Czy to alergia pokarmowa?
Uczulenie kojarzy ci się tylko z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To choroba, która daje wiele różnych objawów. Z nami nie przegapisz żadnego.
- Karolina Kozak/"Twój Maluszek"
Maluchy do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu życia, nawet jeśli karmisz malca wyłącznie piersią (wtedy uczula go to, co sama zjadłaś). Dziecku możesz pomóc tylko w jeden sposób: jak najszybciej rozpoznając alergię i zaczynając leczenie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz poniższe objawy.
Swędząca wysypka
U najmłodszych maluchów są to zwykle rumiane policzki, a także zaczerwienione, suche i łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach, pupie. Ponadroczne dzieci miewają bardzo podrażnioną zaczerwienioną i szorstką skórę w zgięciach łokci, pod kolankami, wokół nadgarstków. W cięższych przypadkach wysypka ma postać pęcherzyków, z których sączy się zasychająca w strupy wydzielina. Smyka może obsypać od razu po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale też nawet dwie doby po!
Nawracająca ciemieniucha
Główkę młodszych niemowląt często pokrywają tłuste, żółte łuski, które trzeba rozmiękczać kompresami z oliwką i usuwać. Ciemieniucha nie jest groźna, a jej przyczyną jest zwykle niedojrzałość gruczołów łojowych. Jeśli jednak mimo odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się przez wiele miesięcy lub nawraca, może świadczyć o alergii.
Częste bóle brzuszka
Malec ulewa, męczą go gazy, kolki. Objawem alergii mogą być też wymioty, biegunki. Ale nie zawsze! Być może to objaw infekcji wirusowej.
Kłopoty z noskiem
Kiedy malec wciąga powietrze, słychać poświstywanie. Nosek jest zapchany, ale nie ma kataru. Jest to tak zwana sapka. Najczęściej zdarza się u niemowląt. U starszych maluchów objawem alergii (również pokarmowej!) może być wodnisty katar, podrażnienie spojówek i kichanie, które pojawia się bez innych oznak przeziębienia.
Sprawdź: Czy twoje dziecko ma alergię? - test
[CMS_PAGE_BREAK]
Ciągłe rozdrażnienie
Alergia jest chorobą, która atakuje ciało, a także wpływa na psychikę maluszka. Aż u połowy uczulonych dzieci mogą pojawić się takie objawy jak rozdrażnienie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, bóle głowy.
Niska waga maluszka
Uczulone dziecko ma m.in. podrażniony przewód pokarmowy i może z tego powodu gorzej przyswajać składniki pokarmowe. Mali alergicy miewają też słabszy apetyt – instynktownie unikają potraw, które wywołują objawy uczulenia. Lekarz powinien sprawdzić, co jest przyczyną niskiej wagi malca – nie zawsze chodzi o alergię!
Polecamy: Jak niemowlę powinno przybierać na wadze
Cienie pod oczkami
Mogą świadczyć o alergii pokarmowej lub oddechowej. Pojawiają się okresowo (np. po zjedzeniu konkretnych dań). Ale przyczyną sinych obwódek pod oczami mogą być również zakażenia układu moczowego i obecność pasożytów – by to sprawdzić, trzeba zrobić badanie ogólne moczu i kału.
Potrzebne testy
Aby stwierdzić, czy maluch ma alergię, trzeba wykonać odpowiednie testy:
- Eliminacji i prowokacji. Ustalasz z lekarzem listę produktów, które mogły wywołać alergię, i przestajesz podawać je maluchowi. Gdy karmisz piersią, to ty musisz z nich zrezygnować. Jeśli objawy alergii ustąpią, zaczynasz podawać dziecku małe porcje potencjalnych alergenów i obserwujesz, jak na nie reaguje. Ponowne pojawienie się objawów jest oznaką alergii na dany produkt.
- Z krwi. Określa się całkowite stężenie przeciwciał IgE – podwyższone potwierdza alergię, ale nie informuje, na co malec jest uczulony. Można się tego dowiedzieć, badając tzw. swoiste IgE. Te badania można wykonać już u niemowląt.
- Skórne. Na przedramieniu malucha nanosi się odrobinę roztworów różnych alergenów i delikatnie przekłuwa naskórek. Wynik odczytuje się po ok. 20 minutach. Takie testy na ogół robi się dziecku, gdy skończy trzy lata.
Polecamy: Diety eliminacyjne przy alergii pokarmowej