Jak nawilżać powietrze w sypialni dziecka? Nawilżacze powietrza i inne metody
20 stopni Celsjusza i ani trochę więcej – tyle powinna wynosić temperatura w sypialni dziecka. Jeśli powietrze będzie za ciepłe i za suche, wysuszy się śluzówka w nosku dziecka: a wtedy już tylko krok do kataru i przeziębienia. Sprawdź, jak dobrze nawilżać powietrze w sypialni dziecka!
Nawilżacz powietrza nie tylko pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu (w sezonie grzewczym spada ona nawet o połowę), ale też oczyszcza powietrze z pyłków i kurzu. Nawilżanie powietrza jest bardzo ważne, bo ciepłe i suche powietrze w domu to częsta przyczyna problemów z noskiem dziecka. Katar u niemowlaka zazwyczaj pojawia się tylko w nocy albo rano. Dziecko nie może oddychać przez nos, często wybudza się i płacze. Już jesteś pewna, że zaczyna się kolejna infekcja, tymczasem... w ciągu dnia nic się nie dzieje. Dziecko oddycha swobodnie, nosek jest czyściutki. Dopóki nie pójdzie spać, bo wtedy znów zaczyna płakać, sapać, pochrapywać – i tak w kółko.
Aby pomóc dziecku, wystarczy często wietrzyć mieszkanie i lekko nawilżyć powietrze. Jak to zrobić, aby powietrze nie było ani za suche, ani zbyt wilgotne? Co zrobić, by mieszkanie nie było wrogiem dziecka? Można kupić nawilżacz powietrza lub wypróbować inne metody nawilżania powietrza w mieszkaniu. Oto najważniejsze zasady wyboru dobrego nawilżacza powietrza i utrzymywania prawidłowej wilgotności powietrza w domu.
Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza pomaga na suche i ciepłe powietrze w domu, które bardzo nie służy małym dzieciom. Do wyboru masz kilka rodzajów nawilżaczy. Są nawilżacze powietrza wyposażone w czujniki wilgotności, które regulują jej poziom w pomieszczeniu. Niektórzy producenci wykorzystują też substancje, które zapobiegają rozwojowi bakterii i pleśni.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Wszystkie nawilżacze powietrza wykorzystują wodę, jednak para może być gorąca, zimna lub... niewidoczna! Możesz wybierać spośród następujących nawilżaczy:
- Nawilżacze parowe (termiczne). W zbiorniku jest grzałka. Woda w środku gotuje się, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz. Zaletą tego typu nawilżacza jest niska cena i to, że można łatwo dodawać środki zapachowe. Wadą tego typu nawilżaczy jest jednak ryzyko, że dziecko się poparzy, gdyż para jest gorąca. (Uwaga! Sprawdź, co robić, a czego nie, gdy dziecko się oparzy!)
- Nawilżacze ewaporacyjne. Wewnątrz znajduje się filtr oraz turbinka tłocząca powietrze. Powietrze przechodzi przez filtr, oczyszcza się, nawilża i powraca. Niestety, nawilżacze tego typu zazwyczaj są dość głośne.
- Nawilżacze ultradźwiękowe. Nowoczesny nawilżacz wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. Powstaje chłodna mgiełka, która nawilża powietrze w pomieszczeniu.
Nawilżanie powietrza: wietrz mieszkanie
Stały dopływ świeżego powietrza jest niezbędny dla zdrowia dziecka. Wietrzenie jest konieczne nawet przy największych mrozach (oczywiście w zimne dni, zanim uchylisz lufcik, wynieś dziecko do drugiego pokoju). Koniecznie przewietrz sypialnię, zanim dziecko pójdzie spać. To ułatwi mu spokojny sen. Powietrze na dworze jest chłodniejsze i zawiera znacznie więcej wilgoci (to dlatego maluchowi na spacerze łatwiej oddychać, nawet kiedy ma katar). Wietrz mieszkanie nawet kilka razy dziennie.
Nie przegrzewaj dziecka
Dbaj, by w sypialni dziecka nie było za gorąco. Temperatura nie powinna przekraczać 19-20°C. Jeśli jest za ciepło, nawet najlepsze nawilżanie nie pomoże. Przeciwnie: gorące i wilgotne powietrze jest bardzo szkodliwe dla dziecka. Ciepło i wilgoć to najlepsze warunki dla rozwoju roztoczy kurzu domowego i pleśni, na które sporo dzieci jest uczulonych. Pamiętaj też, by łóżeczko nie stało blisko kaloryfera, bo dziecku będzie stanowczo za sucho i za gorąco.
Sprawdź, jak rozpoznać alergię na pleśnie.
Wieczorem rozwieszaj na łóżeczku mokre ręczniki
Wilgotne ręczniki rozwieszone na łóżeczku to najprostszy sposób nawilżenia pokoju dziecka. Pamiętaj, że muszą być dobrze wypłukane z proszku, ponieważ opary detergentów mogą działać drażniąco na drogi oddechowe. Wybieraj grubsze ręczniki, z których woda tak szybko nie wyparuje. Możesz też w pokoju ustawić kilka pojemników z wodą (ale zimną, by dziecko się nie poparzyło!). Zrób to koniecznie, jeśli dziecko ma katar.
Zobacz też:
- Test nawilżaczy powietrza
- Co na suchy kaszel u dziecka?
- Uwaga! Podajemy je dzieciom, a mogą działać jak trucizna