Reklama

Opryszczkę u niemowląt wywołuje wirus opryszczki zwykłej – HSV-1. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Dzieci zarażają się nim przez dotyk, zetknięcie z powierzchnią lub przedmiotami, na których osiadł, a także przez pocałunki osób chorych, czyli tych, które mają tak zwane „zimno” na ustach. To jeden z powodów, dla których lepiej nie całować dzieci w usta. Dowiedz się, jak objawia się opryszczka u dzieci i jak postępować z zakażonym nią niemowlęciem.

Reklama

Spis treści:

Opryszczka u niemowlaka - objawy

Opryszczka u niemowlaka objawia się tak jak opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u starszych dzieci. Zmiany występują 2-12 dni po ekspozycji na wirusa.

Opryszczka u noworodka i niemowlaka – jak wygląda:

  • owrzodzenia w jamie ustnej, nosku, na oczkach, a jeśli dziecko ssie kciuk, to także na palcach
  • wysoka gorączka (nawet do 40 st. C)
  • niechęć do jedzenia i picia (spowodowana bólem)
  • nieprzyjemny zapach z buzi
  • rozdrażnienie, płaczliwość

Poniżej zdjęcie opryszczki u niemowlaka:

zdjęcie opryszczki u niemowlaka
Elroi/Adobe Stock

fot. Elroi/Adobe Stock

Wirus opryszczki u niemowlaka i noworodka może wywołać zmiany opryszczkowe na całym ciele, a także szybko zaatakować układ nerwowy, co może zagrażać nawet życiu dziecka. Pojawić mogą się także zmiany skórne, problemy z oddychaniem, żółtaczka.

Dlaczego opryszczka jest niebezpieczna dla niemowląt?

Wirus opryszczki u niemowląt może grozić powikłaniami i trwałymi zmianami w układzie nerwowym, zwłaszcza gdy nie jest leczony. Wszystko dlatego, że układ odpornościowy niemowląt nie jest jeszcze w pełni sprawny i nie radzi sobie dobrze ze zwalczaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Akademia Młodych Rodziców

Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej! Czytaj więcej

Zakażenie opryszczkowe jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla noworodków. Nieleczone zmiany, gdy wirus przedostanie się do układu nerwowego, mogą prowadzić nawet do śmierci dziecka. Opryszczka utrudnia także karmienie dziecka. Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej uniemożliwia dziecku ssanie i utrudnia przełykanie, co może szybko spowodować odwodnienie, osłabienie i dalsze rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie.

Opryszczka u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Gdy niemowlę zarazi się opryszczką, trzeba jak najszybciej jechać z nim do lekarza. Niedopuszczalne jest samodzielne leczenie opryszczki u małych dzieci ani stosowanie jakichkolwiek domowych sposobów na opryszczkę.

U niemowląt liczy się szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Noworodki chorujące na opryszczkę leczy się w szpitalu podawanymi dożylnie lekami antywirusowymi.

Powikłania opryszczki u niemowlaka

Najpoważniejszą konsekwencją zakażenia wirusem opryszczki jest zapalenie opon mózgowych. To jedna z najcięższych chorób okresu dziecięcego, bo atakuje nieukształtowany i wciąż rozwijający się mózg. Stan zapalny może zahamować jego rozwój i trwale uszkodzić niektóre jego części. Wirus poza mózgiem i rdzeniem kręgowym może uszkodzić płuca, nerki, wątrobę.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Możesz zapobiec opryszczce u niemowlaka. Przede wszystkim zadbaj, by dziecko przez nikogo nie było całowane w usta (już lepiej w piętkę), a zwłaszcza przez osoby cierpiące na opryszczkę. Nie próbuj też jedzenia dziecięcymi sztućcami, aby ograniczyć kontakt niemowlaka z drobnoustrojami z jamy ustnej dorosłych.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

lek. Aleksandra Symonides

Lekarka, pracuje na Oddziale Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Reklama
Reklama
Reklama