesiąca niemowlęta powinny pić mleko mamy (lub mleko modyfikowane) oraz wodę. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach, podobnie jak soki owocowe i inne napoje. 

Niewielu rodziców wie, choć mówi się o tym głośno od kilku lat, że woda do picia w diecie niemowląt powinna pojawić się od około 6 miesiąca. Wcześniejsze dopajanie niemowlaka nie jest konieczne. W wyjątkowych sytuacjach, gdy na dworze panuje upał lub dziecko ma gorączkę, można podać do picia wodę.  

Niemowlętom lepiej nie podawać również naparów z ziół. Mimo tego, że herbatki ziołowe parzone z torebki nie zawierają cukrów, nie są niezbędnym składnikiem diety dziecka poniżej 12 miesiąca. Wiele ziół nie zostało dokładnie przebadanych, a w związku z tym nie jest dobrze znany ich wpływ na organizm malutkiego dziecka. Wiadomo też, że niektóre zioła mogą uczulać, np. bardzo popularny wśród rodziców niemowlaków rumianek. Herbatki ziołowe najlepiej wprowadzać do diety dziecka po konsultacji z pediatrą, zaczynając od małych ilości i obserwując reakcję po ich wypiciu. 

Dla dzieci produkuje się też herbatki granulowane. Wystarczy je zalać chłodną lub letnią wodą. Wygodne? I to bardzo! Niestety – gotowe herbatki granulowane zwykle zawierają dodatek cukru (czasem jest to glukoza lub fruktoza). Jego nadmiar może powodować wzmożoną fermentację jelitową. Z tego względu nie uznaje się je za napój odpowiedni dla dziecka poniżej 1. roku życia.

Jakie herbatki dla rocznego dziecka?

Dzieciom po pierwszych urodzinach można podawać napary z owoców i ziół, ale najlepszym napojem nadal jest woda. Herbatka ziołowa lub owocowa może być dodatkowym piciem dla starszego dziecka lub sposobem na drobne problemy zdrowotne. Najmłodsze dzieci często piją herbatkę rumiankową, malinową, lipową. Napoje te są stosowane przy łagodnych dolegliwościach: lipowa i malinowa zwalczają niewysoką gorączkę, rumiankowa – łagodzi dolegliwości trawienne. W sklepach możesz znaleźć też herbatki dla dzieci, które są mieszanką różnych ziół lub ziół i owoców, czasem z dodatkiem witamin. 

Herbatki dla dzieci, które gaszą pragnienie i pomagają przy różnych dolegliwościach:

  • Herbatka rumiankowa działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi bóle brzucha, pomaga przy bolesnym ząbkowaniu. Ponieważ rumianek może uczulać, należy ostrożnie wprowadzać go do diety dziecka.
  • Herbatka z melisy – działa uspokajająco, pomaga w zasypianiu, może łagodzić ból brzuszka.
  • Herbatka z passiflory – działa podobnie jak herbatka z melisy.
  • Herbatka malinowa, lipowa, z czarnego bzu – takie herbatki warto podawać, jeśli pojawi się niewysoka gorączka u dziecka (do 38°C). Pomogą również przy przeziębieniach, działają uspokajająco i regulują trawienie.
  • Herbatka miętowa – pobudza trawienie, działa przeciwskurczowo, łagodzi bóle brzuszka, działa również przeciwzapalnie.
  • Herbatka kminkowa – łagodzi bóle brzuszka, poprawia apetyt, pobudza wydzielanie soków żołądkowych. 
  • Herbatka z dzikiej róży – bogata w witaminę C, dlatego warto ją podawać przy przeziębieniach (i po chorobie). Działa wzmacniająco.
  • Herbatka z jeżówki purpurowej – mobilizuje układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwalergicznie.

 

Nie lecz małego dziecka na własną rękę. Jeśli boli je brzuszek, kaszle, ma gorączkę lub pojawiła się biegunka, najpierw idź z nim do pediatry.

Herbatka koperkowa dla dziecka 

Popularna herbatka koperkowa (czyli napar z kopru włoskiego), którą piło wiele niemowląt, a nawet noworodków podczas ataku kolki, nie jest obecnie polecana, aż do 5. roku życia. Herbatka koperkowa pomaga przy bólach brzuszka, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia, ale badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że napar z kopru włoskiego ma silne działanie estrogenne. Picie dużych ilości herbatki koperkowej przez małe dzieci może skutkować wcześniejszym dojrzewaniem dziewczynek i wzrostem poziomu estrogenów (żeńskich hormonów) u chłopców.

Herbatki dla dziecka z cukrem czy bez?

Herbatek dla dzieci nie należy słodzić. Po pierwsze – dlatego, że cukier szkodzi, po drugie – ze względu na ryzyko próchnicy butelkowej, po trzecie – ze względu na to, że dziecko, które przyzwyczajone do słodkiego smaku, nie będzie chciało pić napojów niesłodzonych.

Herbatki owocowe i ziołowe dla dzieci możesz przygotować z torebek. Zalej je wrzątkiem i parz przez 5–10 minut. Słaby napar dziecko może pić po ostudzeniu i sprawdzeniu temperatury.

W czym podawać herbatkę dziecku?

Dziecko powyżej roku nie powinno pić niczego z butelki – ani mleka, ani wody, ani żadnych dodatkowych napojów. Herbatkę najlepiej podawać dziecku w kubku niekapku. Naukę picia z kubeczka (wody) powinny rozpocząć niemowlęta w drugiej połowie pierwszego roku życia – czytaj więcej: jak nauczyć dziecko pić z kubeczka
 

Czy herbatkę można odgrzewać?

Herbatka, podobnie jak mleko, nie powinna być ponownie podgrzewana. Nie podawaj dziecku jednej porcji przez cały dzień, bo w kubeczku mogą się rozwinąć bakterie. Przyrządzaj częściej małą ilość – jeśli dziecko nie wypije całej porcji w ciągu pół godziny, resztę wylej. Zawsze sprawdzaj termin przydatności do spożycia na opakowaniu. Zwykle jest krótki – do dwóch miesięcy po otwarciu.
 

 


Zobacz także:

 

co do picia dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Co do picia dla niemowlaka – nowe wytyczne z 2021 roku
Co do picia dla niemowlaka zalecają specjaliści? Początkowo najlepsze jest mleko mamy lub dostosowana do wieku dziecka mieszanka mleczna – i jest to także przez pewien czas jedyny pokarm dziecka. Między 5 a 7 miesiącem życia należy rozszerzać dietę dziecka, co obejmuje też napoje. Do ukończenia roku powinna to być woda lub napoje mleczne.

Zastanawiasz się, co dawać do picia dla niemowlaka? Nasi eksperci wraz z Europejską Akademią Pediatrii radzą, aby niemowlętom aż do ukończenia 12 miesiąca życia, nie podawać żadnych napojów poza mlekiem mamy, mieszanką mleczną lub wodą. Nowe zalecenia dotyczące żywienia niemowląt wyraźnie mówią o tym, że trzeba redukować ilość tzw. wolnych cukrów w diecie niemowlęcia, co oznacza, że na cenzurowanym znalazły się soki, koktajle owocowe i słodzone napoje. Spis treści: Co do picia dla niemowlaka – zalecenia - Co do picia dla niemowlaka: woda - Mleko krowie, kozie i owcze w diecie niemowląt - Mleka smakowe i napoje roślinne dla niemowląt - Co do picia dla niemowląt: soki owocowe        -  Mleko modyfikowane dla młodszych dzieci (tzw. Junior) Czy niemowlę karmione piersią trzeba dopajać Jakie napoje są zakazane w diecie dzieci Co do picia dla niemowlaka – zalecenia Poniżej dokładnie omawiamy, co o różnych rodzajach napojów dla niemowląt mówią specjaliści, bo przecież wody też są różne rodzaje. Wymienimy też napoje, które są zdecydowanie odradzane jako picie dla niemowlaka. Co do picia dla niemowlaka: woda Od 6 miesiąca życia zapotrzebowanie niemowlęcia na wodę wynosi 0,8-1 litra na dobę. Ilość ta obejmuje wodę zawartą w napojach i pokarmach. Specjaliści są przekonani, że przyzwyczajanie starszego niemowlęcia do picia wody jest istotnym elementem zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci . Jednocześnie polecają dzieciom wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną niskosodową, niskozmineralizowaną (< 500 mg/l), niskosiarczanową. Informacja o tym, co zawiera woda i w jakiej ilości, znajduje się na etykietach butelek. Eksperci odradzają podawanie do picia niemowlętom wody studziennej ze względu na ryzyko skażenia jej niebezpiecznymi dla dzieci azotynami i azotanami....

dziewczynka pije wodę
Adobe Stock
Żywienie
Co podawać dziecku do picia, a z czego lepiej zrezygnować?
Woda, soki, herbatki, koktajle, a może napoje kolorowe? Co warto podawać do picia niemowlakowi, a co starszemu dziecku? Na rynku co rusz pojawiają się nowe produkty, które kuszą swoimi właściwościami.

Do 6. miesiąca życia zdrowym dzieciom wystarcza mleko mamy (lub mleko modyfikowane), gdyż świetnie je odżywia i nawadnia. Dopiero po tym okresie do diety należy wprowadzić wodę. Zgodnie z najnowszymi zasadami żywienia zdrowych niemowląt zapotrzebowanie na nią wynosi 800-1000 ml na dobę i obejmuje zarówno wodę wypijaną samodzielnie, jak i tą zawartą w żywności. Czego lepiej nie podawać niemowlakowi do picia? Eksperci podkreślają także, że w 1. roku życia mleko krowie nie powinno stanowić głównego napoju. Jego wczesne wprowadzenie może sprzyjać rozwojowi alergii oraz wystąpieniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ponadto w tym okresie nie zaleca się również podawania soków, co skutecznie pomaga zapobiegać otyłości. Co warto podawać do picia po 6. miesiącu życia? Jeśli dziecko było karmione mlekiem mamy i przechodzi na dietę rozszerzoną, to po 6. miesiącu życia podstawowym sposobem nawodnienia jest woda. Z kolei u maluchów, które były karmione sztucznym mlekiem, wodę można podawać od początku podawania mleka modyfikowanego. Należy jednak podkreślić, że nie może być ona dowolna. Jaka sprawdzi się najlepiej? Idealnym wyborem jest woda źródlana. Decydując się na konkretną, warto wybrać taką, która jest: niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Ponadto czytając etykietę na butelce, należy zwrócić uwagę na to, by wybrana woda dla dziecka miała niską zawartość sodu, fluorków, azotanów i azotynów. Takie kryteria spełnia na przykład naturalna, niegazowana woda źródlana Mama i ja . Chociaż woda jest najważniejszym piciem dla starszych dzieci, w niewielkich ilościach mogą one spożywać również inne napoje. Jednym z nich jest np. mleko krowie. Zgodnie z zaleceniami ekspertów nie powinny wypijać go więcej niż 500 ml dziennie. Maluchy mogą również spożywać soki (100% soku owocowego), które mogą pełnić funkcję dodatku...

jaka woda dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Jaka woda dla niemowlaka: najlepsza źródlana, mineralna czy kranówka?
Rodzice nie zawsze wiedzą, jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka. Zdaniem ekspertów to musi być wysokiej jakości woda niskozmineralizowana, pochodząca ze sprawdzonego źródła podziemnego. Niemowlę może też pić wodę z kranu, ale tylko wtedy, gdy jest przebadana przez sanepid i mamy pewność, że spełnia odpowiednie normy czystości. A czy niemowlę może pić wodę oligoceńską lub filtrowaną? I co z wodą smakową?

Woda dla niemowlaka musi być przebadana pod kątem zanieczyszczeń, dlatego rodzice powinni wybierać wodę ze sprawdzonych źródeł, najlepiej taką z atestem, np. PZH, Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Najlepsza dla małych dzieci jest woda źródlana lub mineralna o niskiej zawartości minerałów, sodu i siarczanów. Co jeszcze warto wiedzieć o wodzie podawanej dzieciom w pierwszym roku życia? Spis treści: Jaka woda dla niemowlaka? Woda w diecie niemowlaka: od kiedy ? Czy woda z kranu nadaje się dla niemowlaka? Czy woda filtrowana jest dobra dla niemowlaka? Czy woda oligoceńska jest zdrowa dla niemowlaka? Jaka woda dla niemowlaka do mleka modyfikowanego? Jaka woda dla niemowlaka – przegotowana z butelki? Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla niemowlaka? Czy woda smakowa dla niemowlaka to dobry pomysł? Jaka woda dla niemowlaka? Woda dla niemowlaka musi być sprawdzona i bezpieczna. Jej czystość i skład powinny być regularnie kontrolowane. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz według aktualnego  schematu żywienia  najlepsza dla niemowląt jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna . Musi być to woda niskozmineralizowana , o niskiej zawartości sodu i siarczanów. Najlepiej, żeby miała pozytywną opinię uznanej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Woda mineralna to woda zmineralizowana w sposób naturalny – ma zwykle od 500 do 1500 mg minerałów na litr. Woda źródlana także zawiera minerały, ale w ilości poniżej 500 mg/l. Wybierając wodę butelkowaną dla niemowlęcia , sprawdź na etykiecie, czy ma ona odpowiednią zawartość soli mineralnych: minerały – poniżej 500 mg/l wody, sód – poniżej 20 mg/l wody. Woda mineralna dla niemowlaka powinna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj