badanie usg dziecka
Fotolia
Zdrowie

Usg prawdę ci powie – jakie badania usg robi się dzieciom

Chociaż my, patrząc na zdjęcia usg, możemy zawołać tylko: „Ciemność, widzę ciemność!”, to specjalista dojrzy na nich dużo więcej. Lekarze cenią badanie usg ze względu na jego precyzję i bezpieczeństwo i często zlecają je dzieciom. Kiedy?

Jeszcze przed narodzinami dziecko było przynajmniej trzykrotnie badane za pomocą usg, dzięki czemu lekarze mogli już wtedy wykryć nieprawidłowości. Teraz, gdy dziecko już jest na świecie, nadal czasem może zostać skierowane na badanie usg.

Usg przezciemięczkowe

Badanie usg mózgu jest możliwe tylko u niemowląt, które mają jeszcze duże ciemiączko (kości nie przepuszczają fal ultrasonograficznych). Lekarz może wypisać skierowanie na usg przezciemiączkowe np. jeżeli u dziecka zaobserwuje się np. drgawki albo nadmierny przyrost obwód głowy. Często badanie przez ciemiączko jest wykonywane także u tych dzieci, które podczas narodzin były niedotlenione albo które tuż po porodzie uzyskały mniej niż 7 punktów w skali Apgar.
Uwaga! Zdaniem większości neonatologów u wszystkich wcześniaków powinno się jednorazowo wykonywać badanie usg w 1. tygodniu ich życia.

Badanie usg stawów biodrowych

Dzięki usg ortopeda może bardzo dokładnie obejrzeć bioderka dziecka. Przede wszystkim sprawdzi, czy panewka (zagłębienie w miednicy) nie jest zbyt płytka i czy kość udowa jest w niej prawidłowo usadzona. Usg bioderek nie boli, choć przygotuj się na to, że maluch może podczas niego płakać – żadne niemowlę nie lubi być unieruchamiane, a to podczas badania jest niestety konieczne.
Uwaga! Pierwsze badanie stawów biodrowych wskazane jest już w 4. tygodniu życia dziecka, jednak lekarz może zlecić je wcześniej, gdy np. rodzice wyczują, że nóżka dziecka przeskakuje w biodrze (słychać klik) lub gdy dziecko zdecydowanie bardziej zgina lub porusza tylko jedną nóżką.  Jeśli ortopeda zdiagnozuje dysplazję (czyli niedorozwój) stawów biodrowych, badanie usg będzie konieczne po zakończeniu leczenia.
Tak się nie baw z dzieckiem! – zobacz, jakich zabaw unikać.

Brzuszek na monitorze

Usg jamy brzusznej wykonuje się np. w przypadku nawracających bólów brzucha, zaparć albo kolki, która nie przechodzi po 4. miesiącu życia dziecka. Dzięki badaniu lekarz może wykryć np. nadmierną ilość gazów w jelita, nieprawidłowości nerek, zbyt krótki przełyk (co może dawać nasilone objawy refluksu żołądkowo-przełykowego).
Uwaga! Badanie najlepiej wykonywać jest 2-3 godz. po posiłku u niemowląt (u dzieci starszych na czczo). Zapytaj też lekarza, który wydał skierowanie, czy dziecko powinno wcześniej przyjąć leki ułatwiające wydalenie gazów z jelit.
Co to jest refluks przełykowo-żołądkowy? Sprawdź!

Kiedy trzeba zrobić badanie usg nerek?

Każde dziecko poniżej piątego roku życia, które przeszło infekcję układu moczowego powinno po wyleczeniu zostać skierowane na badanie usg brzucha, w zakres którego wchodzi również dokładna ocena nerek i pęcherza moczowego. Dzięki badaniu będzie można wykluczyć ewentualne wady anatomiczne pęcherza albo nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego, np. kamicę nerek (może wystąpić u dziecka w każdym wieku!) albo refluks pęcherzowo-moczowodowy, czyli cofanie się moczu z pęcherza do moczowodu albo nerek.
Uwaga! Usg trzeba wykonywać przy wypełnionym pęcherzu, dlatego przed badaniem koniecznie podaj dziecku picie. Jeżeli wyniki usg będą niepokojące, specjalista skieruje dziecko na kolejne badanie, tym razem już przy użyciu rentgena.

Sprawdź, jakie badania niemowlaka są konieczne i kiedy umówić się na bilans roczny.

6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]

Zdrowie
Badania dziecka w pierwszych latach życia
Nawet zdrowe dziecko musi co jakiś czas pokazywać się u pediatry – sprawdź kiedy? Czasem konieczne będą dodatkowe badania, poczynając do badania moczu i krwi, przez USG, aż po tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Badania noworodka Już w pierwszej dobie dziecko zostanie gruntownie przebadane: pierwszym, ważnym badaniem jest ocena stanu zdrowia noworodka wg skali Apgar . Lekarz oceni pracę serca dziecka, kolor skóry, napięcie mięśni, reakcję na bodźce i oddech. W każdej z tych pięciu kategorii neonatolog może przyznać od 0 do 2 punktów – suma 8-10 punktów oznacza, że dziecko przyszło na świat w dobrym stanie. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej oraz ewentualnie piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. W pierwszych dobach zostaną też przeprowadzone przesiewowe badania słuchu i pod kątem chorób metabolicznych (czytaj więcej o badaniach przesiewowych noworodka ). Badanie USG u dziecka Każde dziecko w 6-8. tygodniu życia powinno przejść badanie USG stawów biodrowych – tylko poprzez to badanie może wiarygodnie stwierdzić, czy dziecko ma dysplazję stawów biodrowych. Badanie USG będzie wskazane też w innych przypadkach. U dzieci można wykonać USG przezciemiączkowe (aby sprawdzić stan mózgu), USG jamy brzusznej (np. w przypadku nasilonych objawów kolki). Badania USG są bezpieczne dla dziecka i stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego nie wymagają uśpienia dziecka, poza tym można je wykonywać częściej niż zdjęcia rentgenowskie ( Przeczytaj, jak przebiega rezonans, tomografia albo rentgen ). Ważna profilaktyka: bilanse zdrowia i szczepienia Nawet zdrowe dziecko powinno regularnie pojawiać się u pediatry: w pierwszych dwóch latach na wizytach szczepiennych, potem od drugich urodzin co dwa lata na bilans zdrowia – czyli całościowy „przegląd” organizmu dziecka. Uwaga! Terminów bilansów, tak samo jak terminów szczepień, trzeba pilnować samemu – przychodnia nie prześle zawiadomienia ani przypomnienia. Sprawdź: kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat. Badania...

Co na zaparcia u dzieci?
Panthermedia
Zdrowie
Zakażenie układu moczowego u dziecka
Przyczyną zakażenia układu moczowego są bakterie, trzeba więc podać dziecku antybiotyk albo zostać z nim kilka dni w szpitalu. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Niekiedy o chorobie (lekarze często określają ją skrótem: ZUM) świadczy jedynie wysoka gorączka niewiadomego pochodzenia. Termometr może wskazywać nawet 40°C, a jednocześnie dziecku na pierwszy rzut oka może nic poważnego nie dolegać. Nie ma kataru ani kaszlu, gardło jest zdrowe. Gorączka pojawia się, znika na dzień lub dwa i znów powraca. Zazwyczaj dziecko z zakażeniem układu moczowego częściej niż zwykle robi siusiu (trudno to jednak zauważyć u niemowląt, które i tak siusiają prawie co chwilę). Chore dziecko, robiąc siusiu, może płakać z bólu(choć to nie jest regułą), a jego mocz jest ciemniejszy. Zdarza się też, że pieluszka zmienia zapach.  Skąd w układzie moczowym wzięły się bakterie? Mogły przedostać się albo z krwi (zazwyczaj tak dzieje się w przypadku zakażenia u noworodków ), albo z okolicy krocza. Na infekcje układu moczowego częściej chorują dziewczynki, bo ich cewka moczowa jest krótsza, a jej ujście znajduje się bliżej odbytu niż u chłopców. Aby uniknąć ataku bakterii , jak najszybciej zmieniaj pieluszkę po zrobieniu przez szkraba kupki, a myjąc pupę dziecka, używaj mokrego wacika zawsze w kierunku od krocza do pupy. Pamiętaj też, że choć chusteczki nawilżane są bardzo wygodne, to nie zapewniają tak dobrej higieny jak zwykła woda z mydłem. Jeśli masz synka, myj jego siusiaka (podczas kąpieli) także pod napletkiem – lubią się tam gromadzić bakterie. Nigdy nie sadzaj też dziecka na zimnej podłodze albo na mokrym piasku, bo zimno sprzyja infekcjom . Zobacz też: Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć? Zakażenie układu moczowego u dziecka - Jakie badania zleci pediatra? Lekarz na pewno skieruje dziecko na badanie ogólne oraz posiew moczu. O zakażeniu układu moczowego zwykle świadczy podwyższona liczba leukocytów w moczu (powyżej 10 wpw), a także...

dziecko boli brzuszek
Fotolia
Zdrowie
USG brzucha – jak przygotować dziecko do tego badania? Odpowiada ekspert
USG brzucha u niemowląt pomoże określić, co jest przyczyną nawracającego zaparcia albo kolki. Dzięki badaniu USG brzucha lekarz może wykryć nie tylko kłopoty układu pokarmowego, lecz także moczowego. Jak przygotować dziecko do badania? Sprawdź!

Moje półroczne dziecko ze względu na częste bóle brzucha ma zlecone badanie USG jamy brzusznej. Czy powinno przyjść na badanie na czczo? Anna z Włocławka Odpowiada prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska: – Przede wszystkim ważne jest, aby podczas USG brzuszek dziecka był w miarę pusty. Z tego powodu badanie USG jamy brzusznej najlepiej jest wykonywać u niemowląt 2–3 godziny po posiłku, a u starszych dzieci na czczo. Jeżeli lekarz chce podczas USG ocenić też pęcherz moczowy (będzie to ważne np. w przypadku podejrzenia refluksu pęcherzowo-moczowego ), niedługo przed badaniem USG warto napoić dziecko niegazowaną wodą.  Dieta przed badaniem USG brzucha jest bardzo ważna! – Zaleca się, by mały pacjent w dniu poprzedzającym badanie nie jadł ciężkostrawnych, wzdymających posiłków (nie chodzi tylko o smażone kotlety, lecz także o „niewinne” słodycze i owoce). Dziecko nie powinno też pić napojów o takim działaniu: gazowanych napojów, a nawet soków owocowych. Niekiedy na 1–3 dni przed badaniem dziecko powinno przyjąć leki ułatwiające wydalanie gazów – dlatego już przy przyjmowaniu skierowania na badanie USG warto zapytać pediatrę, czy badanie wymaga wcześniejszego podania takich leków. 

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj