Nowa szczepionka nosi nazwę Nirsevimab i ma szanse uchronić dzieci przed wirusem RSV. Syncytialny wirus oddechowy (RSV) zagraża przede wszystkim układowi oddechowemu najmłodszych dzieci, głównie tych przedwcześnie urodzonych.

Reklama

Nirsevimab to pierwsza szczepionka na świecie opracowana w celu ograniczenia sezonowych licznych zakażeń wirusem RSV zagrażających zdrowiu i życiu najmłodszych dzieci. Preparat został opracowany przez koncerny Astra Zeneca i Sanofi. Jego skuteczność w zapobieganiu zakażeniu wirusem RSV wynosi 74,5 procent.

RSV – szczepionka

Wyniki badania skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki RSV opublikowano na łamach „New England Journal of Medicine”. Wysoka skuteczność preparatu może zmienić dotychczasowe podejście do tematu zakażeń wirusem RSV u dzieci. Dotąd sądzono, że maluchy są skazane na zakażenia wywoływane tym mikrobem, a część dzieci z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia rokrocznie trafiało do szpitali na całym świecie. Opublikowane wyniki badań dotyczące nowej szczepionki RSV pokazują, że wszystkie niemowlęta można chronić przed zakażeniem.

Głównym składnikiem szczepionki jest nowe przeciwciało monoklonalne, które ma długi czas działania. Twórcy preparatu twierdzą, że jest on przeznaczony do ochrony wszystkich niemowląt w ich pierwszym sezonie zakażeń RSV. Preparat podaje się tylko w jednej dawce. Reakcje niepożądane były bardzo rzadkie, nie stwierdzono też żadnych obaw o bezpieczeństwo podawania nowej szczepionki RSV. Zaobserwowano jednak nieco mniejszą skuteczność preparatu u niemowląt w wieku 3 miesięcy i młodszych, ważących poniżej 5 kg.

Co ważne szczepionka RSV jest tak samo skuteczna u dzieci z grup podwyższonego ryzyka, np. z wadami serca, wcześniaków, dzieci z przewlekłymi chorobami płuc.

Zobacz także

Przed czym chroni szczepionka RSV?

Każdego roku w sezonie jesienno-zimowym obserwuje się wzrost liczby zakażeń wirusem RSV u niemowląt. Aż 90 procent niemowląt w Polsce zostaje zakażonych tym wirusem, który daje objawy podobne do przeziębienia i atakuje drogi oddechowe. U niektórych dzieci, zwłaszcza u wcześniaków i dzieci z obniżoną odpornością, może dojść do zapalenia oskrzelików lub płuc o bardzo ciężkim przebiegu. Tak ciężki przebieg zakażenia RSV wymaga hospitalizacji i leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej. W niektórych przypadkach choroba może skończyć się śmiercią dziecka.

Wprowadzenie do użycia szczepionki RSV pozwoli zabezpieczyć wszystkie niemowlęta przed zakażeniem. To zmniejszy liczbę dzieci trafiających między październikiem a kwietniem do szpitali z powodu ciężkich infekcji wywołanych przez wirusa RSV, który jest główną przyczyną wszystkich hospitalizacji niemowląt. Każdego roku z powodu wirusa RSV chorują 34 miliony dzieci na świecie.

Dotąd dzieciom z grup ryzyka podawano inne przeciwciało monoklonalne, które skutecznie chroniło przed zakażeniem przez miesiąc, co oznaczało konieczność podawania dzieciom aż 5 zastrzyków. Nowa szczepionka RSV jest podawana w jednym zastrzyku i chroni przez cały sezon. Dzieci zdrowe, nienależące do grupy podwyższonego ryzyka nie były dotąd w żaden sposób chronione przed zakażeniem wirusem RSV. Teraz może się to zmienić – zarówno dzieci zdrowe jak i z grup ryzyka mogą być skutecznie chronione dzięki nowej szczepionce RSV.

Szczepionka RSV nie jest jeszcze dostępna na rynku, ale przeszła pomyślnie ostatnią, trzecią, fazę badań klinicznych. Teraz producent musi złożyć wniosek o zarejestrowanie, zatwierdzenie i dopuszczenie preparatu do użytku. Gdy szczepionka trafi na rynek, z pewnością o tym poinformujemy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama