Niemowlęta karmione piersią brudzą pieluszkę nawet do 10 razy na dobę, robiąc dość luźne kupki, dzieci karmione sztucznie – 2–3 razy, a kupki mają konsystencję gęstej papki. Przyczyną jest inny skład mleka modyfikowanego w porównaniu z mlekiem mamy. Maluchy karmione butelką mają większą skłonność do zaparć.

Reklama

Kiedy można uznać, że dziecko ma zaparcie?

U dzieci poniżej szóstego miesiąca życia rozpoznaje się je, gdy malec ma trudności ze robieniem kupki (może być ona nawet zbita w kulki), płacze, napina się, jest niespokojny, jego brzuszek po naciśnięciu wydaje się twardy. Dopiero po zrobieniu kupki brzuszek staje się miękki, dziecko odczuwa ulgę i uspokaja się.

Czy to źle, jeśli maluch karmiony piersią robi kupkę co kilka dni?

Gdy dziecko dobrze przybiera na wadze, jest spokojne, ma dobry apetyt, oddaje gazy, nie ma wzdętego brzuszka, a niepokojące jest tylko to, że co kilka dni robi dużą luźną kupkę, nie ma powodu do zmartwienia. To nie jest zaparcie. Po prostu maluszek tak dobrze trawi i przyswaja pokarm mamy, że resztek pokarmowych jest niewiele.

Dlaczego w czasie infekcji dzieci miewają kłopoty z wypróżnianiem?

Na ogół dzieje się tak podczas chorób przebiegających z gorączką, np. przy zapaleniu dróg oddechowych, moczowych, chorobach zakaźnych. Dziecko rzadziej robi kupkę i jest ona twarda, bo w tym czasie jelita gorzej funkcjonują i mniej sprawnie przesuwają resztki pokarmowe. Istotną sprawą jest też to, że gorączkujący maluch najczęściej nie ma apetytu, więc je mniej, a zdarza się, że czasem również zbyt mało pije.

Jak można pomóc malcowi?

Aby przemiana materii przebiegała prawidłowo, maluch musi odpowiednio dużo pić. Niedobór płynów często jest przyczyną zaparć. Niemowlętom można podawać do picia wodę mineralną (tylko tyle, ile chcą wypić), nektary i świeżo wyciskane soki (ok. 150 ml dziennie), herbatkę z kopru włoskiego lub rumianku, niesłodzone kompoty. Wypróżnienie może też ułatwić podanie na czczo wody – do trzeciego miesiąca dwie łyżeczki. Czteromiesięczny malec może wypić wywar z suszonych śliwek lub moreli (bez owoców) lub z siemienia lnianego. Aby zrobić kleik lniany, zalej dwie łyżki siemienia zimną przegotowaną wodą, a po kilku godzinach zagotuj. Odcedź nasiona. Podawaj dziecku do picia po dwie łyżki kleiku z dodatkiem soku lub mleka do smaku. Kleik ma działanie lekko przeczyszczające.

Zobacz także

Polecamy: Jak odżywiać dziecko, gdy ma zaparcia, biegunkę, wymioty
[CMS_PAGE_BREAK]

Czy wybór mleka modyfikowanego ma znaczenie?

Tak. Dla dzieci karmionych butelką najlepsze jest mleko z probiotykami, które regulują pracę przewodu pokarmowego. Nie dodawaj do mieszanki kleiku ryżowego, tylko kukurydziany – ryż działa zapierająco. A przygotowując mleko, stosuj się do przepisu na opakowaniu, bo zbyt duża ilość proszku mlecznego bywa przyczyną zaparć. Możesz też podawać preparaty probiotyczne.

Jaka jest najlepsza dieta na zaparcia?

Dieta powinna zawierać produkty bogatoresztkowe, czyli zawierające dużo błonnika: owoce, warzywa, kasze. W szóstym miesiącu ulgę w kłopotach przyniesie maluchowi podanie tartego jabłka, dojrzałej gruszki skrobanej łyżeczką czy innych owoców i warzyw ze słoiczków. Do zupki można dodać odrobinę buraczka. W dziesiątym miesiącu można wprowadzić dobrze ugotowaną kaszę jaglaną, gryczaną lub drobne płatki owsiane, a w 11. jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii. Podawaj też świeże owoce oraz ugotowane i rozgniecione widelcem warzywa. Powinny mieć postać drobnych kawałeczków, a nie zmiksowanej papki. Warto polać je surową oliwą z oliwek, która ma działanie rozluźniające.

Jak często podawać dziecku czopki?

Czopki glicerynowe można stosować, ale jak najrzadziej. Czasem lekarze przepisują maluchowi środki łagodnie pobudzające pracę jelit, np. Debridat lub Laktulozę. Jednak podawanie tych leków nie powinno wejść w nawyk. Kłopoty trzeba uregulować dietą i odpowiednią ilością picia.

Czy zaparcie może świadczyć o poważnej chorobie?

Czasem tak. Bywa ono np. objawem niedrożności jelit, ale wtedy maluszek nie tylko przestaje się wypróżniać, ale również pogarsza mu się samopoczucie, wymiotuje, ma bóle brzuszka. Wyraźnie widać, że dziecko cierpi i konieczna jest szybka pomoc lekarza.

Smacznie i zdrowo

Najlepszym lekarstwem na zaparcie jest dobra dieta. Potrawy powinny być smaczne, bo tylko takie dziecko zaakceptuje.
- Śliwkowy przecier. 5 suszonych słodkich śliwek dokładnie umyj, zalej zimną wodą na dwie godziny, a potem w tej samej wodzie ugotuj je do miękkości. Przetrzyj przez sitko, uzupełnij wodą do konsystencji kompotu. Podawaj dwa razy dziennie po łyżce. Dla dziecka od 10. miesiąca.
- Buraczki z jabłkiem. 4 małe buraczki umyj, wyszoruj i ugotuj. Wystudź, obierz ze skórki, pokrój na kawałki. Zmiksuj z odrobiną wody, pozostawiając grudki. Wymieszaj ze startym jabłkiem, zagotuj. Aby złagodzić smak, możesz zaprawić buraczki mlekiem modyfikowanym zmieszanym z płaską łyżeczką mąki. Podawaj maluchowi raz dziennie dwie łyżki. Dla dziecka od 8. miesiąca.

Polecamy: Błonnik - sposób na zaparcia u dziecka

Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra, leczy dzieci od 50 lat, dyżuruje w naszym poradniku telefonicznym.

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama