Odpowiednie dawkowanie witaminy D i czas jej suplementacji mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia dzieci i dorosłych. O to, ile wit. D podawać niemowlętom i dzieciom oraz kiedy to robić, pytamy eksperta zajmującego się wpływem witaminy D na zdrowie człowieka, prof. nadzw. dr hab. n.med. Pawła Płudowskiego z z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka.

Reklama

Jaka powinna być dawka witaminy D dla dzieci?

Dawkowanie witaminy D uzależnione jest od wieku dziecka:

  • niemowlęta do 6 m.ż. powinny przyjmować 400 j.m. na dobę,
  • niemowlęta od 6 m.ż. do ukończenia 1. roku życia – 400-600 j.m./dobę (zalecenia dietetyczne sprawdź w aktualnym schemacie żywienia niemowląt),
  • dzieci od 1. roku życia do dorosłości - 600-1000 jednostek witaminy D.

Dawki dla starszych dzieci mogą w przyszłości ulec zmianie: - W tej chwili rozmyślamy nad nowelizacją rekomendacji, żeby starszym dzieciom, czyli nastolatkom, podwyższyć dawkę nawet do 2000 jednostek – mówi prof. Płudowski.Dawkowanie witaminy D u dorosłych Rekomendowana dawka wit. D3 dla osób dorosłych to 2000 j.m. na dobę. Ważne jest, aby przyjmować witaminę D regularnie. Od zalecanej dawki są pewne wyjątki: - Jeśli mamy do czynienia z grupą ryzyka niedoboru witaminy D, czyli osobami z nadmiarem ciała, wtedy – zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych - dawkę należy przynajmniej podwoić – podkreśla prof. Płudowski.

Jakie witaminy dla dzieci - sprawdź opinie rodziców

Czy podczas choroby możemy dawać dziecku większą dawkę witaminy D?

Kiedy dziecko choruje, kusi nas by podawać mu specjalne i witaminy dla dzieci. W przypadku witaminy D wiadomo, że wpływa ona na wzmocnienie odporności i zapobiega częstym infekcjom. Czy w takim razie powinniśmy podawać choremu dziecku większą dawkę słonecznej witaminy?

Zobacz także

- Jeśli dziecko często choruje, to najpewniej jedną z przyczyn jest deficyt witaminy D – wyjaśnia ekspert. - Nie zalecamy podwajania czy potrajania dawek w tej sytuacji, przynajmniej obecnie, ale zalecamy regularną suplementację witaminą D. Czyli na pewno należy włączyć suplementację w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, kiedy ryzyko infekcji jest najwyższe, a to ryzyko rośnie w przypadku dzieci z deficytem witaminy D.

Reklama

Czy latem wystarczy witamina D ze słońca?

Witamina D wytwarzana jest również dzięki promieniom słonecznym. Czy jeśli dziecko przebywa dużo na słońcu, to latem możemy nie podawać mu wit. D3? - Jeśli sięgniemy pamięcią do tego, jak wyglądało w tym roku nasze lato, to na pewno nie – twierdzi prof. Płudowski. - W takim przypadku na pewno trzeba suplementować witaminę D. Natomiast po 2 tygodniach nad Morzem Śródziemnym, na dobrym słońcu, to, co zgromadzimy wystarczy nam na miesiąc, może półtora... Nie na dłużej.

Reklama
Reklama
Reklama