Ważne zasady pielęgnacji dziecka z AZS: musisz je znać!
Dobra pielęgnacja skóry dziecka z AZS to podstawa leczenia. Jakie środki do mycia i kremy są najlepsze dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry? Czym się kierować przy ich wyborze?
- Katarzyna Pinkosz
Krostek na buzi i zaczerwienionych policzków nie można lekceważyć. Musisz pamiętać, że zmieniona chorobowo skóra malca bardzo swędzi i boli. To dlatego smyk często drapie się, jest niespokojny, płacze, nie może spać. Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba dziwna. Czasem wydaje się, że wszystko jest w porządku, jednak po jakimś czasie objawy powracają.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Najczęstszą przyczyną AZS jest alergia. Zwykle pokarmowa, jednak w ten sposób może się też objawiać np. uczulenie na pyłki. Podejrzane jedzenie. Niemowlę karmione piersią może w ten sposób zareagować na coś, co zjadłaś, na jakiś składnik w twojej diecie, który mu nie odpowiada, np. mleko krowie, jajka, cytrusy, orzeszki ziemne, gluten, czekoladę. Malec karmiony sztucznie może w ten sposób reagować na mleko (a po rozszerzeniu diety także na inne produkty).
Uwaga! Większość dzieci „wyrasta” z AZS po ukończeniu roku–trzech lat. Niestety, niektóre maluchy nadal mają problemy, a u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną, np. na roztocza.
Objawy AZS
- Pierwszym objawem AZS jest suchość skóry. Łatwo ulega ona podrażnieniom. Zwykle objawy pojawiają się najwcześniej około trzeciego miesiąca życia (czasem później). Następnie pojawiają się: zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane krostki, grudki, często lekko sączące się. Mocno swędzą. Dziecko jest niespokojne, zaczyna rozdrapywać krostki, przez co powstają ranki, strupki i nadżerki.
- Gdzie objawy występują: zwykle na policzkach, szyi, brzuchu, plecach, zgięciach łokciowych i kolanowych. Nie ma ich pod pieluszką.
Uwaga! Podobne zmiany występują przy trądziku niemowlęcym. Dlatego najlepiej iść z dzieckiem do dermatologa. Postawi diagnozę.
Emolienty dla niemowląt - testy i opinie
Mycie i kąpiel dziecka z AZS
Do mycia malca chorego na AZS nie nadają się zwykłe mydła (nawet te dziecięce). Mają one bowiem odczyn zasadowy, wysuszają skórę, prowadząc do podrażnień.
- Emolienty. Tak nazywają się specjalne płyny, które myją, ale jednocześnie nie wysuszają skóry, tylko tworzą na jej powierzchni cienką powłokę, chroniącą przed utratą wilgoci. Lekko ją nawilżają oraz natłuszczają. Emolienty kupuje się w aptece (np. Oilatum, Emolium, Eucerin, Balneum, Hascosan, Linola). Płyn wlej do wanienki z wodą, w której będziesz kąpać maluszka.
Uwaga! Nie myj już dziecka dodatkowo mydłem, gdyż w ten sposób zniszczysz działanie emolientu i wysuszysz skórę.
Kremy odpowiednie dla dziecka z atopią
Sucha skóra łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego trzeba trzeba ją często natłuszczać.
- Na zdrową skórę. Smaruj ją specjalnymi kremami natłuszczającymi do skóry atopowej (np. Atoperal Baby, Eucerin, Dermobaza, Lipobase, Nanobase). Rób to kilka razy dziennie (w tym koniecznie po kąpieli). Im częściej, tym lepiej. Lekarz może też zalecić smarowanie skóry dziecka preparatami z dodatkiem mocznika (Optiderm, Xerial) lub innymi – specjalnie przygotowanymi, na receptę.
- Na zmiany zapalne. Jeżeli są duże, koniecznie idź z malcem do dermatologa – zaleci ci środki skuteczne i bezpieczne dla dziecka. Mogą to być kremy sterydowe (np. Hydrocortison, Laticort, Elocom, Cutivate) lub niesteroidowe kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym (np. Elidel, Elocom).
Uwaga! Preparaty zawierające sterydy stosuj tylko na wyraźne zlecenie lekarza, najwyżej przez kilka dni. Nigdy nie smaruj nimi buzi dziecka. Jeżeli zostało ci trochę kremu z poprzedniej kuracji, nie używaj go bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli pojawiły się nowe zmiany skórne. Niewłaściwe stosowanie sterydów może powodować ścieńczenie skóry, a nawet jej zanik. Smarowanie dużych partii skóry preparatami sterydowymi może natomiast spowodować objawy ogólne, np. zahamowanie wzrostu dziecka.
Dieta atopika
Będzie konieczna, ale dopiero wtedy, jeśli lekarz potwierdzi, że przyczyną problemów jest alergia dziecka. Na własną rękę nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Malcowi są potrzebne wszystkie składniki odżywcze.
- Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko krowie i jego przetwory). Lekarz może też zalecić, byś wykluczyła ze swojego menu inne możliwe alergeny – produkty konserwowane, cytrusy, jajka, ryby, orzechy, czekoladę.
- Jeśli malec jest karmiony sztucznie. Nie może dostawać mleka modyfikowanego. Pediatra doradzi, czy dziecko może dostać mieszankę hipoalergiczną (HA), czy też leczniczą (np. Bebilon Pepti, Nutramigen).
- Jeśli malec skończył pół roku. Rozszerzaj jego dietę, ale w pierwszym roku życia nie podawaj produktów najczęściej uczulających: krowiego mleka i jego przetworów, cytrusów, czekolady, ryb, orzechów, jajek.
Czytaj też:
- Krem, maść czy balsam: dr Grażyna Miksa, alergolog - praktyczne rady, jak pielęgnować dziecko z AZS
- Co 5. niemowlę w Polsce ma AZS: jak rozpoznawać, jak leczyć, jak pielęgnować skórę - kompendium wiedzy
- Przełomowe odkrycie - jedną z przyczyn AZS mogą być bakterie! - mówi prof. Sokołowska-Wojdyło z GUM-ed